Nizom aktivnosti u idućim tjednima Gradska knjižnica i čitaonica „Viktor Car Emin“ Opatija obilježit će „Mjesec hrvatske knjige“. Najveća nacionalna manifestacija posvećena knjizi i čitanju, domaćoj čitateljskoj kulturi, hrvatskim autorima, knjižarima i knjižnicama održat će se od 15. listopada do 15. studenog, 29. put zaredom. Tematski je naglašena vrijednost usmene književnosti, pripovijedanja i kazivanja, a čitava se manifestacija održava pod sloganom „Pričaj mi“..
U opatijskoj će Gradskoj knjižnici stoga pričati brojni autori, gosti, predavači… i sami knjižničari.
Program započinje 16. listopada, na Dan dječjih knjižnica, tradicionalnim posjetom prvašića opatijske Osnovne škole Gradskoj knjižnici prilikom kojeg se učenici kroz priču i igru upoznaju s Dječjim odjelom. Prvašići će posjećivati liburnijske knjižnice tijekom čitave manifestacije, a Knjižnice im pritom poklanjaju besplatan upis i jednogodišnje članstvo u Knjižnici.
Za najmlađe su osmišljene Pričaonice i kreativne radionice petkom popodne u pet i pol na Dječjem odjelu „Halugica“ te kreativne radionice ranog učenja francuskog jezika kroz igru i glazbu koji će se održavati svake druge subote u jutarnjem terminu na Dječjem odjelu opatijske Gradske knjižnice. Programi su namijenjeni djeci uzrasta od 5 do 10 godina.
Djecu će zasigurno razveseliti posjet omiljene dječje književnice, “piskinje” kako ju od milja vole nazivati, Jelene Pervan, koja će održati susret, radionicu i pričaonicu na temu popularnih junaka iz svojih slikovnica. Susret će se održati 11. studenog u povodu Dana hrvatskih knjižnica.
Oni nešto stariji imat će priliku upoznati jedne od najeminentnijih hrvatskih književnika kroz autorske susrete i književne večeri.
- listopada u 18:00 sati očekuje nas književna večer s Julijanom Matanović i Pavlom Pavličićem, dok će 8. studenog u 18:00 sati Robert Perišić predstaviti svoj hvaljeni roman “Brod za Issu”.
- listopada u 18:00 sati održat će se predstavljanje zbirke kratkih priča “Samo da sve dobro prođe” autorice Aleksandre Filipović. Predstavljanje će se održati u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Opatija i Klubom žena Liburnije liječenih od raka dojke “Novi život”, kojem će nazočiti i članovi Čitateljskog kluba Knjižnice.
Od 28. listopada kreće nova usluga Gradske knjižnice Opatija “Knjige na portun”, koja podrazumijeva dostavu knjiga na vrata starijim i nemoćnim osobama te osobama s invaliditetom koje žele čitati, ali više nisu u mogućnosti samostalno doći u Knjižnicu. Usluga ima u cilju osobe starije životne dobi kao ranjivu skupinu društva integrirati u kulturni i društveni život zajednice, poticati međugeneracijsku solidarnost i promicati čitanje kao cjeloživotnu aktivnost.
A upravo radi promicanja tolerancije i razumijevanja različitih manjinskih i ranjivih skupina u društvu, 4. studenog u poslijepodnevnim satima održat će se “Živa knjižnica”. Koncept “Žive knjižnice” posjetiteljima omogućuje da iz prve ruke čuju različite životne priče osoba koje možda drugačije ne bi imali priliku upoznati, i na taj način pomaže uklanjanju predrasuda prema manjinskim skupinama društva. Događanje se organizira u suradnji s Udrugom PaRiter.
U suradnji s Turističkom zajednicom Grada Opatije, a u povodu 18. Festivala čokolade bit će postavljena izložba knjiga i recepata na temu čokolade i priprema slastica od čokolade koja će se moći razgledati sve do kraja mjeseca studenog. U subotu, 9. studenog u 11:00 sati, u prostorima gradske Knjižnice održat će se prigodna pričaonica i kreativna radionica na temu čokolade Un chocolat, s’il vous plait / Jednu čokoladu molim vas, namijenjena djeci uzrasta od 5 do 10 godina.
Od 13. do 16. studenog u Opatiji, održat će se 49. izborna skupština Hrvatskog knjižničarskog društva pod nazivom “Knjižnica i zajednica: inovativnost, inkluzivnost, raznolikost i održivost”. Organizatori skupštine su Hrvatsko knjižničarsko društvo, a suorganizatori Knjižničarsko društvo Rijeka, Sveučilišna knjižnica Rijeka, Gradska knjižnica i čitaonica „Viktor Car Emin“ Opatija i Gradska knjižnica Rijeka.
Tim povodom, u petak 15. studenog, na samo zatvaranje “Mjeseca hrvatske knjige”, za sudionike Skupštine organiziran je tematski posjet Gradskoj knjižnici i čitaonici “Viktor Car Emin” Opatija. Knjižnica će biti zatvorena za redovne korisnike od 17,00 sati, a posjetitelji će imati priliku upoznati nadnaravne aktere zavičajnog folklora kroz pripovjedni nastup s kostimiranim izvođačima koji će oživjet strašne crtice iz narodne predaje, pri čemu će sam prostor Knjižnice poslužiti kao scena za pripovjedače. Izvedba je organizirana u suradnji s Obrtom za interpretaciju baštine Terra incógnita i Udrugom Kulturni front.
U područnim Knjižnicama Matulji i Mošćenička Draga održat će se tematska “Domaća ćakula”, odnosno “ČAkulaonice” za djecu predškolskog i mlađeg školskog uzrasta. Riječ je o pričaonicama i kreativnim radionicama na čakavskom narječju koje se izvode u cilju očuvanja mjesnog govora.
Ovogodišnjom manifestacijom “Mjesec hrvatske knjige”, njenom temom i sloganom, obilježava se i velika, 150. godišnjica rođenja hrvatske spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić čije su “bogato književno stvaralaštvo i pripovjedna izvrsnost ostavili traga na brojne generacije.”
Dodatne informacije o programima i događanjima u Gradskoj knjižnici Opatija i područnim Knjižnicama Lovran, Kastav, Matulji i Mošćenička Draga nalaze se na mrežnim stranicama Knjižnice https://gk-opatija.hr/
Za sve aktivnosti i programe potrebne su prethodne prijave na elektoničku adresu: Gradska.knjiznica.opatija@gk-opatija.hr, broj telefona: 051/712-987 ili osobno u Knjižnici.