VRLO POZITIVNA ISKUSTVA

Općina Viškovo nastavlja provoditi projekt ‘Za sretnije djetinjstvo’

Foto: Riportal

Općina Viškovo je vlastitim proračunskim sredstvima nastavila financirati pružanje podrške djeci s teškoćama u razvoju, problemima u ponašanju te djeci slabijeg socijalno – ekonomskog statusa

Projekt „Za sretnije djetinjstvo“ u prve dvije godine trajanja bio je s 260 tisuća eura bespovratnih sredstava sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda. Nakon završetka EU financiranja, Općina Viškovo u proračunu je i ove godine osigurala 100 tisuća eura za nastavak provedbe uhodanih projektnih aktivnosti.

Pružena podrška djeci ostvarila značajne pomake

„Djeca koja su bila uključena u projekt kada smo ga počeli provoditi u ožujku 2021. godine imala su organiziranu stručnu podršku te su, prema riječima stručnjaka, ostvarila značajne pomake i vidljive rezultate. Budući da toj osjetljivoj skupini djece treba kontinuirana podrška jer je pravovremena podrška upravo u najranijim godinama života iznimno važna, odlučili smo sredstva za nastavak aktivnosti osigurati u općinskom proračunu, kako za prošlu godinu, tako i za 2025. godinu, ali i projekcijama za 2026. i 2027. godinu.“ – naglašava općinska načelnica Sanja Udović.

Tim stručnjaka i projektne aktivnosti

Nakon provedenih postupaka javne nabave, sa stručnjacima su sklopljeni i Ugovori tako da s djecom i dalje rade dva psihologa, edukacijski rehabilitator, logoped, socijalni pedagog te sportski treneri za školu trčanja. Djeca se u projekt uključuju temeljem stručne procjene angažiranih stručnjaka i preporuke stručnih timova vrtića i/ili škola. Trenutno je 31 dijete uključeno u rehabilitacijski tim, 32-oje djece u mobilni tim, 10-ero ih polazi školu trčanja, a nekoliko djece je nažalost na listi čekanja.

Ove aktivnosti predstavljaju svojevrsnu izvaninstitucionalnu podršku i nadstandard kojeg pružamo djeci s teškoćama u razvoju, problemima u ponašanju i djeci slabijeg socio-ekonomskog statusa. Nažalost, sustavna podrška djeci s teškoćama u razvoju u Hrvatskoj ne funkcionira kako bi trebala, ali smo mi odlučili „uzeti stvar u svoje ruke“ te roditeljima i djeci omogućiti kontinuiranu podršku.

Stručna podrška u senzornoj sobi i mobilnom timu

Rehabilitacijski tim čine psiholog, edukacijski rehabilitator s edukacijom iz senzorne integracije te logoped, a tim djeluje u prostoru senzorne sobe u sklopu osnovne škole Sveti Matej u Viškovu. Senzorna soba je uređena u sklopu projektnih aktivnosti 2021. godine. Stručna podrška uključuje individualne terapije i terapije u malim grupama. Osim rehabilitacijskog tima, formiran je i mobilni tim koji pruža psihosocijalnu podršku odlaskom na teren u dom djeteta, a čine ga psiholog i socijalni pedagog.

U sklopu sportskih aktivnosti, djeca pohađaju školu trčanja i atletike koja se održava na igralištu OŠ Sveti Matej gdje su u sklopu projektnih aktivnosti uređene staza za trčanje i staza za skok u dalj.

Roditeljska iskustva

O iskustvima u projektu „Za sretnije djetinjstvo“ iz prve ruke govore i roditelji nekih od polaznika s čijom su djecom radili stručnjaci različitih profila.

Otac dvoje djece koji su uključeni u projekt, za aktivnosti ima samo riječi hvale.

„Stariji sin koji pohađa 8. razred i u projektu je od samog početka, a mlađa kćer koja je sad u 5. razredu uključena je u projekt ove godine. Naime, oboje djece imaju problem s praćenjem nastavnog programa i svladavanja gradiva jer imaju dijagnosticiranu disleksiju. Unatoč svim problemima koje djeca i ja kao roditelj imamo, od ovoga projekta u svim ovim godinama smo dobili nevjerojatnu pomoć u obliku truda dvije stručnjakinje koje svaki tjedan dolaze i rade nekad i više nego što trebaju s djecom da im pomognu savladati školsko gradivo, a s tim i bolje pripreme za život“, kaže otac dvoje djece.

Iskustvo majke devetogodišnjeg dječaka

Zadovoljstvo projektom izrazila je i majka devetogodišnjeg dječaka s poteškoćama u govoru, pažnji i koncentraciji.

„Moje dijete pohađa terapije kod edukacijskog rehabilitatora i logopeda čiji su trud i stručnost donijeli vidljive rezultate. Moje dijete s terapija odlazi s osmijehom i s veseljem im se vraća. Njihov rad, ne samo da pomaže djeci u svladavanju izazova, nego im daje i samopouzdanje te osjećaj prihvaćenosti. Smatram da je ovaj projekt jako koristan i od velikog značaja te da ga treba nastaviti, jer nažalost sve više djece treba takvu podršku“, kaže majka devetogodišnjeg dječaka.

Iskustvo majke šestogodišnjaka

Svoje iskustvo iznijela je i majka 6-godišnjaka koji je u projekt „Za sretnije djetinjstvo“ uključen treću godinu u nizu.

„Dijete ima govorno-komunikacijskih teškoća s elementima autizma. Dječaku je prije uključenja u projekt govor bio slabije razvijen. U početku je uključen u terapiju psihologa i edukacijskog rehabilitatora, a kasnije i logopeda. Dječak je svih super prihvatio i svi stručnjaci su obavili izvanredan posao. Dječak vrlo rado odlazi na terapije. Od uključenja u projekt dječak je mirniji, samostalniji, zadatke izvršava bez problema, prati upute, a govor je puno napredovao. Hvalevrijedan projekt Općine Viškovo i veliko hvala svima na suradnji i podršci koja nam je pružena. Posebno hvala svim stručnjacima koji s tolikom ljubavlju pristupaju svakome pojedincu“, zaključila je majka šestogodišnjaka.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari