
Petra Mandić (MOST) trošak broda Galeb, plutajućeg objekta za kojeg se stalno spekulira oko različitih troškova. Zadnji ogovori koje je gradonačelnik oko troškova davao su se vrtili negdje oko 12 milijuna eura utrošenih gradskih novaca. Mi smo si dali truda i tim od troje ljudi je išao istražiti preko otvorenog proračuna Grada Rijeke i donijeti javnu procjenu sa svim potrebnim podacima i došli do iznosa od nešto manje od 17 milijuna eura. Nakon toga postavilo se pitanje o tome koliko će godišnje koštati i koliko će Riječani plaćat za taj brod i koliko očekujete da će od njega biti prihoda kad se već s njime toliko hvali.
Gradonačelnik Marko Filipović je odgovorio kako je nebrojeno puta ovo pitanje postavljeno i na njega su davani detaljni odgovori. Razumije da to vijećnicu Mandić žulja, bez obzira na sve i usprkos svemu brod Galeb je bacio cime na Molo Longo i ja sam uvjeren da će postati turistička atrakcija u našem gradu kao što je to slučaj s drugim brodovima u Hamburgu, Sankt Peterburgu i drugim lukama u svijetu. To je proces koji je trajao nešto duže nego što je to bilo planirano i za njega su utrošena sredstva kako je to već bilo odgovoreno pisanim putem više puta. Pisanim putem će se očitovati o pitanjima vijećnice.
Petra Mandić je replicirala da bi gradonačelnik trebao znati koliko će to godišnje koštati, ali eto u nekoj budućnosti stavit ćemo stavku u proračunu da to stoji kao SDP-ova ostavština i dok god taj brod bude u Rijeci taj trošak bude SDP-ova ostavština katastrofalnog upravljanja Rijekom.
Josip Ostrogović (HDZ) je kazao kako je danas na dnevnom redu izmjena Odluke o poslovnim prostorima. Podsjetio je da kao vijećnik više puta ukazivao na po Grad štetno upravljanje gradskim prostorima, a u korist samo posebnih najmoprimaca, pa se i pitanje odnosi na pogodovanje i štićenje pogodnih najmoprimaca. Pored Mirka Pavičića to je i Globalna hrana d.o.o. Pitanje se odnosi na prostor MCDonalds’a koji je u zakupu Globalne hrane d.o.o. zakupnik preuređuje prostor ali ne izvodi radove prema Glavnom projektu odnosno izvodi radove bez građevinske dozvole. Probijaju se nosivi zidovi čime se remeti statika te je nužno zbog toga ishoditi građevinsku dozvolu, koja je potrebna za te radove. Grad je upozoren na tu situaciju, ali umjesto ozbiljne provjere činjenica i zahtjeva da se čim prije napravi statički izračun i ishoduje građevinska dozvola, Grad šiti zakupnika i njegove nezakonite radove. Nije problematična ni činjenica da se radovi izvode od početka godine, a da je zakupoprimac prijavio radove tek 3. ožujka nakon što su susjedi počeli propitivati zakonitost radova. Zašto Grad uopće pogoduje zakupniku Globalna hrana d.o.o. koji po njegovom saznanju nema ni zakoniti zakup prostora na Korzu.
Pročelnica Denis Šulina je odgovorila da se svi radovi rade sukladno dokumentaciju koja je ishođena. Zakupnik ima zakoniti zakup., jer je zakup posljedica provedenog javnog natječaja. Ne probijaju se nosivi zidovi, a o svemu tome je prije dva dana zatraženo i dobiveno i mišljene statičara koje je dostavljeno upravitelju zgrade. Sve ovo što je vijećnik naveo da je nezakonito je zakonito i po ishođenoj dokumentaciji. Zakupnik nije najavio radove ove godine nego kolovozu prošle godine. S početkom se kasnilo zbog kompleksnosti pripreme cijelog zahvata. Sklopljen je i dodatak ugovoru u kojem je točno utvrđeno koliko će radovi trajati. Radovi će trajati 120 dana i biti gotovo negdje u 5 mjesecu. Može dati pisani odgovor i potkrijepiti dokumentacijom.
Vijećnik Ostrogović je replicirao kako ima drugačije informacije. Zanimljivo je kada se priča da oni imaju legalni zakup. 8. lipnja 2021. g, ugovor o zakupu za taj prostor potpisan je s društvom Royal catering. Radi se o J.d.o.o koji je imao temeljni kapital od 10 kuna osnovan je 2020, a već 2021. dobio najatraktivniji prostor. U međuvremenu je Globalna hrana usisala taj Royal catering za određeni iznos novaca pretpostavlja. Sada je tamo Globalna hrana koja nije ni bila na natječaju za taj prostor. I vama je sve legalno i normalno. To je njegovo mišljenje i zanima ga zašto pogodujete Globalnoj hrani i zašto se izvode nezakoniti radovi?
Iva Rinčić (Nezavisna) je kazala kako je i nakon 4 godine mandata tema parkinga, pogotovu kvartovskih parkirališta i dalje aktivna. Puno se obećavalo i nije napravilo, a sada se pred izbore spominju izgradnja dviju garaža Podpinjol i Krimeja. Predizborna su obećanja ostala neizvršena, sada vidimo da je dalek put od obećanja do realizacije. Potroše se ogromni novci na pripremu dokumentacije, a ništa se ne realizira. Konkretan primjer za to su kvartovske garaže. Mnogi mjesni odbori imaju te probleme, pa i predstavnici MO Belveder su danas s nama. Oni su ogorčeni jer dobivaju kazne. U zadnja 4 tjedna uputili su 4 e-meila a nisu dobili odgovore pa su prisiljeni sami tražiti rješenja. Na njihovom području postoji lokacija koja je upisana u Plan kao parkiralište. Zašto se ta lokacija ne iskoristi. Traži konkretno rješenje i konkretne odgovore s rokovima kada se i kako to misli napraviti.
Gradonačelnik Marko Filipović je odgovorio kako je pitanje parkiranja jedno od najbitnijih pitanja svake urbane sredine, pa tako i Rijeke. Velika većina kvartova koji su u užem centru imaju taj problem koji nije od jučer, već od vremena kada je standard posjedovanja vozila bio drugačiji. Danas se broj automobila povećao značajno. Radi se o tisućama novih automobila. Tu leži korijen te problematike. Nije točno da se nije ništa napravilo. Napravili smo 600 parkirališnih mjesta na Delti. Krenuli smo u pripremu realizacije garaže na Podpinjolu i na Krimeji. Jasno smo javnosti predstavili zašto je toliko trajala izrada dokumenata. Imat ćemo i novih 800 mjesta, uz 150 povlaštenih na Žabici gdje se gradi novi autobusni kolodvor. Tom investicijom zatvorili smo problem koji se vukao dugi niz godina. Krajem ove godine novi bi kolodvor trebao biti gotov, zajedno s garažom sa 8000 mjesta. To su šuplje priče da se nije ništa napravilo. Svjestan sam i problematike građana Belvedera koji se ne može riješiti preko noći. Tamo je nogometno igralište i imamo jedan broj roditelja koji tamo dovode djecu na trening i parkiraju nelegalno. Postoji obližnje dvorište unutra škole unutar škole koje bi se moglo preurediti u objekt s parkiranjem na krovu. Nastavak rješavanja problema parkiranja će slijediti u idućem mandatu. Konzervatore smo javno prozvali da koče razvoj grada jer svojim nerazumnim zahtjevima poskupljuju investicije i miješaju se u urbanističko planiranje što im nije u nadležnosti. Što se tiče Škurinjske drage, u kontaktu smo s vlasnicima koji bi na svom prostoru gradili poslovni kompleks i veliku garažu. Oni su pred realizacijom te investicije. Dok to ne počne, TD Rijeka plus je u kontaktu s njima da se na tom prostoru omogući parkiranje za stanare.
Vijećnica Rinčić je odgovorila kako je zanimljiva tvrdnja gradonačelnika da će nastavak uslijediti u idućem mandatu. Pitala ga je je li to konačna kandidatura za naredni mandat, jer to mijenja stvar. Ako se ne kandidira, onda su to šuplje priče. Kao i do sada ništa niste odgovorili konkretno. Žabica nije kvartovska garaža. Problemi s parkiranjem su rezultat lošeg vođenja grada zadnjih 30 godina. Mi možemo ponuditi izgradnju dviju garažu u slijedećem mandatu i uvesti konkretni sustav parkiranja, rekla je Rinčić.
Tea Mičić Badurina (PGS) je kazala kako je gradonačelnik u siječnju ove godine, kao osnivač osnovnih škola svim ravnateljima poslao dopis kojim se djelatnicima škola zabranjuje parkiranje na igralištima i u okolišu škole radi sigurnosti djece. Odluka je ispravna, ali smatra da je donesena ishitreno jer se krenulo od stava da sve škole imaju istu situaciju. Stanje nije u svakoj školi isto i ne predstavljaju u svim školama parkirana vozila djelatnika opasnost za djecu. Automobili se sada parkiraju u krugu okolnih stambenih zgrada u blizini škola i stanari bijesne jer imaju probleme s parkingom. Odlukom je iznimno dozvoljen pristup samo dostavnim vozilima. Zaboravilo se na roditelje s djecom s invalidima. Zanima je hoće li se za svaku školu napraviti individualna odluka koja će odgovarati stvarnom stanju.
Gradonačelnik Marko Filipović je odgovorio kako je donio tu odluku ponukan situacijom koja se dogodila u Prečkom. Vijećnicima je prikazao stanje prije i poslije donošenja odluke. Na slikama su pokazani automobili parkirani na igralištu i ista igrališta bez automobila. Pitao je vijećnicu da mu kaže za koje je stanje, za ovo da se djeca igraju na igralištima ili za parkiranje. U tom segmentu se i obratio ravnateljima da se zabrani parkiranje na školskim igralištima, jer su ona namijenjena za to da budu igrališta. Ulazak u školska dvorišta iznimno je dopušten isključivo za interventna vozila kao i za vozila koja prevoze djecu s invaliditetom. Na ravnateljima je da o tome odluče. Činjenica je da su se školska igrališta u velikoj mjeri koristila za parkiranje. Smatra kako je to duboko ispravna odluka. Uz uvođenje inovativnih rješenja u javni gradski prijevoz i Park&Ride mogućnost i to se može riješiti.
Vijećnica Tea Mičić Badurina je replicirala da je dobila uvid u taj gradonačelnikov dopis u kojem se ne navodi dozvola vozilima roditelja koji voze invalidnu djecu i traži da se uputi posebni dopis za dopuštenje za ulazak u okoliš škole djecu s invaliditetom jer to u dopisu ne stoji
Maša Magzan (Nezavisna) je komentirala status s gradonačelnikovom kandidaturom i odnosom njegove stranke. Kazala je kako građane zanima zašto u Osječkoj ulici od nedavno, iz slivnih šahtova nakon veće kiše izlazi izmet s toaletnim papirom. Građani tog dijela grada to povezuju s nestručno izvedenim radovima ispred marketa SPAR. Prije radova toga nije bilo. S obzirom na njegovo struku i funkciju zanima je što točno uzrokuje taj problem izljeva kanalizacije i koji su načini za njegovo rješavanje.
Gradonačelnik Marko Filipović je odgovorio kako će i direktor KD nadopuniti informaciju, ali je dodao kako se prava osoba našla da komentira stanje u SDP-u. Vi ste se zajedno s Davorom Štimcem hvalili kako ćete preuzeti vlast, pa se prvi raspali. Propali ste i pokazali ste da je to što ste pričali šuplja priča i to će vam se desiti i nakon ovih izbora. Trčili ste utrku za županicu te trku za gradonačelnika, a dotrčat ćete nigdje. S time ćete se morati suočiti za dva mjeseca. Meni je to s jedne strane žao jer ste mi simpatična, rekao je Filipović te dodao kako KD Vik poduzima sve što je potrebno, ako je negdje došlo do pogreške to će biti ispravljeno.
Direktor KD Vik Marochini je rekao da će dati pisani odgovor. Pojasnio je kako se radovi izvode na tri pozicije: trgovački centar, garaža i Škurinjski potok. Za potrebe izvođenja radova morali su se neki kanali preusmjeriti. Ne zna koliko je izvođač to uspio izvesti. Angažirali su i speleologe jer moraju provjeriti detaljno gdje je nastao problem. Vjeruje da je to uzrokovano time što se sada izvode radovi za koje je Škurinjski potok morao biti blokiran. Dat će pisani odgovor.
Vijećnica Magzan je replicirala gradonačelniku kako je količina gradonačelnikovih političkih odgovora ogromna. Kazala je kako je on jedini koji se spotaknuo za potpeticu svoje zamjenice. Ispšravila je tvrdnju – nije se kandidirala za županicu, te dodala kako je Filipovića i predsjednik njegove strankee proglasio pokojnim.
Robert Salečić (Unija Kvarnera) je govorio o projektu stadiona Kantrida. Kazao je kako je sada i gradonačelnik pokupio njegovu mantru i proziva državu što nije financijski pomogla izgradnju te sada govori o tome kako je odavno trebalo graditi Kantridu javnim novcem. Salečić tvrdi kako je svo vrijeme naglašavao da se to trebalo napraviti iz javnih sredstava, pa ne bi bilo nepotrben rasprave oko gradnje nebodera. Gradonačelnik je zakasnio s pritiskom na državu. Podsjetio je da postoji Zapisnik Skupštine PGŽ iz 2018. u kojem je zaključak za sudjelovanje Primorsko-goranske županije s polovicom novca da se novi stadion Kantrida izgradi s javnim novcem. Zaključak je dostavljen Gradu i nakon toga se ništa nije pokrenulo i nikada nije dobiven odgovor zašto. Zanima ga gdje je to zapelo. Ako to njegov prethodnik Obersnel nije htio pokrenuti, zašto gradonačelnik nije također u 4 godine ništa pokrenuo, a sada priča da bi država trebala to financirati.
Gradonačelnik Marko Filipović je kazao kako će dati pisani odgovor i to ne bi dalje komentirao. Ne zna zašto njegov prethodnik od 2018.g. nije odgovorio na inicijativu Županijske skupštine. Podsjetio je da taj zaključak ne obvezuje gradonačelnika Grada Rijeke. To je bilo na razini inicijative, a ne na konkretnom odvajanju sredstava. I Unija Kvarnera je sada najavila da će pokrenuti inicijativu i referendum. Nema ništa protiv referenduma. Zna se kako se raspisuje i kako referendum može biti odlučujući ili savjetodavan i u tom će se pravcu ići u narednom mandatu. Na Kantridi se igraju utakmice, koriste ga atletski i nogometni klubovi ne samo iz grada već i okruženja. Stadion je uređen, sanirana je nadstrešnica, izmijenjena umjetna trava na pomoćnom terenu i omogućeno je klubovima da se koristi do izgradnje novog stadiona. Većinskom odlukom za izmjenu prostorne dokumentacije izgradnju novog stadiona je potvrdilo i Gradsko vijeće. Naglasio je kako da bi se to ostvarilo sva javnopravna tijela i svi oni koji su za taj projekt, moraju puhati u isti rog.
Vijećnik Salečić je replicirao da je to kao i obično u zadnje četiri godine nikakav odgovor. Vi ste tada bili zamjenik gradonačelnika pa ne možete reći da niste za taj Zaključak županijske skupštine znali. Kažete da ste omogućili korištenje stadiona. Neki dan je odgođena utakmica jer je na terenu bila močvara. Tamo je stalno močvara. Zaključak koji niste ispoštovali. Zanima ga kako da se legalno dođe do rješenja. Donese se legalni zaključak Skupštine i nema odgovora. Ako Obersnel nije odgovorio zašto i Filipović nije u četiri godine odgovorio.
Marin Račić (Nezavisni – Centar) naveo je problem tvrtke Pert na Srdočima gdje kamioni rade buku dok parkiraju pred rampu, turiraju motore i rade neugodnu buku. Prije par mjeseci jedan je kamion uletio u dvorište jedne kuće. Čak postoji i nalaz da je buka koju stvaraju previsoka. Zanima ga što Grad može poduzeti da ne ugrozi poduzetničku djelatnost PERT RIJEKA d.o.o., a da se smanji buka i zagađenje i u kojem periodu će se to riješiti.
Gradonačelnik Marko Filipović je kazao kako je upoznat s ovom problematikom. To se trgovačko društvo bavi distribucijom robe široke potrošnje. Treba naći balans između gospodarske djelatnosti i stanovanja. Na to dakako utječe neoprezno upravljanje vozača. U suradnji s MO Srdoči promet je u nekim ulicama u tom dijelu preusmjeren, nakon toga je došlo do određenih pomaka. Treba pokušati naći balans uz poštivanje zakonskih propisa s obzirom na djelatnost koja se tamo obavlja.
Vijećnik Račić je replicirao kako je svojedobno u amandmanu bio tražio da se postave senzori buke pa traži obrazloženje zašto se i to nije postavilo.
Renato Stanković (Možemo) postavio je pitanje koje se tiče naselja Pehlin gdje se kontinuirano pali izolacijski materijal sa metala, što je štetno za sve koji tamo žive ali i šire. Teško da postoji netko tko nije vidio veliku vatru i dim u tom dijelu grada. Zanima ga je li Grad Rijeka radio bilo štogod da se to spriječi od 2020.g. na ovamo. Je li se nakon požara u reciklažnom dvorištu proveo učestaliji nadzor te postoje li dodatne radnje koje bi Grad mogao provesti?
Gradonačelnik Marko Filipović je kazao je činjenica da ta problematika postoji. Nadležni odjel za komunalni sustav je u više navrata reagirao. Obavješten je i MUP, PU Rijeka, Sanitarna inspekcija i sve druge inspekcije koje su ovlaštene. Djelomično je to u jednom dijelu smanjeno. Očito je da se ponavlja i ponovno ćemo putem komunalnog i prometnog redara intervenirati. Instalirali smo i video nadzor. Vidljivo je na kamerama da jedan dio građana dolazi s pokrivenim tablicama i fantomkama na glavi i ilegalno odlaže otpad. Izdano je i nekoliko kazni počiniteljima. Teško je djelovati kada službe ne rade u večernjim satima.
Stipe Karaula (HDZ) je kazao kako je prije godinu dana postavio pitanje ventilacije i klimatizacije paviljona jedan i dva na tržnici. Paviljon jedan je u najmu i treba se urediti ali je paviljon dva i dalje gradski. Zanima ga da li će se riješiti problem klimatizacije paviljona dva i koliko je koštao najam klima uređaja prošle godine i da li će se to ponoviti i ove godine.
Gradonačelnik Marko Filipović je kazao kako mu je drago da je GV većinom glasova dalo podršku da prvi paviljon nađe svoju namjenu. Pripreme za realizaciju projekta idu planiranom dinamikom. Očekuje da će to biti gotovo u rujnu ove godine. Paviljon jedan će zaživjeti kao nova urbana točka. Ostalo će odgovoriti direktor TD Rijeka plus Smojver. Sve će izvršiti sukladno važećim zakonima.
Direktor TD Rijeka plus Smojver je kazao kako je točno sve što je rečeno za prvi paviljon. Za drugi paviljon rashladni je sustav iznajmljen i radio je prošle godine. Ne zna točno kolika je cijena zakupa, ali to je bilo manje nego novi sustav čija ugradnja iznosi 350.000 eura. Moramo ispoštovati minimalne sanitarne uvjete. I ove godine će paviljon biti klimatiziran. Gdje je zapelo s investicijom u vlastiti sustav. Projekt koji je napravljen poslan je na mišljenje konzervatora jer je taj objekt pod zaštitom kao spomenička baština.
Vijećnik Karaula je odgovorio kako je Smojver rekao da klimatizacija radi, a ne radi i uz to prokišnjava krov drugog paviljona. Taj projekt košta 250.000 eura i imam to na papiru. Ljudi vam se smrzavaju. Opet ćemo ovo ljeto imati problema jer će doći inspekcija i zatvoriti prodajna mjesta jer će temperatura prodaje hrane biti prevelika.
Valter Štefan (HDZ) je kazao kako je zamjenica Sandra Krpan rekla da misli formirati Odbor za veterane. Kazao je kako je u prošlom sazivu HDZ dao taj prijedlog. Zanima ga zašto to nije realizirano kada je to prije osam godina bilo predloženo, a sada se odjednom namjerava formirati.
Gradonačelnik Marko Filipović je kazao kako je osnivanje odbora u domeni Gradskog vijeća, većine u vijeću, predsjednice vijeća i klubova. Na to gradonačelnik nema utjecaja. To ćete morati rješavati s vijećnicima nakon izbora 18. svibnja 2025.g
Ana Trošelj (PGS) je rekla kako se tijekom mandata nastojalo s nadležnim odjelima riješiti problem kampa na Preluku na način da se to pretvori u izgled dostojan našeg grada. Imali smo i amandman na proračun i ta su sredstva iskorištena za kozmetiku. Rečeno je da postoji projekt uređenja. Zanima je u kojoj je fazi taj projekt?
Gradonačelnik Marko Filipović je kazao kako su za uređenje prostora Preluka određena sredstva utrošena. Sređen je i sanitarni čvor, a Opatijska ulica rekonstruirana. Projekt sveobuhvatnog uređenja Preluka poslan na natječaj e NPOO-a (Nacionalni plan oporavka i otpornosti) Pilot projekt razvoja zelene infrastrukture. U tijeku je izrada izvedbenog projekta. Predviđena je obalna šetnica s plažama za što će se utrošiti milijun eura iz Fonda i 600.000 eura od Grada. Kazao je kako je i Županija izdala koncesiju za objekt na ulazu i to bi trebalo biti stavljeno u funkciju do ljeta.