RADOVI VRIJEDNI OSAM MILIJUNA EURA

Pogledajte fotografije: Čvor Orehovica bit će u potpunosti otvoren za promet idući tjedan – evo kao izgleda danas!

Rekonstruirani čvor Orehovica u Rijeci uskoro će u potpunosti biti u funkciji. Radovi vrijedni osam milijuna eura ulaze u završnu fazu, a vozačima će omogućiti sigurnije i učinkovitije povezivanje s autocestom A6

Nakon višemjesečnih radova, čvor Orehovica – jedno od ključnih prometnih raskrižja na ulazu u Rijeku – bit će potpuno pušten u promet najkasnije do kraja idućeg tjedna, potvrđeno je Riportalu iz Hrvatskih autocesta (HAC).

U subotu su otvoreni odvojci druge faze rekonstrukcije, čime je omogućeno skretanje iz smjera Zagreba prema Orehovici i dalje prema Banskim vratima, Ulici Franje Račkog, centru Rijeke i Sušaku. Također je otvoren ulaz u čvor iz smjera Orehovice prema čvoru Škurinje i u smjeru Rupe.

U tijeku je završetak treće i posljednje faze radova, kojom će se omogućiti i skretanje iz smjera Ulice Franje Račkog prema Zagrebu. Ova dionica uključuje novoizgrađenu ulaznu rampu i nadvožnjak dug 58 metara preko autoceste.

Radovi vrijedni osam milijuna eura, koje financiraju Hrvatske autoceste, obuhvaćaju i rekonstrukciju ulice Put pod Rebar, a sve kako bi se osigurala veća protočnost i sigurnost prometa na ovom izrazito frekventnom čvorištu.

Nova infrastruktura u brojkama

Treća faza donosi i izgradnju nadvožnjaka ukupne duljine 235 metara, uključujući potpornu konstrukciju od armiranog tla, spregnutu konstrukciju s čeličnim I-nosačima i armiranobetonskom pločom, te tri ključna nosiva elementa – dva upornjaka i jedan stup.

Nadvožnjak je duboko temeljen na armiranobetonskim pilotima ukupne duljine 540 metara, a projekt uključuje i izgradnju AB konzola za rasvjetne stupove, kao i završenu izvedbu geotehničke potporne konstrukcije od armiranog tla učvršćene polimernim geomrežama.

Estetski i funkcionalno, projekt donosi i novu vizuru ulaza u Rijeku – s preko 25.000 ručno ugrađenih betonskih elemenata i preko 18.000 m² ugrađene geomreže, što bi površinom moglo prekriti dva i pol nogometna igrališta.

Tehnički gledano, čvor Orehovica sada sadrži 45 novih LED rasvjetnih stupova visine od 10 do 16 metara, gotovo 5 kilometara nove horizontalne prometne signalizacije i preko 4 kilometra izmještenih svjetlovodnih kablova elektroničke komunikacije (EKI).

Završetkom treće faze, novi čvor Orehovica će omogućiti brži i sigurniji prometni tok između gradske jezgre Rijeke, autoceste A6 i riječkog prstena, uz značajno rasterećenje postojećih prometnih tokova.

Foto: Hrvoje Skočić/Riportal

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari