ČESTITAMO

Pogledajte tko su najbolji, nagrađeni inovatori s područja PGŽ

Idi na originalni članak

Gotovo od osnutka, Primorsko-goranska županija putem javnog natječaja odabire najbolje inovacije s područja županije te dodjeljuje inovatorima bespovratna poticajna sredstva za razvoj inovacija.

Oglas

„U ovih 29 godina, izvršen je odabir 257 najboljih inovatora, odnosno 489 inovacija, a kada govorimo o novčanim iznosima to je 566.540,98 eura. Ono što nas uvijek raduje i veseli je što se iz godine u godinu javljaju mladi ljudi i zaista imaju što pokazati“, rekla je zamjenica župana Marina Medarić na današnjoj dodjeli priznanja najuspješnijim inovatorima.

Na natječaju je zaprimljeno 26 prijava inovacija, od toga je 15 inovacija mladih inovatora, onih do 30 godina starosti.

„Osigurana sredstva, u iznosu od 20 tisuća eura, raspoređena su na način da za prva tri mjesta na listi nagrada iznosi od 2.400 eura, druga tri mjesta 1.500 eura te treća tri mjesta po 1.100 eura. Preostalim kandidatima čije su inovacije rangirane od 10.-25. mjesta kao doprinos uloženom trudu i poticaj inovativnom radu u idućim godinama dodijeli po 250,00 eura“, informirala je pročelnica UO za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj Alessandra Ban nadodavši kako će se s obzirom na povećani interes, u idućoj godini rasporediti 30 tisuća eura.

Posebno se stimuliraju tri inovacije mladih autora i to na način da se autorima inovacija najvišem mjestu na zbirnoj listi dodatno odobri 500,00 eura, drugoj 300,00 eura i trećoj 200,00 eura.

Među nagrađenim inovatorima je Dino Lenaz i Smart Health Belt koji služi očuvanju temperature u transportu inzulina, David Miletić i zaštitna rukavica s indikatorom napona i Nela Šakić s bežičnim dozatorom bevande. Žarko Jerčinović izradio je alat za savijanje cijevi s tri valjka, Darinko Šarlija predstavio je pomagalo za efikasniju upotrebu mišića pri hodanju, a Nika Ugrin nagrađena je za ekološki prihvatljive spremnike za pohranu biološkog materijala. Autor uređaja za recikliranje plastičnih boca kojim se dobiva materijal za 3D printanje je srednjoškolac Gabriel Majstorović, David Pranjić Zaharija izradio je robot s „mecaum“ kotačima upravljan mobitelom, dok je Gabrijela Draženović osmislila paletu s integriranom mrežom za transport artikala koji doprinosi smanjenju korištenja plastike u većim logističkim centrima.

Za sve prijavljene inovatore, mentore i njihove učenike, kao i oni koji su se javljali na natječaje Zaklade FIPRO, provest će se radionica u suradnji sa Znanstveno tehnologijskim parkom STEP RI. Na besplatnoj radionici govorit će se o razlici između ideja i inovacija, važnosti intelektualnog vlasništva, metodologiji rada i drugim aspektima, a besplatna je za sve zainteresirane“, rekla je predsjednica Povjerenstva Anita Beletić.

Zaklada FIPRO financijski podupire male i srednje poduzetnike u razvoju i komercijalizaciji inovativnih proizvoda i usluga odobravanjem bespovratnih potpora i/ili višegodišnjih beskamatnih zajmova.

Exit mobile version