PRVI GRAD PARTNER LIGE

Rijeka je postala prvi grad partner Lige za hipertenziju, evo što to znači!

U Salonu Grada Rijeke potpisana je Povelja o suradnji između Grada Rijeke i Hrvatske lige za hipertenziju, čime je Grad Rijeka postao prvi Grad partner Lige.

Povelja je potpisana u sklopu provedbe javnozdravstveno-edukativne akcije „Lov na tihog ubojicu“ kojeg Grad Rijeka i Hrvatska liga za hipertenziju provode zajedno s partnerima, Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci i Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije. Riječ je o kampanji koja je usmjerena za osvještavanje i educiranje građana o problemu kardiovaskularnih bolesti, odnosno povećanog krvnog tlaka i kolesterola. Naime, povišen krvni tlak i povišene vrijednosti kolesterola u krvi su, bez imalo dvojbe, glavni čimbenici povećanog kardiovaskularnog pobola i smrtnosti u Hrvatskoj.

Ovom Poveljom koju su potpisali riječki gradonačelnik Marko Filipović i predsjednik Hrvatske lige za hipertenziju Bojan Jelaković izražava se zajednička želja za budućom suradnjom u područjima promocije zdravih stilova života i globalne borbe protiv arterijske hipertenzije, ali i svih drugih čimbenika rizika poput dislipidemija, kronične bubrežne bolesti i dr., naglašavajući važnu ulogu preventivnih aktivnosti s ciljem očuvanja zdravlja i promocije zdravih stilova života kao jednoga od temelja zdravog života i dugoročne zaštite zdravlja.

Gradonačelnik Filipović izrazio je zadovoljstvo što je upravo Grad Rijeka postao prvi službeni grad partner Hrvatske lige za hipertenziju. „Grad Rijeka cijelim nizom aktivnosti već dugi niz godina nastoji doprinijeti borbi protiv tihog ubojice, kako i sam naziv ove kampanje kaže. Aktivno promoviramo korištenje javnih površina za rekreaciju građana, u gotovo svakom mjesnom odboru smo postavili sprave za vježbanje kako bi građanima bile dostupne, kroz projekt Rijeka – zdravi grad promoviramo zdrav život svih dobnih skupina, a od ove godine eksperimentalno smo u šest osnovnih škola uveli program Zdravstvenog odgoja i obrazovanja“, rekao je gradonačelnik prilikom potpisivanja Povelje.

Bojan Jelaković je naglasio kako Rijeka na razini Hrvatske prednjači u mnogočemu pa tako i u odgovornosti za brigu o zdravlju svojih građana. „Suradnja s Rijekom postojala je i prije, jednako kao i s kolegama s Medicinskog fakulteta i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ. Našim akcijama želimo prenijeti poruku da svatko mora brinuti o svom zdravlju, uz pomoć institucija ili udruga koje im u tome mogu pomoći. Ljude valja educirati jer bolest povišenog krvnog tlaka odnosi veliki broj života i upravo stoga organiziramo brojne javnozdravstvene projekte“, rekao je Jelaković.

Potpisivanju sporazuma među ostalim su nazočili i zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski, dopredsjednik Hrvatskoga društva za aterosklerozu Ivan Pećin i pročelnica UO za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unaprjeđenje kvalitete života Grada Rijeke Karla Mušković.

Nakon potpisivanja Povelje o suradnji, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održan je 11. simpozij „Zdravlje za sve“ koji je okupio brojne stručnjake koji su raspravljali o važnosti integriranih zdravstvenih mjera u borbi protiv kardio-reno-metaboličkih bolesti.

Na otvorenju simpozija koji je organiziran od strane Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Grada Rijeke, Hrvatske lige za hipertenziju, Hrvatskog društva za aterosklerozu i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko goranske županije uzvanicima su se obratili zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski, pročelnik Katedre za socijalnu medicinu i epidemiologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci Tomislav Rukavina i predsjednik Hrvatske lige za hipertenziju akademik Bojan Jelaković.

Kako je istaknuo zamjenik Palčevski cilj ovog simpozija kao i čitave akcije „Lov na tihog ubojicu“ je dobiti što jasniju i precizniju sliku o tome što je hipertenzija, koji su rizični čimbenici za njezin razvoj te kako se protiv nje boriti. „Hipertenzija se regulira lijekovima, ali vjerujem da je čitavom društvu u interesu da niti ne dođemo do lijekova već da ovu bolest preveniramo zdravim stilovima života. U tom kontekstu Grad Rijeka prepoznaje ovaj problem i iz tog razloga se organiziraju razne javnozdravstvene aktivnosti i kampanje. Također potiče se vježbanje na otvorenom prostoru, u sklopu projekta strit fitness na gotovo 25 lokacija u gradu su postavljene sprave za vježbanje na otvorenom, provode se edukacije o zdravoj prehrani i izradi zdravih jelovnika, a valja istaknuti da su programi prilagođeni svim dobnim skupinama“, istaknuo je zamjenik Palčevski.

U sklopu programa simpozija predstavljeni su i rezultati istraživanja provedenog u Rijeci u sklopu projekta HORUS, pod nazivom „Barometar zdravlja stanovnika grada Rijeke“.

Istraživanje je obuhvatilo analizu životnog stila, korištenje zelenih površina, mentalno zdravlje i stavove stanovnika te zdravstvene rizike povezane s razvojem kroničnih nezaraznih bolesti. Također, prikazane su i karakteristike urbanog okoliša u Rijeci, dobivene kompilacijom javno dostupnih podataka unutar GIS sustava.

Podsjetimo, u sklopu ove akcije 5. listopada će se na Trgu 128. brigade Hrvatske vojske s početkom u 9 sati održati javnozdravstvena akciju tijekom koje će građani moći, uz savjetovanje sa stručnjacima, izmjeriti krvni tlak, kolesterol i šećer u krvi te se izvagati na metaboličkoj vagi. Također organizirati će se grupno vježbanje koje će istaknuti važnost tjelesne aktivnosti u očuvanju zdravlja.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari