OSVRT NA 2024.

Predstavljeni rezultati 2024. i planovi za 2025.: Gradska knjižnica Rijeka oborila rekord broja članova!

Godina koju je Gradska knjižnica Rijeka ostavila iza sebe bila je po mnogočemu specifična. Detaljniji rezultati rada, osvrt na čitateljske interese Riječana kao i budući programski planovi predstavljeni su na konferenciji za medije u Gradskoj knjižnici Rijeka u art-kvartu Benčić. 

Najvažnija informacija stigla je iz pravca statistike broja članova: ostvaren je najveći broj članova u dosadašnjem djelovanju Gradske knjižnice Rijeka pa se je tako kroz 2024. godinu u odjele i ogranke Gradske knjižnice Rijeka učlanilo 21 776 građana čime je prijeđen rekord iz predpandemijske 2019. godine od  21 734 članova što je za knjižnice bilo posebno izazovno u razdoblju pandemije i neposredno nakon svih njenih posljedica.  

Ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka osvrnuo se je na uspješan rezultat. “Proteklu 2024. godinu obilježio je rad Središnje knjižnice na novoj lokaciji u Art kvartu. Nova infrastruktura u kombinaciji s ponudom novih programskih aktivnosti i usluga, rezultirala je s obaranjem nekoliko povijesnih rekorda od kojih su dva najvažnija: veliko povećanje broja novih članova, njih čak 21.776 (rast od 24% u odnosu na prijašnju godinu) te 41.381 sudionik i posjetitelj programskih aktivnosti Knjižnice, što je porast od 20% u odnosnu na prethodnu godinu. Posebno nas raduje i činjenica da smo imali 520.856 posudbi knjižnične građe, što je povećanje od 12%”, naglasio je Cvjetković. .

“Veliki je iskorak napravljen i u načinu korištenja Knjižnice koji nije moguće vidjeti iz statističkih podataka, ali je itekako očit: Odjel za mlade i glazbeni odjel, adekvatan prostor za učenje i istraživanje, mogućnost povrata građe 24 sata dnevno, ugodan prostor za boravak… sve su to elementi koji su itekako povećali kvalitetu korištenja Knjižnice, na radost svih naših korisnika, ali i ponos djelatnika Knjižnice i mene kao ravnatelja”, naglasio je u zaključku Cvjetković. 

Na druženju s novinarima osvrnulo se je i u širem smislu na čitateljske navike Riječana na što je osvrnula knjižničarka Emili Ilić.

“Možemo reći da su godinu iza nas obilježili domaći autori koji se itekako čitaju i prate što je uvijek razlog za zadovoljstvo. Posebno možemo istaknuti naše korisnike zanimaju velike, važne teme i književni odgovori na njih. I to pokazuje koliko je književnost zaista važna i danas, u svijetu medija, selfija, internetske stvarnosti i „brzih“ površnih informacija. Čini se da su domaći autori detektirali osjetljive točke društva što pokazuju dominantni trendovi traženih naslova u 2024. godini u Gradskoj knjižnici Rijeka. Tako je jedna od najčitanijih knjiga hrvatske književnosti bila Sigurna kuća, Marine Vujčić koja progovara o važnoj temi nasilja nad ženama, kao i proza Slavenke Drakulić O čemu ne govorimo koja progovara o starosti i starenju, ali i propituje koliko znamo i umijemo biti podrška onima koji spadaju u jednu od najranjivijih kategorija ovog društva. Roman Kristiana Novaka Slučaj vlastite pogibelji (gdje autor obrađuje dramatična zbivanja vezana uz slučaj samoubojstva mladog policajca u Međimurju) i dalje izaziva velik interes kod čitatelja. Također iznimno čitan bio je i roman Zorana Žmirića Visoke trave, kronika društvenog, ali i intimnog propadanja te potvrđuje ono čemu često svjedočimo – ljudi ne žele odustati od svojih uvjerenja, svatko od nas ima svoju istinu od koje teško odstupa. Knjiga pisana prisno i jednostavno s moćnim životnim dijalozima s kojima se lako poistovjetiti.

Što se stranih autora tiče moramo spomenuti Valerie Perrin i njezin roman Svježa voda za cvijeće, jedna od onih knjiga koje nakon prvih stranica više ne ispuštate iz ruku, istinska oda životu, svim njegovim mjenama i bojama, knjiga koja nas uči kako život rasut na dijelove opet može postati cjelovit i prelijep. I njezin roman Troje također iznimno tražen, slojevita je priča o odrastanju s majstorski razrađenim likovima.

Kada govorimo o publicistici, naše korisnike zanimale se teme osobnog rasta i inspirativnih životnih priča. Neki od naslova koje su naši korisnici rado posuđivali 2024. godine pomažu nam da promijenimo svoje loše navike, drugi nas uče kako vjerovati u sebe, kako izgraditi svoje samopouzdanje ili kako postati financijski odgovorni. Publicističku listu najčitanijih naslova možemo započeti s naslovom proslavljenog, prerano preminulog glumca Matthew Perryjem – Prijatelji, ljubavnici i velika užasna stvar kojom nas vodi na putovanje kroz život od petogodišnjeg dječaka do tinejdžera kojem se smiješi karijera tenisača do planetarno popularnog Prijatelja. Beskrajno iskrena, intimna i moćna memoarska proza koju je još uvijek teško uloviti na našim policama. Svi naslovi Thomasa Eriksona bili su jako popularni među našim korisnicima, a Okruženi idiotima prošle godine bio je iznimno tražen, no to ne iznenađuje obzirom da se radi o zabavnoj knjizi koja propituje kako razumjeti i izgraditi uspješan suživot s ljudima koje ne razumijemo i koji su često naša sušta suprotnost. Tu su još i Atomske navike Jamesa Cleara, ultimativni hit već nekoliko godina, knjiga koja govori o mijenjanju navika. Kako bi taj proces promjene bio nešto jednostavniji, korisno je razumjeti što su zapravo naše navike. Autor knjige James Clear može nam u tome pomoći. Ne možeš mi ništa Davida Gogginsa, još jedan inspirativni primjer memoara. David Goggins, umirovljeni mornarički SEAL-ovac, ultramaratonac, autor i javni govornik, dijeli s nama svoju nevjerojatnu životnu priču.

Zanimljivo da je i prošle godine među najtraženijim naslovima u Gradskoj knjižnici Rijeka bilo Sun Tzuovo Umijeće ratovanja. Još jedan uvijek tražen naslov bio je i Bogati otac, siromašni otac Roberta Kiyosakija, vjerojatno najpoznatijeg pisca knjiga posvećenih financijskoj pismenosti. Još jedna sjajna memoarska proza Zelena svjetla Matthewa McConaugheya pozivaju da se uhvatimo ukoštac sa životnim lekcijama i shvatimo da poanta nikada nije pobijediti, nego razumjeti”, podcrtala je Ilić.

Razvoji budućnosti posebno su dotaktnuti u najavama programskih aktivnosti od strane voditeljice Tanje Badanjak.

„Živahan programski ritam Gradske knjižnice Rijeka nastavlja se i u n[ovoj] godini u kojoj se planira niz raznih projekata, festivala, manifestacija i susreta.

Naša će knjižnica biti mjesto održavanja više od 30 različitih manifestacija, u organizaciji i suorganizaciji Knjižnice, ali i drugih aktera naše zajednice. Treba izdvojiti nekoliko nama najvažnijih, već tradicionalnih, koje nas očekuju u narednim mjesecima. To su: Tjedan dobre dječje knjige, Noć knjige, Tobogan, Mjesec hrvatske knjige, Ljetna i Zimska priča iz Benčića. 

Knjižnica će i dalje organizirati niz različitih programskih aktivnosti, od sastanaka čitateljskih klubova, književnih večeri, stručnih predavanja i potrebnih radionica i edukacija. Fokus će nam i dalje biti promicanje kulture čitanje kao naše osnove misije, uz dodatak nekih tema koje smo uočili kao važne u ovome trenu poput održivog razvoja i zelenih tema, digitalne transformacije, informacijske i medijske pismenosti, građanske znanosti i inkluzije.

Odjel za mlade Rasadnik i Američki kutak pripremaju niz susreta ove godine, a uz već redovne, poput programa Pop science koji mladima približava ponekad kompleksne i intrigantne znanstvene teme, posebno zanimljivi susreti održat će se kroz projekt Rijeka LegaSEA koji će istaknuti važnost riječke lučke priče za budućnost grada. Koncept Radija Benčić koji se počeo razvijati prošle godine, a dobit će svoj nastavak i ove kroz snimanje 10 podcast emisija na razne teme iz čitateljske kulture..

Nastavljamo s naglaskom na cjeloživotno učenje, pa nas tako očekuje nastavak projekta Treća dob čitanja namijenjen starijim osobama koji uključuje interaktivne radionice i predavanja iz sfere novih digitalnih tehnlogija i medijske pismenosti.

Nakon izdanja knjige Vi niste ovdje Doris Pandžić u prošloj godini, Književnu nagradu Drago Gervais u ovoj godini očekuje raspisivanje novog natječaja na proljeće te proglašanje pobjednika krajem godine.

U svibnju planiramo raspisati natječaj i za Književnu rezidenciju Kamov koja će se ove godine održavati od 1. listopada do 15. studenoga i ugostit će tri autora ili autorice koji će raditi, stvarati i družiti se u našem gradu.

Veseli nas i nastavak suradnje sa Sveučilištom u Rijeci na Festivalu znanosti i projektu Što ja to istražujem?, te novi STEM piknik u organizaciji Centra tehničke kulture.

Dublin Literary Award, prestižnu međunarodnu književnu nagradu, i ove godine imamo u fokusu, obzirom da je Gradska knjižnica Rijeka nominirala domaću autoricu Ivanu Bodrožić s romanom “Sinovi, kćeri”, odnosno njen prijevod prevoditeljice Ellen Elias Bursać. Kroz sljedeća tri mjeseca očekujemo obavijest o naslovima koji su ušli u uži krug.

Gradska knjižnica Rijeka dobila je i Erasmus+ akreditaciju u području obrazovanja odraslih koja omogućava niz stručnih putovanja koje će utjecati na daljnji razvoj i edukaciju naših djelatnika, stvaranje novih iskustava i jačanje međunarodne suradnje knjižnice.”, poručila je Badanjak.

Kristian Benić je istaknuo naposljetku ključne točke rada Dječje kuće pa je tako naglašeno kako 2025. djecu i roditelje čekaju već etabilirane manifestacije poput Tjedna dobre dječje knjige koji će se održati u prvom tjednu travnja, Tobogana početkom srpnja te razni aspekti programa Ljetna priča iz Benčića, Zimska priča iz Benčića. Poseban programski naglasak bit će stavljen na subote koje su u Dječjoj kući dinamične i žive te će se nastojati osnažiti njihova kvaliteta kroz provedbu programa Kulturna obitelj, zaključio je Benić.  

Naposljetku, još jednom Gradska knjižnica Rijeka još jednom zahvaljuje svim građanima i medijima na prepoznavanju vrijednosti knjižnice, čitanja i programskih aktivnosti. Neka druženje kroz 2025. bude i još veće i češće. 🙂

Preporučeno
video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari