Nažalost, u svojoj 91. godini, krajem prosinca napustila nas je najstarija i posljednja grobnička mlikarica Darinka Brnja iz Dražica
Tužnu vijest za sve Grobničane ali i Riječane objavila je Općina Jelenje na svojim službenim internetskim stranicama. Kako je u više navrata kazala mlikaricu Darinku život nije mazio, a mama ju nije štedjela kad su u pitanju bili fizički i kućanski poslovi jer, trebalo je preživjeti teška vremena prodavajući mlijeko i ostale domaće namirnice u Rijeci i okolici.
– Gospođa Darinka bila je sudionica svih manifestacija posvećenih mlikaricama “Feral ki j pušćal sinjal” u Općini Jelenje. I njen feral se ugasio, ali je pustio trag budućim generacijama. Sućut obitelji i prijateljima – poručio je Robert Marčelja, načelnik Općine Jelenje dodajući kako živućih mlikarica u Primorsko-goranskoj županiji više nema. Godine i životni put čine svoje. Svoje korijene i tradiciju koja je nastala teškom mukom i trudom generacija žena koje su naporno radile da bi prehranjivali obitelj ne smijemo zaboraviti. Upravo smo ove godine obnovili našu skulpturu i spomenik svim mlikaricama na našem Trgu nazvanom upravo po njima, napomenu je Marčelja koji i sam potječe iz težačke obitelji.
Podsjetimo, Darinka Brnja mljekarstvom se počela baviti još kao desetogodišnja djevojčica, pomažući svojoj pokojnoj majci Josipi. Radila je u polju, sabirala sijeno, muzla blago te kilometrima nosila mlijeko .
– Katkad me snađe suza kako smo teško živjeli, kazala je svoja iskustva na prošlogodišnjoj manifestaciji Feral ki je pušćal sinjal.
Na Grobnišćini je 40-tih godina prošlog stoljeća bilo preko sto mlikarica. Svoju prvu kozu, Darinka je dobila na poklon od roditelja kada se 1951. godine sa suprugom iz Kastva preselila u Podhum. Ostalo je, kako kažu povijest. Neka joj je laka Grobnička zemlja.
Zanimljivost: Jeste li znali da su prvi mlikari na Grobnišćini bili muškarci?