OVE SRIJEDE

Program Sveučilišta za 3. dob: Srebrna ekonomija – motor ekonomije budućnosti

U srijedu, 20. studenog u 17 sati na Filozofskom fakultetu u Rijeci, održat će se predavanje umirovljene redovite profesorice dr. sc. Nede Vitezić „Srebrna ekonomija – motor ekonomije budućnosti“ u sklopu programa Sveučilišta za 3. dob.

U okviru predavanja biti će riječ o relativnom novom pojmu i konceptu srebrne ekonomije koji je rezultat starenja stanovništva u svijetu.  Hrvatska je po udjelu stanovništva starijeg od 65 godina jedna od deset najstarijih zemalja u svijetu, što je rezultat  niske stope nataliteta, visoke emigracije mladih te dijelom i povećanog životnog vijeka. Ovakva demografska slika  potiče razvoj tzv. srebrne ekonomije, koja obuhvaća proizvode, usluge i inovacije prilagođene osobama starijim od 50 godina. To je čitav sustav proizvodnje, distribucije i potrošnje dobara i usluga s ciljem zadovoljenja zdravstvenih, potrošačkih i općenito životnih problema starijih  osoba.

Srebrna ekonomija u Evropi predstavlja treću najveću ekonomiju u svijetu, odmah iza ekonomija Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Gdje je tu Hrvatska i koje se šanse pružaju hrvatskom gospodarstvu?

Na predavanju će se pokušati dati odgovor da li za gospodarstvo Hrvatske srebrna ekonomija predstavlja priliku i izazov. Naime, srebrna ekonomija  omogućava s jedne strane razvoj sektora poput zdravstva, nekretnina, saobraćaja, turizma i drugih usluga za starije. S druge strane, zahtijeva prilagodbu u smislu financiranja zdravstva, prilagodbe tržišta rada i razvoja infrastrukture. S obzirom na starosnu strukturu Hrvatska bi održivom i inkluzivnom gospodarskom politikom mogla iskoristiti potencijal srebrne ekonomije, osigurati kvalitetniji život starije populacije i istovremeno potaknuti ekonomski rast. Ekonomiju budućnosti voditi će stariji ljudi.

Sudjelovanje je besplatno i nisu potrebne prijave.

O predavačici

Neda Vitezić umirovljena je redovita profesorica u trajnom izboru Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Rođena je u Rijeci 1954. godine gdje je pohađala osnovnu i srednju školu te Ekonomski fakultet na kojem je magistrirala i doktorirala. Usavršavala se u SAD-u, Austriji, Mađarskoj i Italiji. Područje njezinog znanstveno istraživačkog interesa je ekonomka poduzetništva tj. discipline analiza poslovanja poduzeća, kontroling i revizija. Predavala je čitav niz kolegija na prijediplomskom, diplomskom, poslijediplomskom i doktorskom studiju na svojem matičnom fakultetu ali i drugima u zemlji i inozemstvu. Imenovana je kao gostujući profesor u Americi,  Velikoj Britaniji, Sloveniji i Crnoj Gori. Obnašala je dužnosti rukovoditelja, prodekana, prorektora, pročelnika katedre, predsjednika raznih povjerenstava i dr.  Osmislila je i vodila dugi niz godina poslijediplomski specijalistički studij Kontroling te osnovala Udrugu hrvatskih kontrolera čija je predsjednica.  Bila je voditeljica  više znanstveno istraživačkih projekata, te suradnica na domaćim i europskim projektima,  objavila je preko 150 znanstvenih i stručnih radova u međunarodnim i domaćim časopisima, znanstvenim monografijama, 3 udžbenika i velik broj priručnika i studija,  sudjelovala na 79 znanstvenih i stručnih konferencija i kongresa u zemlji i inozemstvu. Nacionalni je i međunarodni recenzent raznih programa i projekata, znanstvenih članaka, knjiga i udžbenika, član raznih instituta i udruženja, programskih i organizacijskih odbora, uredničkih odbora časopisa. Dobitnica je više međunarodnih i domaćih nagrada i priznanja. U mirovini je i dalje aktivna kao vanjski suradnik te član Izvršnog odbora kluba Academicus.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari