“Osigurali smo pomoć za stradale od potresa u iznosu od 100 tisuća kuna, a vatrogasne postrojbe iz naše županije među prvima su krenule u pomoć stradalima u Sisku, Petrinji, Glini…”, istaknuo je na početku razgovora Župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina
Iza svih nas je jedna zaista teška i turbulentna godina koja je na samom svome kraju donijela i katastrofu povijesnih razmjera, potres u Sisačko-moslavačkoj županiji, čime smo – nažalost – morali započeti i razgovor sa županom Primorsko-goranske županije Zlatkom Komadinom s kojim smo željeli rezimirati godinu na izmaku.
Župane, Primorsko-goranska županija je među prvima reagirala na strašna događanja u Sisačko-moslavačkoj županiji. Prema unesrećenim područjima praktički istoga trena krenuli su vatrogasci iz Opatije, Raba, Krka, Rijeke… a upućena je i novčana pomoć?
Ovo je za sve nas bila teška i izazovna godina, u kojoj se borba za zdravlje i ljudski život nametnula kao najveći prioritet. Na žalost, Hrvatsku su pogodili i potresi, početkom godine u Zagrebu i ovih dana u Sisačko-moslovačkoj županiji koji su u cijeloj ovoj situaciji dodatno otežali život brojnim stanovnicima.
Osigurali smo pomoć za stradale u iznosu od 400 tisuća kuna, kao znak solidarnosti, a vatrogasne postrojbe iz naše županije među prvima su krenule u pomoć stradalima u Sisku, Petrinji, Glini. Na tome nećemo stati, i sljedećih dana ćemo vidjeti na koje sve načine i kao Županija i kroz županijske institucije možemo pomoći stradalima u ovoj katastrofi. Iz Primorsko-goranske županije pomoć je uvijek stizala kada je to potrebno, a Primorci i Gorani su kroz povijest pokazali svoju odlučnost i solidarnost u najtežim situacijama, spomenimo, recimo, razdoblje od Domovinskog rata naovamo.
Kako bi ocijenili godinu koja je za nama, a koja je po mnogo čemu bila dijametralno drugačija od svih koje smo proživjeli, svatko od nas, i na osobnom i na poslovnom planu?
2020. godina bila je godina velikih izazova. S pojavom Covida-19 ušli smo u takozvani režim novog normalnog. Epidemija je ukazala na važnost ulaganja u sustav zdravstvene zaštite, ali i sustav skrbi o starijim i nemoćnim osobama u čemu mi u Primorsko-goranskoj županiji godinama itekako vodimo računa. I ove godine smo u tim resorima uložili značajna sredstva.
Primorsko-goranska županija kao osnivač osam zdravstvenih ustanova godinama intenzivno ulaže u podizanje zdravstvenog standarda, a time i kvalitete usluga našim građanima. Vidljivi su veliki iskoraci, a upravo ova pandemija, koja je u novijoj povijesti svijeta pa tako, nažalost, i Hrvatske, do sada najveća globalna zdravstvena ugroza, pokazala je koliko su ta ulaganja bila opravdana.
Zahvaljujući spremnosti i dobro organiziranom sustavu zdravstva naša Županija i u ovom drugom, puno snažnijem epidemijskom valu dobro se nosi sa izazovima epidemije. Odmah smo uspostavili integraciju s bolničkim sustavom koji je sve više opterećen, ali i dalje sposoban pružiti skrb za sve teže oboljele, ne samo naše, već i dvije susjedne županije, Istarske i Ličko –senjske. Uspostavljen je i svojevrsni kadrovski most, pa medicinski timovi iz naših thallasotherapija uskaču kao ispomoć KBC-u Rijeka, ali i bolnicama u Čakovcu, Varaždinu, Zagrebu, Lopači.
Našim smo zdravstvenim ustanovama osigurali II. Izmjenama i dopunama Proračuna, dodatnih 7.5 milijuna kuna za zdravstvene ustanove za nabavku zaštitne opreme, kao i za naše Domove za starije, koje smo uspješno sačuvali od značajnijeg prodora koronavirusa.
PGŽ je pomagala i riječkom KBC-u. Nedavno smo potpisali ugovor o donaciji vrijednoj 750.000 kuna. Ta donacija predstavlja kontinuitet ulaganja Primorsko-goranske županije u KBC Rijeka gdje je samo kroz proteklih pet godina uloženo gotovo 10 milijuna kuna.
U ovoj situaciji također je na vidjelo izašla važnost dobro organiziranog sustava Civilne zaštite, ali i činjenica da smo jedina županija u Hrvatskoj koja već 10 godina ima okupljenu struku u Stožeru za zarazne bolest koji je još u siječnju 2020. pokrenuo aktivnosti u borbi protiv pandemije. Imamo sjajne stručnjake iz područja zdravstva koji su svima pokazali da imaju veliko srce i snagu boriti se s ovim javnozdravstvenim izazovom. Mi smo tu da im pomognemo koliko najviše možemo. Zahvala svima njima.
Zahvaljujem i našim građanima na razumijevanju, strpljenju i na pridržavanju uputa epidemiologa. S početkom cijepljenja, možemo reći da smo na početku kraja ove borbe s virusom.
Kako se borba s pandemijom u 2020. odrazila na Primorsko-goransku županiju odnosno zacrtane programe i financije?
Primorsko-goranska županija nastavila je sa zacrtanim programima i projektima. Za vrijeme pandemije nisu se smanjivala sredstva za udruge civilnog društva, kao ni za programe u sportu, kulturi i socijalnoj zaštiti. U svim sektorima iz svoje nadležnosti, kao što su zdravstvo, školstvo, socijala, upravljanje pomorskim dobrom… pokrenuli smo velike investicijske cikluse i podigli standarde daleko iznad državnog prosjeka.
PGŽ je odmah po izbijanju krize na razne načine pomogla građanima i gospodarstvu?
Županija već godinama kroz razne potporne programe pomaže poduzetnicima, poljoprivrednim gospodarstvima, privatnim iznajmljivačima. U ovom trenutku primjerice subvencioniramo kamate za 152 kredita poduzetnicima i iznajmljivačima te je za tu namjenu u 2020. godini osigurano oko 2,2 milijuna kuna.
Pored toga, gotovo 10 milijuna kuna u ovoj pandemijskoj godini izdvojili smo kao izravnu pomoć malim poduzetnicima i poljoprivrednim gospodarstvima za saniranje posljedica Covid krize. Zaključili smo i natječaj o dodjeli pola milijuna kuna za pomoć stočarskim farmama na području PGŽ za nabavku stočne hrane.
U kompleksu Stara Sušica pokrenut je niz razvojnih projekata usmjerenih prema razvoju ruralnog područja s naglaskom na poljoprivrednu proizvodnju. U tijeku su radovi na obnovi tog objekta čijom se uređenjem i opremanjem stvaraju uvjeti za pokretanje linije za proizvodnju soka i octa, sušare za voće koja se može koristiti i za ljekovito bilje i povrće te destileriju i punionicu meda. Ukupna vrijednost investicije iznosi oko 4,7 milijuna kuna.
Kako je pandemija utjecala na planirane programe i aktivnosti u 2021. godini? Što izdvajate kao najznačajnije programe PGŽ u 2021. godini?
Zahvaljujući kontinuiranom ulaganju u školstvo značajno je podignut standard obrazovanja, osigurani su bolji uvjeti rada u školama, gotovo sve škole imaju uvjete za jednosmjenski rad. Od 2002. godine do danas u izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju, projektiranje i opremanje škola te izgradnju školskih sportskih dvorana uloženo je 330 milijuna kuna. Samo u srpnju ove godine u PGŽ-u bilo je aktivno čak 32 gradilišta vezano za razne školske objekte.
Od kapitalnih investicija u tijeku je dogradnja i rekonstrukcija osnovne škole Jelenje-Dražice i izgradnja školske sportske dvorane vrijednosti većoj od 40 milijuna kuna.
I u proračunu za 2021. nalazi se niz kapitalnih projekata, dok je ukupno za obrazovanje u slijedećoj godini predviđeno 551 milijun kuna, od čega 85 milijuna izvornog proračuna Županije, što je daleko najveći proračun tog resora. Započinje se s gradnjom školske sportske dvorane Medicinske škole, u planu je i dogradnja osnovne škole Ivana Rabljanina u Rabu kako bi i ta obrazovna ustanova mogla prijeći na rad u jednoj smjeni, a u suradnji s Općinom Viškovo krećemo i u veliki projekt izgradnje nove osnovne škole u Marinićima.
Unatoč smanjenju poreznih prihoda Županija je osigurala nastavak kapitalnih projekata obnove bolničkih paviljona Psihijatrijske bolnice Rab i revitalizacije Lječilišnog Centra Veli Lošinj.
PGŽ je sufinancirala projekte vezane za zaštitu bjeloglavih supova, ali i krenula u izgradnju Centra za velike zvijeri u Staroj Sušici. Ponosni smo što ćemo se uskoro moći pohvaliti s dva centra za posjetitelje koji promiču bogatu prirodnu baštinu naše županije, te strogo zaštićene vrste koje su se još uvijek kod nas očuvale.
Nastavili smo i sa realizacijom EU projekata. Do sada je od strane Primorsko-goranske županije i naših ustanova i trgovačkih društava provedeno 65 projekata sufinanciranih bespovratnim sredstvima EU u iznosu oko 265 milijuna kuna pri čemu je ukupna vrijednost projekata za krajnje korisnike iznosila oko 390 milijuna kuna. Po tim smo rezultatima među najuspješnijim hrvatskim županijama u povlačenju europskog novca. Trenutačno je u tijeku 75 projekata za koje su odobrena EU bespovratna sredstva u iznosu od oko 467 milijuna kuna. Projekt Mala barka osvojio je prvo mjesto u svojoj kategoriji najboljih EU projekata.
Kako ste se izborili sa zdravstvenom krizom na osobnom, obiteljskom planu? I inače ste stalno u pokretu, susrećete se svakodnevno s desecima ljudi i radnih zadataka. Kako prikupljate energiju za sve to, kako održavate kondiciju?
Svima nam je 2020. godina postavila velike izazove i velika je sreća svima koji mogu danas reći da su zdravi. Bilo je potrebno i važno prilagoditi se novonastalim okolnostima, odgovorno se ponašati poštujući sve upute struke. Kao župan cijelo sam vrijeme među ljudima, nastojim pomoći koliko mogu, dati podršku slušajući ljude i pronalazeći rješenja za izazove i probleme. Sa svojim suradnicima sam non-stop na terenu, redovito održavam kolegije, sastanke…
Mi smo ovdje zbog građana. To je činjenica koju ponavljam svojim suradnicima već 20 godina koliko obnašam dužnost župana. Dokazali smo zajedno da to nije ni floskula ni populizam. Dokazi te brige vidljivi su u prostoru i vremenu. I zato moj radni dan počinje rano ujutro, a završava daleko iza ponoći. Ono malo slobodnog vremena što uhvatim, volim boraviti u prirodi, raditi u vrtu, kuhati, šetati sa svojim psom Bigijem, i kroz to, kao i druženjem sa svojom obitelji, prikupljam energiju za radni tjedan. Tempo je zahtjevan, ali meni je velika motivacija činjenica da sustav funkcionira.
Što bi poručili građanima naše županije uoči ulaska u novu godinu?
Želim da 2021. godina bude godina s ljepšim i boljim vijestima, želim kraj pandemije i rješavanje posljedica potresa, da počnemo živjeti normalno, bez strahova i ograničenja s kojima sada živimo.
Započelo se sa cijepljenjem što budi optimizam kod svih nas. Vjerujem da će to biti početak kraja ove pandemije.
Zahvaljujem svim našim zdravstvenim djelatnicima na ogromnom zalaganju u borbi za naše zdravlje.
Hvala svim građanima na strpljenju i odgovornosti koju su iskazali poštivanjem epidemioloških mjera.
I svima želim bolju, zdraviju i sretniju 2021.godinu!