Danas je počelo s radom i zaprimanjem otpada reciklažno dvorište u Kostreni, smješteno na Urinju, uz prometnicu koja vodi prema glavnom ulazu i recepciji Rafinerije nafte Rijeka. Prvog radnog dana reciklažno dvorište bit će otvoreno od 8 do 20 sati.
Riječ je o prostoru namijenjenom odvojenom prikupljanju i privremenom skladištenju manjih količina posebnih vrsta otpada kojim upravlja Komunalno društvo Čistoća iz Rijeke kao javni isporučitelj usluge prikupljanja i zbrinjavanja otpada na području Općine Kostrena. Korisnici reciklažnog dvorišta mogu biti fizičke osobe s prebivalištem ili privremenim boravištem na području Kostrene i za njih je usluga potpuno besplatna, uz predočenje osobne iskaznice.
Radno vrijeme reciklažnog dvorišta je ponedjeljkom, utorkom i petkom od 8 do 15 sati, srijedom i četvrtkom od 13 do 20 sati te subotom od 8 do 13 sati. Nedjeljom i praznicima reciklažno dvorište ne radi.
Reciklažno dvorište Urinj zaprima različite kategorije kućnog otada, problematične vrste otpada kao što su stare baterije, lijekovi, ambalaža deterdženata i sredstava za čišćenje, motorna i jestiva ulja, idr. Na reciklažno dvorište mještani će moći bez naknade donijeti i glomazni otpad u ukupnoj godišnjoj količini do 3 m3 i biorazgradivi „zeleni“ otpad u ukupnoj godišnjoj količini do 3 m3 poput trave, lišća, granja voćaka i ukrasnog bilja isl. nastao na okućnicama i u domaćinstvima koja se ne bave niti jednim oblikom komercijalne djelatnosti.Pravne osobe i obrtnici u reciklažno dvorište mogu predati otpad samo u iznimnim slučajevima kada je riječ o zelenom ili glomaznom otpadu koji je nastao kao posljedica radova na obračunskom mjestu korisnika na području Kostrene, uz odgovarajuću prateću dokumentaciju i uz plaćanje naknade prema cjeniku pružatelja usluge.
Na mrežnim stranicama KD Čistoća mogu se pronaći sve informacije o reciklažnom dvorištu. Mještanima će na kućne adrese biti dostavljen i promotivni materijal, a na raspolaganju je i besplatni info telefon Čistoće 0800 999 900.
Na ulazu u reciklažno dvorište istaknuta je tabla s opisom kategorija otpada koji se zaprima i ključnim brojevima otada:
- ambalaža koja sadrži ostatke opasnih tvari ili je onečišćena opasnim tvarima
- metalna ambalaža koja sadrži opasne krute porozne materijale (npr. azbest), uključujući prazne spremnike pod tlakom
- plinovi u posudama pod tlakom (uključujući halone) koji sadrže opasne tvari
- otapala
- kiseline
- lužine
- fotografske kemikalije
- pesticidi
- fluorescentne cijevi i ostali otpad koji sadrži živu
- odbačena oprema koja sadrži klorofluorougljike
- ulja i masti
- boje, tinte, ljepila i smole, koje sadrže opasne tvari
- deterdženti koji sadrže opasne tvari
- citotoksici i citostatici
- lijekovi
- baterije i akumulatori
- odbačena električna i elektronička oprema koja sadrži opasne komponente
- drvo koje sadrži opasne tvari
- papir i karton, papirna i kartonska ambalaža
- metali, metalna ambalaža
- staklo, staklena ambalaža
- plastika, plastična ambalaža
- odjeća, tekstil
- krupni (glomazni) otpad
- odbačena električna i elektronička oprema
- otpadni tiskarski toneri koji sadrže opasne tvari
- otpadne gume
- oštri predmeti
- građevni otpad iz kućanstva (odnosi se samo na građevni otpad koji nastaje održavanjem i manjim popravcima koje obavlja sam vlasnik u količini ne većoj od 200 kg u šest uzastopnih mjeseci.)
- beton
- cigle
- crijep/pločice i keramika
- mješavine betona, cigle, crijepa/pločica i keramike
- kabelski vodiči
- izolacijski materijali koji sadrže azbest
- ostali izolacijski materijali, koji se sastoje ili sadrže opasne tvari
- izolacijski materijali
- građevinski materijali koji sadrže azbest
- građevinski materijali na bazi gipsa onečišćeni opasnim tvarima
- građevinski materijali na bazi gipsa
Projektom reciklažnog dvorišta želi se povećati udio odvojeno prikupljenog komunalnog otpada i smanjiti količine otpada koji će završiti na odlagalištu. Ukupna je vrijednost reciklažnog dvorišta iznosi 3,5 milijuna kuna od kojih je nešto više od 2 milijuna kuna bespovratnih iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.