Ukupno sedam projekata realizirat će se tijekom 2018. godine u okviru Riječkog programa lokalnog partnerstva
Na natječaj za Riječki program lokalnog partnerstva za realizaciju u 2018. godini koji je bio otvoren tijekom studenog 2017. godine pristiglo je 14 prijedloga projekata.
Nakon dostavljenih mišljenja nadležnog Odjela gradske uprave o mogućnosti realizacije pojedinih prijedloga, Povjerenstvo za odabir vrednovalo je pristigle projekte po prethodno utvrđenim kriterijima: jasno utvrđeni i detaljno opisani problemi i/ili potrebe lokalne zajednice i ciljana skupina (korisnici projekta), detaljno razrađene aktivnosti koje će dovesti do ostvarenja utvrđenih ciljeva projekta, sudjelovanje lokalne zajednice u provedbi projekta, vidljivost projekta i mogućnost promocije grada Rijeke kroz njegovu provedbu, vrednovanje uspješnosti i održivost projekta, učinkovitost projekta te inovativnost u pristupu rješavanju problema odnosno zadovoljavanju potreba lokalne zajednice.
Sukladno ocjenama i traženim sredstvima za sufinanciranje, za realizaciju u 2018. godini odabrano je sedam prijedloga:
Oslikavanje stepeništa projekt je Grupe građana koja želi urediti stepenište koje spaja Strossmayerovu ulicu i površinu između Osnovne škole Centar i Građevinske i tehničke škole. Stepenište se planira oslikati likom Jospia Pičmana, projektanta zgrade Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku i hotela Neboder.
Školjić za 5, prijedlog Grupe građana Školjić za 5 revitalizirat će, u suradnji sa Gradom Rijeka, postojeće dječje igralište (park) smješteno u ulici Žrtava fašizma između kućnih brojeva 6 i 8. Cilj projekta je postići bolju posjećenost parka na dnevnoj bazi, kvalitetnija igra na novim sadržajima, bolja povezanost stanovnika MO Školjić i uopće stanovnika u užem centru grada.
Obnova povijesnog konačišta i pripadajućih suhozid, prijedlog je Vijeća Mjesnog odbora Sveti Kuzam kojim se planira urediti površina nasuprot crkve u Svetom Kuzmu, na području Placa. Ideja programa je da se, u smislu očuvanja baštine, revitalizira prostor na kojem je nekada bilo konačište za smještaj trgovaca, pastira i stoke. Uređeni prostor imao bi funkciju odmorišta za kipare koji djeluju pri kiparskoj radionici koja se odvija na istoj površini, za studente primijenjene umjetnosti, sportaše i sudionike sportskih manifestacija, programske aktivnosti Vijeća MO Sveti Kuzam, kao i okupljanje i druženje stanovnika Svetog Kuzma , gostiju i namjesnika, turista.
Kružna, urbana oaza prijedlog Saveza udruga Molekula kojim se želi obogatiti sadržaj i izgled Kružne ulice u smislu izgradnje urbanih separea (zeleni punktovi sa klupama za odmor, dječje sprave) odnosno mjesta sa sadržajima za različite generacije i profile sugrađana u smislu provođenja slobodnog vremena, unaprjeđenja susjedskih odnosa i postizanja povjerenja građana prema ulici.
Zajednica u kojoj živim – izvor znanja i stjecanja vještina, prijedlog Vijeća roditelja Osnovne škole Vladimir Gortan i Mjesnog odbora Vojak kojim se želi urediti okoliš same škole i školskog vrta, sa ciljem provođenja ekološko edukativnih učionica, te dovršetka započetih projekata “Perunika – hrvatski nacionali cvijet i “Mediteranski vrt”.
Branitelji za branitelje, prijedlog Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Primorsko-goranske županije kojim se planira urediti okoliš, parkirni prostor i prilaz zgradi Centra za psihosocijalnu pomoć stradalnicima Domovinskog rata, ali i korisnika još dvije ambulante Doma zdravlja koje su smještene u istoj zgradi, Braće Monjaca 5 na Zametu.
Igre odraslih za igralište mladih, prijedlog Košarkaškog kluba Zamet kojim se planira urediti, obnoviti, odnosno revitalizirati postojeće košarkaško igralište na adresi Obitelji Sušanj 2. Postojeće igralište smješteno je uz boćarski jog i objekt na kojem djeluje Športsko društvo Zamet. Planiraju se obnoviti postojeće košarkaške konstrukcije i postaviti nova podloga sa iscrtavanjem linija igrališta koje je otvorenog tipa i koriste ga članovi kluba , ali i građani Zameta i šire.
Riječki program lokalnog partnerstva zamišljen je kao projekt u kojem građani predlažu male i jednostavne akcije uređenja javnih površina u vlasništvu Grada Rijeke. Naglasak ovog projekta je upravo na doprinosu lokalne zajednice, pojedinaca, fizičkih osoba i privrednog sektora i svih ostalih koji žele svoje ljudske i materijalne resurse udružuti sa sredstvima gradskog proračuna kako bi podigli kvalitetu života u jednom dijelu ulice, mjesnog odbora, kvarta te grada, a na korist sugrađana.
Podsjetit ćemo da je i u 2017. godini također uspješno realizirano sedam projekata: uređenje dvorišta zgrade granice na Drenovi (Zavičajni muzej), Revitalizacija školskog dvorišta – ŠkuRi Dvori – OŠ Škurinje, “Što se dešava između EŠ-eva, bajka među neboderima” – Dječji vrtić Rastočine, “Sretni u svom dvorištu” – Dječji vrtić Maestral, “Mediteran u malom”, – Dječji vrtić Zvonimir Cviić, “Poklonimo im osmijeh” – Centar za odgoj i obrazovanje Rijeka, Odjel Baredice i Rekreacijom do zdravlja – Fitness park na Mihovilićima.
Preostalih sedam prijedloga projekata nije prihvaćeno za realizaciju kroz Riječki program lokalnog partnerstva u 2018. godini. Razlozi su raznoliki, a voditeljima projekta predložena je dorada istih te ponovno prijavljivanje u narednim godinama.