PLEMENIT CILJ

Riječke znamenitosti u zelenom povodom Međunarodnog dana gastroshize

Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

U utorak, 30. srpnja 2024. godine, Rijeka će se osvjetljavanjem gradskih znamenitosti zelenim svjetlom i ove godine priključiti međunarodnoj inicijativi i obilježiti Međunarodni dan gastroshize – Gastroschisis Awareness Day.

Na Međunarodni dan gastroshize, koji se obilježava 30. srpnja, Grad Rijeka i Lučka uprava Rijeka zelenim će svjetlom osvijetliti fontane na Jadranskom trgu i dizalice na riječkom lukobranu s ciljem podizanja svijesti javnosti o ovoj bolesti te u znak potpore međunarodnoj neprofitnoj organizaciji The Global Gastroschisis Foundation, svim njenim članovima i volonterima. 

Povodom ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana gastroshize hrvatsko predstavništvo organizacije The Global Gastroschisis Foundation izdalo je sljedeće priopćenje:

Svake godine, na dan 30. srpnja, obilježava se Gastroschisis Awareness Day diljem svijeta, kako bi se stanovništvu skrenula pozornost na postojanje kompliciranog stanja pod nazivom gastroshiza, ali i postojanje organizacije koja je osnovana upravo zbog takvih beba i njihovih roditelja. Iako The Global Gastroschisis Foundation svoje volontere u Hrvatskoj ima od 2019. godine, većina obitelji pogođene tom dijagnozom je za to saznalo tek nakon što se Hrvatska uključila u obilježavanje Gastroschisis Awareness Day 2020. godine. Već petu godinu za redom, Hrvatska sudjeluje u akciji, osvjetljavanjem svojih kulturnih spomenika službenom bojom gastroshize, zelenom, u 30-ak gradova. Po uzoru na Hrvatsku, 2022. godine su se na isti način sudjelovanja priključile i Srbija, Crna Gora te Slovenija. Digitalni katalog koji uključuje informacije i fotografije vezane uz osvjetljene objekte u Hrvatskoj i susjedstvu, može se naći ovdje: https://prezi.com/view/K0mcisqfAHoiBigZXisU 

Gastroshiza je stanje defekta trbušne stijenke kroz koji prolabira sadržaj iz abdomena koji gotovo uvijek uključuje crijeva, a ponekad i druge organe. Dijagnosticirati se može ultrazvukom u trudnoći, a nakon poroda je potrebna barem jedna operacija. Trajanje bolničkog liječenja, tijek oporavka i konačne posljedice individualne su kod svakog djeteta. Javlja se prosječno kod 1-5 : 10 000 beba, a uzrok je do dan danas nepoznat. Budućim roditeljima se svakako savjetuje umrežiti se s obiteljima koje su sve to već prošle, saznati imena njihovih liječnika i bolnicu u kojoj su se djeca liječila, nakon koliko dana su operirana te nakon koliko vremena su otpušteni kući. Nakon odabira bolnice, sve daljnje odluke dogovaraju se isključivo s liječnicima koji će se baviti djetetom. 

Za emocionalnu i informativnu podršku, budući (i sadašnji) roditelji djeteta s gastroshizom, mogu se javiti lokalnim volonterima u The Global Gastroschisis Foundation: 

  • margareta@averysangels.org 
  • bojana@averysangels.org 
  • Ili posjetiti web stranicu organizacije: https://averysangels.org

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari