
Gradsko vijeće Grada Rijeke na 33. sjednici usvojilo je, među nizom drugih odluka, i nove odluke o socijalnoj skrbi i najmu gradskih stanova te izmjene Odluke o gradskim porezima.
Gradsko vijeće usvojilo je novu Odluku o socijalnoj skrbi, temeljni dokumenta riječkog socijalnog programa koji je specifičan na nacionalnom nivou, jer nudi znatno veću razinu zaštite socijalno ugroženih građana od onog što je propisano zakonom. Naime, dok zakon nalaže tek podmirenje troškova stanovanja i obrok u pučkoj kuhinji za najugroženije kategorije građana, socijalni program Grada Rijeke nudi čak 22 različita oblika pomoći koje može koristiti bitno veći broj socijalno ugroženih građana no što je propisano zakonom.
Novom Odlukom o socijalnoj skrbi povećani gradski cenzusi
S namjerom da riječki socijalni program obuhvati što širi broj osoba u potrebi te uzevši u obzir inflaciju, glavne promjene vezane su uz povećanje cenzusa odnosno uvjeta prihoda građana temeljem kojeg zadovoljavaju kriterij uvrštenja u gradski socijalni program. Povećanjem cenzusa prihoda pružit će se bolja razina zaštite građanima kojima prijeti siromaštvo, a novi gradski cenzusi bit će viši za 20 % od ustanovljenih pragova siromaštva obzirom na brojčanu strukturu kućanstava.

Tako se primjenom nove odluke gradski cenzus za samca povećava se do 600,00 EUR, (sadašnji cenzus je 485), za dvočlano kućanstvo povećava se do 900 EUR (sadašnji cenzus je 725), za tročlano kućanstvo do 1.080,00 EUR (sadašnji cenzus je 875), za četveročlano kućanstvo do 1.260,00 EUR, (sadašnji cenzus je 1.015), a ako kućanstvo ima više od četiri člana, cenzus prihoda za svakoga se člana povećava se za 150,00 EUR.
S ciljem zaštite osoba starije životne dobi prepoznaje kao jedne od najugroženijih skupina u društvu, Odlukom o socijalnoj skrbi povećan je mirovinski cenzus za priznavanje prava na novčanu pomoć za svakodnevne troškove umirovljenika za 50 % odnosno sa dosadašnjih 305,00 eura na 460,00 eura.
Uvodi se novi oblik novčane pomoći – sufinanciranje rehabilitacijskih tretmana za djecu s teškoćama u razvoju, a gradska se odluka usklađuje i sa Zakonom o inkluzivnom dodatku. Inkluzivni dodatak novčana je naknada namijenjena osobi s invaliditetom radi njezina ravnopravnog sudjelovanja u društvu, a zamjenjuje četiri dosadašnje naknade – osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu s težim ili teškim invaliditetom i naknadu za nezaposlene osobe s invaliditetom.

Klub vijećnika HDZ-a povukao je amandman kojim je predloženo uvođenje prava na novčanu pomoć za ljetovanje za učenike osnovnih škola iz socijalno ugroženih obitelji te prava na novčanu pomoć djeci iz socijalno ugroženih obitelji za božićne blagdane. Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović izrazio je zadovoljstvo predloženom odlukom te raspravom u kojoj su vijećnici istaknuli sveobuhvatnost predloženog obuhvata prava namijenjenih socijalno ugroženim građanima. Ujedno je naglasio da se, dok je novčanu pomoć za ljetovanje teško provesti, slaže s uvođenjem božićnice za djecu iz socijalno ugroženih obitelji. No, naglasio je kako je uvođenje takvog prava nije predmet Odluke o socijalnoj skrbi, već odluke gradonačelnika. „Stoga sam,“ kazao je gradonačelnik, „spreman takav prijedlog razmotriti i u dogledno ga vrijeme donijeti.“
Nova Odluka o najmu stanova
Gradsko vijeće donijelo je i novu Odluku o najmu stanova, predloženu kako bi se dosadašnja odluka osuvremenila i prilagodila novoj normativnoj praksi izrade općih akata i iskustvima iz dosadašnje prakse u svezi davanja stanova u najam.
Propisani su uvjeti koje podnositelji zahtjeva trebaju ispunjavati za uvrštenje na Listu prioriteta, između ostalih da podnositelj zahtjeva i članovi obiteljskog domaćinstva navedeni u zahtjevu nemaju stan ili kuću u vlasništvu ili suvlasništvu ili drugom obliku korištenja, niti su takav stan imali u razdoblju od pet godina prije objavljivanja Javnog poziva, kao i da ukupni dohodak i ukupni primici obiteljskog domaćinstva podnositelja zahtjeva ne smiju prelaziti određeni cenzus.

Tako su, u odnosu na dosad važeću Odluku, izmijenjeni cenzusi na način da ukupni dohodak i ukupni primici obiteljskog domaćinstva podnositelja zahtjeva ostvareni u prethodnoj godini ne prelaze iznose prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske u prethodnoj godini, i to 70 % za samca te 40 % za obitelji po članu obiteljskog domaćinstva.
Mjerila temeljem kojih podnositelji zahtjeva ostvaruju bodove radi utvrđivanja redoslijeda na Listi prioriteta također su propisana na način da bodove ostvaruju osobe težeg socijalnog i zdravstvenog stanja.
Porez na nekretnine zamijenio porez na kuće za odmor
Izmjenama Odluke o porezima Grada Rijeke gradska je odluka usklađena s izmjenama Zakona o lokalnim porezima, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2025. godine i kojim je dosadašnji porez na kuće za odmor zamijenjen porezom na nekretnine. Grad Rijeka je obvezan do 28. veljače 2025. godine uskladiti svoju odluku s novim zakonskim rješenjem.
Porez na nekretnine plaćaju domaće i strane, pravne i fizičke osobe koje su vlasnici nekretnina na dan 31. ožujka godine, a za koju se utvrđuje porez.
Porez na nekretnine je Zakonom utvrđen kao lokalni porez čiji se prihod dijeli između jedinice lokalne samouprave i jedinice područne odnosno regionalne samouprave, a u slučaju Rijeke, na način da 80% prihoda od poreza pripada Gradu Rijeci, a 20% prihoda pripada PGŽ-u. Nadalje, za razliku od dosadašnjeg poreza na kuće za odmor koji je bio fakultativnog karaktera, tj. jedinice lokalne samouprave su same odlučivale hoće li taj porez uvesti ili ne, porez na nekretnine je sada obvezujućeg karaktera odnosno gradovi i općine su ga dužni uvesti.

Visinu poreza, u skladu sa Zakonom propisanim rasponom, a koji se kreće od 0,60 do 8,00 eura/m2 korisne površine nekretnine godišnje, utvrđuje svojom odlukom predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave.
Važećom Odlukom o porezima Grada Rijeke visina dosadašnjeg poreza na kuće za odmor utvrđena je u iznosu od 5,00 eura po jednom kvadratnom metru korisne površine kuće za odmor na cijelom području grada Rijeke. Budući da je navedeni iznos unutar Zakonom propisanog raspona mogućeg iznosa poreza na nekretnine (0,60 – 8,00 eura/m2 korisne površine nekretnine) iznos godišnjeg poreza na nekretnine nema potrebe usklađivati sa Zakonom. Porez na nekretnine bi se stoga, kao i dosadašnji porez na kuće za odmor, plaćao u iznosu od 5,00 eura po jednom kvadratnom metru korisne površine nekretnine na cijelom području grada Rijeke, a sve poslove u vezi utvrđivanja i naplate ovog poreza i nadalje će obavljati gradski Upravni odjel za financije.
Pohvala radu Savjeta mladih Grada Rijeke
Gradsko vijeće usvojilo je izvješće o radu Savjeta mladih Grada Rijeke za 2024. godinu, kojeg je gradskim vijećnicima prezentirao predsjednik Luka Čanković. Gradsko vijeće pohvalilo je rad Savjeta mladih.
Usvojene su i izmjene Statuta Grada Rijeke te Poslovnika Gradskog vijeća Grada Rijeke. U Statut i Poslovnik ugrađene su zakonske izmjene vezane uz Savjet mladih, čiji članovi od sada više nemaju zamjenike, a mandat im je usklađen s trajanjem mandata Gradskog vijeća. Također, uz ove izmjene, u Statut i Poslovnik uvedene su i neke druge izmjene tehničke naravi.
Odluka o načinu funkcioniranja vrtića i produženog boravka u sljedećoj pedagoškoj/školskoj godini
Gradsko vijeće donijelo je Programa javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane i predškolske dobi Grada Rijeke za pedagošku 2025./2026. godinu. Njime su utvrđene potrebe, ciljevi i zadaće u predškolskoj djelatnosti od značenja za Grad Rijeku, a uključuju rad triju gradskih vrtićkih ustanova, kao i način financiranja dječjih vrtići drugih osnivača na području grada Rijeke (tzv. privatnih vrtića) te smještaja djece u vrtićima u drugim općinama i gradovima.

U Programu su naznačeni i dodatni vrtićki i jaslički kapaciteti koji se trenutno uređuju – gradski vrtići dodatno će proširiti svoje kapacitete, budući da je u tijeku gradnja novog vrtića Fiume, namijenjenog djeci pripadnicima talijanske nacionalne manjine, a Sveučilište u Rijeci i Grad Rijeka su pristupili projektu otvaranja dječjeg vrtića Kapljica pri Sveučilišnom kampusu. S tim u vezi, Gradsko je vijeće usvojilo i dopunu Plana mreže dječjih vrtića na području grada Rijeke, u koji je sad uključen i vrtić Fiume, te izmjene Statuta i Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu Dječjeg vrtića More, koje se odnose na dječji vrtić Kapljica.
Programom je određeno da se smještaj u vrtićima drugih osnivača sufinancira iznosom od 285,00 eura mjesečno po djetetu za jaslički program te 225,00 eura mjesečno po djetetu za vrtićki program. Gradski vijećnici nisu prihvatili amandman Kluba vijećnika HDZ-a, koji je predložio da se poveća iznos sufinanciranja Grada Rijeke vrtićima drugih osnivača i to na 310,00 eura mjesečno po djetetu upisanom u redoviti cjelodnevni jaslički program i na 250,00 eura mjesečno po djetetu upisanom u redoviti cjelodnevni vrtićki program.
„Sada je prosječna ekonomska cijena vrtića drugih osnivača po djetetu 380,00 eura. Sufinanciranjem Grada Rijeke u iznosu od 250,00 eura, što uz iznos od 25,00 eura koje sufinancira Vlada RH za fiskalnu održivost dječjih vrtića čini iznos od 275,00 eura. Razliku od ovih sredstava do ekonomske cijene u visini od 105,00 eura po djetetu mjesečno participirao bi roditelj. Za vrtiće čiji je Grad Rijeka osnivač roditelji/korisnici usluge mjesečno plaćaju maksimalno 70 eura. l na takav način smanjuje se razlika između korisnika gradskih vrtića i korisnika drugih osnivača na 35 eura, što dovodi do ujednačavanja položaja sve djece bez obzira u koji su vrtić upisani“, stoji u obrazloženju amandmana.

Pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Iva Erceg pojasnila je kako veće gradsko sufinanciranje vrtića drugih osnivača ne znači nužno da će se smanjiti participacija roditeljima niti su vrtići drugih osnivača u obvezi ograničiti ekonomsku cijenu, odnosno nije nužno ni da se veća cijena vrtića nužno bazira na nadstandardu usluga, kao što je to slučaj u gradskim vrtićima.
Nova odluka o nagradama za posebna postignuća učenika na državnim natjecanjima, susretima i smotrama
Donesena je nova Odluke o nagradama Grada Rijeke za posebna postignuća učenika na državnim natjecanjima, susretima i smotrama. Novom odlukom na nešto drugačiji način uređeni su uvjeti, postupak i način dodjele nagrada. Novom odlukom tako su povećani iznosi nagrada za državna natjecanja za pojedinačna ostvarenja mentora te su uvedene novčane nagrade za pojedinačna ostvarenja učenika na državnim natjecanjima u istim iznosima kao što su i novčane nagrade za njihove mentore.
Također, donesena je nova Odluka o organizaciji i provedbi produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada u osnovnim školama Grada Rijeke. Kao najznačajnija izmjenu u odnosu na postojeće rješenje, ističe se izmjena kategorija prvenstva upisa te određivanje bodova koji pripadaju svakoj kategoriji kako bi se ujednačila praksa svih škola i postigla transparentnost za roditelje. Predviđena je mogućnost upisa djece koja se nalaze izvan upisnog područja škole te djece koja nemaju prebivalište na području Rijeke samo ukoliko preostane slobodnih mjesta u skupinama, nakon upisa učenika koji pripadaju upisnom području. Pri planiranju broja odgojno-obrazovnih skupina, škola je u obvezi zbrinuti učenike 1. i 2. razreda kako bi najmlađi učenici bili obuhvaćeni programom, neovisno o interesu za upis starijih učenika.
Gradsko vijeće dalo je naknadnu suglasnost na Detaljni plan raspodjele financijskih sredstava unutar Programa javnih potreba u sportu Grada Rijeke za 2025. godinu.

Gradsko vijeće nije usvojio je polugodišnje izvješće o radu Gradonačelnika za razdoblje od srpnja do prosinca 2024. godine. Usvojene su dvije odluke o ukidanju statusa javnog dobra te odluka o odbijanju ponude za korištenje prava prvokupa nekretnine.
Povučene odluke o izmjenama prostornog plana i GUP-a, najavljene konzultacije s vijećnicima
Gradonačelnik Filipović je, kao predlagatelj, s dnevnog reda povukao odluke o izradi izmjena i dopuna kako Prostornog plana uređenja grada Rijeke, tako i Generalnog urbanističkog plana grada Rijeke.
„Kako mi je jasno da za ove dvije odluke, uzimajući u obzir ono što je izrečeno u javnosti od strane različitih političkih aktera, neće biti potrebne većine na ovoj sjednici Gradskog vijeća, morat ćemo provesti dodatne konzultacije. Pokušat ću konzultacije s predsjednicima klubova vijećnika zastupljenih u ovom Gradskom vijeću obaviti čim prije, da čujemo i njihova promišljanja i razmotriti koji materijal je adekvatan da dobije potporu većine i da se ovi projekti koji su ovdje navedeni i realiziraju u doglednoj budućnosti. Smatram da su izmjenama predloženi važni projekti vezani za budućnost Rijeke i za određene investicije koje se događaju na našem području. Mislim da ove odluke ubrzavaju cijeli razvoj grada i na adekvatan način akceptiraju dio vezan i uz javni interes, za što su nas građani i izabrali“, kazao je gradonačelnik Filipović, istaknuvši kako će o materijalima raspravljati i Savjet za urbanizam te izrazivši nadu da će se o ovim materijalima raspravljati već na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća, jednoj od posljednjih u ovom mandatu.
Predloženim izmjenama, koje su povučene s dnevnog reda, predloženo je usklađenje sa zakonskim i podzakonskim aktima, odnosno transformacija u plan nove generacije putem elektroničkog sustava „ePlanovi“ te usklađenje s Prostornim planom Primorsko-goranske županije. Predloženim izmjenama i dopunama planova razmotrila bi se mogućnost proširenja površine akvatorija Marine Baroš te prenamjena izdvojenih građevinskih područja poput pretežito trgovačke namjene – zona ex. Istravina kao dio građevinskog područja naselja. Također, predlagano je i da se preispita planirana namjena područja bivše Dječje bolnice Kantrida te razmotri mogućnost prenamjene dijela područja sportske namjene, Sportskog područja Kantrida u mješovitu namjenu.

„Ovo Gradsko vijeće već je donosilo odluke vezane uz neke od lokacija koje su predviđene i ovim izmjenama i dopunama. Ovdje je vrlo jasno izrečeno da donošenjem odluke o izmjenama i dopunama ne određujemo nikakvu namjenu već samo započinjemo proceduru koja će budućnosti odrediti namjenu tih prostora“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Naglasio je kako je Gradsko vijeće ranije već izjasnilo o prostoru Sportskog područja Kantride, dok su, u odnosu na prijedlog odluka koje su se trebale naći na sjednici Gradskog vijeća u prosincu, akceptirani rezultati višekružnih konzultacija o budućnosti područja bivše Dječje bolnice Kantrida.
„Na sjednicama Gradskog vijeća je bilo rasprave i o prostoru na Vežici, gdje je cijeli niz godina prostor bio obuhvaćen prostornim planom, u smislu da je to bilo područje poslovne, pretežito uslužne namijene. Definitivno ta namjena više nikome nije interesenta i ako netko misli da će se na tom području rješavati pitanja ozbiljne poslovne aktivnosti, po mišljenu našeg odjela to više nije moguće, a u perspektivi je ovdje planirala i stanica brze željeznice, koja taj prostor još više integrira s gradom. U tom segmentu mogu razumjeti bojazan određenog dijela gradskih vijećnika oko budućnosti samog prostora, međutim javni interes je nešto što štitimo i kroz ovu odluku, a ova odluka definira da GUP mora sutra podrazumijevati i širi društveni aspekt lokacije, od broja zelenih površina, parkirnih mjesta, javnih sadržaja i dječjih vrtića i naravno da ti pregovori nisu ni otpočeli. To je nešto što treba definirati kroz urbanističko planiranje i tvrtku koja će izrađivati urbanistički plan odabranu na javnom natječaju“, poručio je gradonačelnik Filipović.
Izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju te donošenjem Pravilnika o prostornim planovima, u područje prostornih planova uveden je novi elektronički sustav izrade prostornih planova „ePlanovi“ kojim se napušta analogna izrada prostornih planova te prelazi na digitalni oblik izrade. Kako bi to potaknulo Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine je 15.1.2024. godine objavilo Poziv za besplatnu dodjelu bespovratnih sredstava za izradu prostornih planova nove generacije putem elektroničkog sustava „ePlanovi“. U tu svrhu je predviđeno financiranje izrade izmjena i dopuna prostornih planova lokalne razine, u koje spadaju i Generalni urbanistički plan i Prostorni plan grada Rijeke te je prijavom na navedeni poziv Gradu Rijeci odobreno sufinanciranje u iznosu od 30.000,00 eura po planu.
Na sjednici se osvrnulo i na izjave u medijskom prostoru kako je transformacija planova u novi sustav e-planova jako otežana i duga, čime će doći do zastoja planiranja gradskih projekata.
„Izjava da se će se pokretanjem stopirati urbanistički razvoj grada nije točna. Nekadašnji zakon o prostornom uređenju je to definirao te se donošenjem odluke o izmjeni plana moglo zaustaviti izdavanje akata za određeno područje, međutim novi zakon je to izbacio. Dakle, svi akti se donose na temelju postojećih prostornih planova i postojećih procedura“, kazala je Adisa Raković Kranjac iz Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo, dodajući kako sam čin pokretanja izmjena i dopuna planova ne definira namjenu bilo kojeg prostora, već samo predstavlja prvi korak kojim kreće daljnja procedura.
„Procedura uključuje sve što je predviđenom zakonom, od javnih izlaganja i rasprava do izrade projektnih zadataka, a za sve ovo što smo predložili da eventualno razmotre promjene namjene određenih prostora planirali smo i da se propiše izrada urbanističkih planova uređenja te arhitektonskih natječaja“, kazala je Raković Kranjac.
Usvojene izmjene i dopune Detaljnog plana uređenja područja „Benčić“
Usvojene su izmjene i dopune Detaljnog plana uređenja područja „Benčić“. Izmjene i dopune Plana donose se radi drugačije organizacije prostora i novih mogućnosti izgradnje uvjetovanih dovršetkom obnove i stavljanja u funkciju većeg dijela građevina industrijskog nasljeđa (Palača Šećerane, Dječja kuća, T-objekt i dr.), kao i izgradnje nove infrastrukture unutar kompleksa od koje posebno značenje ima infrastruktura u funkciji prihvata i odvodnje oborinskih voda.
Odgovarajući na primjedbe vijećnika, gradonačelnik Filipović naglasio je kako će se izazovi s parkiranjem u ovom dijelu grada riješiti uređenjem garaže u sklopu kompleksa Zapadna Žabica te dodao kako je u razgovorima s HEP-om koji gospodari obližnjim prostorom oko mogućnosti izgradnje garaže.
Usvojena odluka o pravilima funkcioniranja turističkog vlakića u Rijeci
Usvojena je Odluke o obavljanju prijevoza putnika cestovnim turističkim vlakom na području grada Rijeke. Ovom se odlukom uređuju uvjeti prometovanja cestovnog turističkog vlaka na području grada Rijeke, naknada za obavljanje prijevoza putnika turističkim vlakom, uvjeti i postupak javnog natječaja za obavljanje prijevoza putnika turističkim vlakom, uvjeti i način obavljanja prijevoza putnika turističkom vlakom te nadzor nad provedbom ove Odluke.
Suglasnost za zaduženje KD VIK-a za nastavak sufinanciranja projekta uređenja vodno-komunalne infrastrukture
Gradsko vijeće dalo suglasnost za zaduženje KD Vodovod i kanalizacija u iznosu do 30.000.000,00 eura kod Erste&Steiermarkische banke.
Naime, na području aglomeracije Rijeka u tijeku je projekt „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka“ čija se realizacija s obzirom na njegovu kompleksnost nije odvijala planiranom dinamikom. Razlozi sporije realizacije su između ostalog vezani uz postupke javne nabave koji su se oduljili zbog velikih međunarodnih tendera, brojnih upita i žalbi te poremećaja na globalnom tržištu, čije direktne posljedice su značajan rast tržišnih cijena građevinskog materijala i rast troškova rada u građevinskom sektoru.
S obzirom na razloge zbog kojih je došlo do kašnjenja u provedbi projekta Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije predložilo je razdvajanje projekta na faze unutar dva programska razdoblja te će se sve investicije koje nisu završene u prvoj fazi (2018.-2023.) prenijeti u drugu fazu (2024.-2027.).
Sredstva zaduženja koristit će se u svrhu nastavka financiranja projekta. Predmetni iznos predstavlja oko 10 % ukupno prihvatljivih troškova II. faze Projekta Rijeka. U ovom trenutku postoje najave da će se iznos vlastitog učešća izmijeniti te da će isti iznositi 12 %, međutim isto nije konačno potvrđeno Odlukom Vlade Republike Hrvatske o modelu financiranja. S obzirom na navedeno, KD VIK je zatražio od kreditnih institucija ponudu za zaduženje od 30.000.000,00 eura, što predstavlja srednju vrijednost između postotka vlastitog učešća KD VIK-a od 7,65 % te najavljenog postotka vlastitog učešća KD VIK-a od 12 %.
Predsjednica Gradskog vijeća Ana Trošelj izvijestila je o prestanku mandata člana Gradskog vijeća Aleksandra Saše Milakovića, koji je podnio ostavku na dužnost. Kako je na lokalnim izborima izabran za vijećnika s kandidacijske liste političke stranke Most, stranka je kao njegovu zamjenu odredila Alena Jakoplića, koji će prisegu dati na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća.
Također, za predsjednika Odbora za predškolski odgoj i obrazovanje Gradskog vijeća, umjesto Ive Davorije, izabran je Nebojša Zelič.