PREDSTAVILI PROGRAM

Rijeko, Možemo zajedno! Rijeka može biti održiv, pravedan i otvoren grad!

Kandidat za gradonačelnika Rijeke Nebojša Zelič te članovi Inicijativnog odbora Možemo! Rijeka Iva Davorija, Renato Stanković i Marin Nižić, predstavili su u petak program za lokalne izbore.

“Izuzetno smo zadovoljni što vam možemo predstaviti program, na pedesetak stranica, koji je pisalo ili komentiralo pedesetak ljudi: stručnjaka iz raznih područja, građana, ljudi koje brine kako će Rijeka u bliskoj i daljoj budućnosti izgledati. U programu se bavimo gradom kao zajednicom koja svojim stanovnicima treba osigurati dobar život, gradom kao centrom i pokretačem razvoja šire regije”, najavio je Nebojša Zelič.

“Program je podijeljen na tri glave koje odražavaju zeleno-lijeve vrijednosti – održivi grad, pravedan grad i otvoren grad – te na 15 poglavlja. Održivost, uključivost i otvorenost, kao i poticanje gospodarstava te stvaranje novih radnih mjesta, provlače se kroz sve njegove segmente. Naveli i što smatramo da je moguće učiniti već u prvih sto dana, a to su, ugrubo, inzistiranje na suradnji na svim razinama, strateška i projektna planiranja te akcije koje su odmah provedive. Neki od primjera za to su stvaranje međusektorskog tijela za bolju suradnju među gradskim odjelima, plan upravljanja cjelokupnom gradskom imovinom i plan izgradnje javnih stanova za dugoročni najam, čišćenje javnih površina ili raspisivanje pametnih EU projekata zelene i digitalne tranzicije”, kazao je Zelič te pozvao: Rijeko, Možemo zajedno!

U kontekstu sveopće održivosti, Marin Nižić naglasio je važnost zelene tranzicije: “Prije svega, možemo provesti energetsku tranziciju jer znamo da Rijeka, uz pametne projekte i europske fondove, može smanjiti učinke klimatskih promjena a istovremeno, kvalitetnim i zelenim javnim uslugama, postati jeftinije mjesto za život. Do 2030. godine učinit ćemo pomak prema energetski održivoj Rijeci – prema solarnim panelima i energetskoj obnovi svih javnih zgrada, kao i prema uvođenju ekološki mnogo održivijeg i po građane isplativijeg gradskog sustava dizalica topline. To ćemo postići zelenom reindustrijalizacijom Rijeke – poticanjem lokalne proizvodnje zelenih tehnologija koja će otvoriti nova radna mjesta. Možemo stvoriti temelje kružne ekonomije i održivog razvoja. Možemo pametno gospodariti otpadom – založit ćemo se za sanaciju kroničnog stanja na Marišćini, i za moderan sustav primarne selekcije otpada te financijski poticati ponovno korištenje sekundarnih sirovina. Možemo se i održivo kretati Rijekom, jer fokus napokon moramo staviti na pješake, alternativne oblike kretanja i kvalitetan sustav javnog prijevoza.

Druga važna cjelina našeg programa odnosi se na reformu mjesne samouprave. Možemo imati snažne mjesne odbore sa znatno većim sredstvima kojima će oni samostalno upravljati i koji će autonomnije donositi odluke te određivati lokalne prioritete. Koji će, svojim “lokalnim” znanjem, biti partneri u oblikovanju politika grada. Jako je važna i reforma procedura kojima se utvrđuje razvijenost mjesnih odbora a slijedom koje im se raspoređuju sredstva – jer razvoj grada mora biti jednak u svim kvartovima. Možda i najvažnije, možemo poticati građanski angažman u mjesnim odborima. Osnažit ćemo ga novim modelom građanskih skupština i boljim modelima participativnog budžetiranja. Građanke i građane uvijek ćemo pitati za mišljenje pri svim odlukama i projektima važnima za njihove kvartove.

Rijeka može postati grad za život po mjeri čovjeka. Posvetit ćemo se malim urbanističkim zahvatima kojima ćemo opremiti i očistiti zanemarene prostore diljem grada. Šetnice, trgove i ulice oplemenit ćemo zelenilom i urbanom opremom, i truditi se da svi javni prostori budu dostupni osobama smanjene pokretljivosti. Također, možemo ozeleniti Rijeku jer je ona grad s najmanje zelenila po stanovniku u Hrvatskoj. Možemo urediti postojeće parkove, pokretati vertikalne, kišne i urbane vrtove. Možemo povezati Rijeku s njenim vodama, ne samo radi stvaranja kvalitetnih javnih prostora, već i zbog kolanja čistog zraka, snižavanja temperature te očuvanja zdravlja. Povezat ćemo Rijeku s morem, uređenjem Rive i gradskih plaža te novim komunalnim vezovima, kao i s kanjonom Rječine, uređenjem šetališta uz Mrtvi kanal, Deltu i Sušak. Povezat ćemo ju i s riječkim potocima koji mogu postati nove zelene oaze”, kazao je Marin Nižić.

Iva Davorija govorila je o politikama objedinjenima zajedničkim nazivnikom pravednosti. “U tom je kontekstu najprije važno adresirati veliku brigu brojnih Riječanki i Riječana – stanovanje. Rijeka je u prošloj godini zabilježila najveći porast cijena stanova u Hrvatskoj, a istovremeno je i grad koji posjeduje i upravlja s nešto manje od 2% ukupnog stambenog fonda, u odnosu na europski prosjek od 15%. Ovaj problem prije svega možemo riješiti osnivanjem javnog tijela u gradskom vlasništvu namijenjenog upravljanju i održavanju gradskog stambenog fonda. U našem programu smo predstavili inovativni model gradske stanogradnje javnih stanova za dugoročni najam, čime bismo postali prvi grad u Hrvatskoj koji samostalno provodi pravedne, društvene i uključive politike stanovanja.

Poticat ćemo razvoj društvenog poduzetništva. U Hrvatskoj je ova vrsta poduzetništva tek u začetcima i zato je važno promicati i poticati razvoj zadrugarstva i društvenog poduzetništva kao inovativnih i uključivih pristupa u rješavanju problema nezaposlenosti, uključivanju ranjivih skupina te poticanju lokalnog i regionalnog razvoja. Brojnim “soft” mjerama možemo raditi na stvaranju uvjeta razvoja ovakvog poduzetništva, npr. kroz suradnju s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje u stvaranju mjera za samozapošljavanje i zapošljavanje u domeni društvenog poduzetništva.

Neizostavno je govoriti i o socijalnim politikama. Iako se Rijeka može pohvaliti sustavnim ulaganjem u njih, vidimo mnogo prostora za napredak. Naša je namjera socijalne strategije i akcijske planove temeljiti na kontinuiranim procjenama potreba zajednice te, podcrtavam, surađivati s državnim institucijama i organizacijama civilnog društva u stvaranju konkretnijih i usmjerenijih politika koje odgovaraju na suvremene društvene izazove. Veći fokus treba staviti na ranjive društvene skupine i jačati socijalne politike za  njihovu adekvatniju integraciju.

Pravednost možemo ojačati i u okvirima odgojno-obrazovnih institucija. Možemo osigurati pravedan pristup i jednake uvjete za rano, predškolsko i osnovnoškolsko obrazovanje – od infrastrukture i opreme vrtića i škola, preko pristupačnijih cijena, do osiguranog toplog obroka. Svu pravednost unutar odgojno-obrazovnog sustava možemo jačati i poučavanjem o pravednosti, a to ćemo postići nastavkom provođenja Građanskog odgoja i obrazovanja prema „riječkom modelu“, hrabro i bez zadrške.

Pravednost se ogleda i u tome koliko prepoznajemo izazove s kojima se susreću naši mladi, kojih je nažalost sve manje. Ponajprije je to pitanje uključenosti mladih u procese donošenje odluka koju možemo povećati osnivanjem novih tijela mladih, no svakako su to i politike prema mladima po svim područjima našeg programa. Konačno, pravednost se ogleda i u tome omogućavamo li našim sugrađankama i sugrađanima brigu za zdravlje, u pogledu dostupnosti sportskih i rekreativnih aktivnosti. Sport se temelji na načelu dobrovoljnosti i mora biti jednako dostupan svima – neovisno o dobi, spolu, invaliditetu ili financijskim prilikama”, kazala je Davorija.

Renato Stanković govorio je o Rijeci kao otvorenom gradu: “Rijeka treba radikalni zaokret. Treba viziju koju zajedno dijelimo i budućnost koju zajedno gradimo. Takvo djelovanje traži potpuno povjerenje u rad gradske uprave i gradskih poduzeća, stoga taj rad mora biti transparentan a podaci moraju biti otvoreni i zaista lako dostupni svakom građaninu, ali i tvrtkama. To možemo postići digitalizacijom svih gradskih akata i odluka. Tamo gdje je to moguće, moramo gradske baze podataka povezati s drugim bazama, poput državnih. Osim povjerenja, važna je i komunikacija. Možemo razviti efikasne digitalne platforme za komunikaciju s građanima, a javne rasprave učiniti jednostavnijima i dostupnijima. Građani moraju imati i veću mogućnost nadziranja rada institucija, a javne nabave moraju biti transparentne i zaista javne.

Rijeka mora biti otvorenija za poduzetništvo. Da bi Rijeka postala digitalna, zelena i održiva, pravednije i zdravije poslovno okruženje je ključno. Stoga moramo digitalnim alatima rasteretiti gradsku administraciju, smanjiti ili ukinuti naknade za gradske poslovne prostore za nove tvrtke, poticati programe poduzetničkog osnaživanja žena, mladih, marginaliziranih i socijalno ugroženih građana, snažnije integrirati sveučilišne programe i gospodarstvo, poticati obrazovanje za obrtnička zanimanja i inovacije. Također, moramo stvoriti uvjete da Rijeka bude privlačna IT industriji, kulturnim i kreativnim industrijama i visokim tehnologijama. Efikasnom upravom i olakšanjem poslovanja možemo dati doprinos stvaranju kvalitetnih i dobro plaćenih radnih mjesta u privatnom sektoru.

Mnogi hrvatski i europski gradovi imaju iste ili slične probleme kao Rijeka. Mi moramo surađivati s gradovima i općinama u riječkom prstenu, tako što ćemo zajedno stvarati razvojne projekte. Moramo surađivati sa županijom, i to najviše u zaštiti javnih, društvenih i prirodnih dobara. Odnos grada i države mora biti bolji! I svi gradski odjeli i poduzeća moraju biti u sinergiji, što možemo postići efikasnom koordinacijom dnevnih i dugoročnih aktivnosti.

Važan dio riječkog identiteta bogata je i raznolika kultura, što je najbolje pokazala titula Europske prijestolnice kulture. No, moramo hitno odrediti nove ciljeve gradskih kulturnih ustanova u sljedećem razdoblju i imati planove upravljanja novim kulturnim prostorima te planove programiranja tih prostora. Moramo reformirati program javnih potreba i općenito financiranja kulturne proizvodnje. Moramo razvijati programe mobilnosti, kulturne razmjene, usavršavanja, volontiranja, i poticati razvoj atraktivnih programa koje ovaj grad zaslužuje. Rijeka može ostati grad kulture.

Kompleksna prošlost ovoga grada manifestirala se i u kompleksnosti prostora koji nas okružuje. Točkasto i hirovito planiranje grada moramo napokon zamijeniti strateškim planiranjem koje se temelji na potrebama građana i koje ostvaruje potencijale, a znamo da ih Rijeka itekako ima. Potreban nam je novi urbanistički plan koji će omogućiti održiv i policentričan razvoj. Gradskom imovinom moramo upravljati bolje i efikasnije, što možemo postići reformom modela licitacije gradskih prostora i stavljanjem u funkciju svih neiskorištenih stambenih i poslovnih prostora.

Rijeka je i grad koji nema razvijene alternativne oblike prijevoza, istovremeno su postojeće prometnice za promet automobilima i autobusima u lošem stanju i loše su označene, a brojna raskrižja nesigurna. Moramo bolje održavati naše ceste. Rijeka treba bolji i integrirani javni prijevoz, odnosno bolje povezani autobusni promet s gradskom željeznicom, pomorskim prometom i osobnim automobilima. Tako će naši građani biti mobilniji, zdraviji i sigurniji, a njihova kvaliteta života bit će veća”, zaključio je Stanković.

 

Iz naše mreže
Preporučeno
video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari