U sklopu studijskog posjeta Rijeci i Krku, polaznici Regionalne škole za politički razvoj u organizaciji Akademije za politički razvoj, susreli su se s gradonačelnikom Rijeke Markom Filipovićem.
Regionalna škola za politički razvoj okuplja mlade liderice i lidere iz Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Srbije, koji tijekom 2024. godine putem seminara, studijskih posjeta te online tečajeva imaju priliku učiti i raditi na konkretnim projektima razvoja javnih politika u području kružnog gospodarstva, energije, bioraznolikosti, urbanog razvoja i/ili klimatskih promjena, uključujući analize javnih politika u regiji, predlaganje novih pristupa, kao i plana njihovog zagovaranja.
Gradonačelnik Filipović, inače alumni Akademije za politički razvoj, izrazio je dobrodošlicu mladima iz triju zemalja u Rijeku, predstavivši Rijeku, ali i ukratko prezentirajući način na koji Rijeka planira svoj održivi razvoj.
„Tema održivosti, korištenja obnovljivih izvora energije, energetske učinkovitosti, već je dugi niz godina jedna od ključnih točaka u Strategiji razvoja grada Rijeke. Danas ćemo vam ukratko predstaviti naš grad kao primjer predanosti održivom razvoju te istaknuti i našu Strategiju zelene urbane obnove, koju smatramo jednim od ključnih alata u postizanju boljeg i zdravijeg, održivog, ali pritom modernog i urbanog života za naše građane“, kazao je gradonačelnik Filipović.
Strategija zelene urbane obnove fokusira se na obnovu javnih prostora, energetsku učinkovitost, korištenje obnovljivih izvora energije te očuvanju i stvaranju novih zelenih površina. Time se ne samo smanjuju negativni učinci urbanizacije, već grad čini ugodnijim i zdravijim mjestom za život.
Mladi lideri i liderice upoznali su se s nizom gradskih projekata održivog razvoja. Jedan od njih je „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka, jedan od najvećih zahvata u komunalnoj infrastrukturi“, u Hrvatskoj koji se provodi uz podršku EU sredstava. Cilj projekta je cilj povećati priključenost stanovništva na sustav odvodnje otpadnih voda, optimizirati i poboljšati funkcioniranje postojećeg sustava javne odvodnje te povećati kvalitetu vodoopskrbe.
Provedba europskog projekta „Obnova toplinskog sustava grada Rijeke“ pak podrazumijeva obnovu sustava toplinarstva na takav način da bi se u daljnjim fazama u budućnosti u sustav moglo integrirati što veća količina obnovljivih izvora energije koji u ovome trenutku nisu na raspolaganju. Također, nastavlja se i s projektom održivog gospodarenja otpadom grada Rijeke – koji uključuje implementaciju spremnika za pojedinačno prikupljanje otpada te izobrazne informativne aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom.
Fotonaponske elektrane, solarni paneli, održivo gospodarenje otpadom, energetski učinkovita gradnja objekata javne namjene, zamjena čitavog voznog parka pružatelja javnog prijevoza, za okoliš manje štetnim vozilima, postupni prelazak na električna vozila, različiti modusi zelene mobilnosti, sve su to projekti koji na koncu, predstavljaju daljnje postizanje optimalne održivosti kao i kvalitetnijeg života građana.