SUGLASNI OKO E-ŽUPANIJE: Još bliže izgradnji cjelovite otvorene širokopojasne e-mreže na području Rijeke i PGŽ

Idi na originalni članak

U sjedištu Primorsko-goranske županije u Rijeci između Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije svečano je potpisivan Sporazum o suradnji u okviru projekta e-Županija.

Oglas

Sporazum su potpisali župan Zlatko Komadina, gradonačelnik Vojko Obersnel te direktor REA Kvarner d.o.o. Darko Jardas a svečanom potpisivanju nazočili su zamjenik župana Primorsko-goranske županije Marko Boras Mandić, pročelnik Upravnog odjela za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima Ljudevit Krpan, v.d. pročelnika Zavoda za informatičku djelatnost Grada Rijeke Željko Jurić te voditelj projekta e-Županija Vanja Smokvina.

Potpisivanje Sporazuma dio je treće faze provedbe projekta e-Županija kojem je cilj preobraziti Primorsko-goransku županiju u suvremenu, regionalnu elektroničku upravu te povećati regionalnu konkurentnost i osigurati uključenje svih njenih građana u informacijsko društvo. Predmet Sporazuma je suradnja na planiranju i izvođenju projekta izgradnje otvorene širokopojasne pristupne elektroničke komunikacijske mreže na području Grada Rijeke, prenose mrežne stranice Primorsko-goranske županije.

Komadina čestitao Obersnelu

U svom uvodnom obraćanju župan Komadina čestitao je Gradu Rijeci i gradonačelniku Obersnelu na osvajanju titule Europske prijestolnice kulture 2020. godine istaknuvši da mu je posebno drago što je ocjenjivački tim prepoznao raznolikost koja karakterizira Grad Rijeku, a upravo je toj raznolikosti u uspješnoj zajedničkoj kandidaturi svoj doprinos dala i Primorsko-goranska županija.

“Dokaz nastavka uspješne suradnje između Grada Rijeke i Županije jest i Sporazum koji će se danas potpisati”, ustvrdio je Komadina te dodao kako je upravo “raznolikost dio priče projekta e-Županija čiju je kvalitetu prepoznala i Europska komisija odobrivši tehničku pomoć za pripremu projektne dokumentacije”.

“Grad Rijeka već je niz godina nositelj aktivnosti osiguravanja pristupa širokopojasnom internetu na svom području, a ovom se prigodom zahvaljujem Gradonačelniku što je prepoznao potrebe ovoga projekta kojim nastojimo povezati i ostale jedinice lokalne samouprave na području Županije”, istaknuo je Komadina.

Obersnel: Širokopojasni internet mora biti dostupan svima

Gradonačelnik Obersnel složio se s tvrdnjom da je projekt e-Županija od iznimne važnosti za jedinice lokalne samouprave s malom gustoćom naseljenosti u kojima operateri nemaju komercijalni interes za ulaganje u širokopojasnu infrastrukturu.

“Koncept Europske unije i naše promišljanje jest da širokopojasni internet mora biti dostupan svima i upravo je to motiv zbog kojega smo se odlučili uključiti u ovaj projekt”, naglasio je Obersnel.
Grad Rijeka već niz godina radi na širokopojasnom povezivanju pa je tako do danas izgrađeno 50-ak kilometara svjetlovodne mreže te su sjedišta gradske uprave povezana s gradskim trgovačkim društvima.

“2010. godine potpisali smo Sporazum o suradnji s CARNET-om kojim smo predvidjeli izgradnju 115 kilometara širokopojasne infrastrukture namijenjene povezivanju svih institucija od interesa za Grad i akademsku zajednicu”, naglasio je Obersnel zaključivši da će daljnje aktivnosti u okviru projekta e-Županija biti od značaja za stanovnike Primorsko-goranske županije, od čega će svakako koristi imati i građani Grada Rijeke koji žive u rubnim područjima.

Jardas: Uznapredovala i suradnja sa Svjetskom bankom

Direktor Jardas naglasio je da je svjetlovodna mreža samo infrastruktura, te da Grad Rijeku prvenstveno vidi kao “motor koji će sudjelovati u izradi servisa koji će se koristiti tom infrastrukturom”. Posebno je pohvalio dobru komunikaciju s komunalnim društvima u Gradu Rijeci, a što je važno za predviđanje mogućnosti polaganja svjetlovodne mreže prilikom svih infrastrukturnih zahvata, čime se smanjuje trošak investicije.

“Ono što je također važno naglasiti jest da smo na marginama ovoga projekta uspjeli na nacionalnoj razini potaknuti niz važnih pitanja kao što su problem služnosti i katastra vodova”, istaknuo je Jardas pojasnivši da je u ovome trenutku uznapredovala i suradnja sa Svjetskom bankom na izradi i pripremi dokumenta o izvedivosti projekta te modela financijske analize na temelju kojih će se definirati koje će se projektne aktivnosti moći financirati EU sredstvima.

Velika ukupna vrijednost projekta

Na novinarsko pitanje kolika je ukupna vrijednost projekta, direktor Jardas pojasnio je da ukupna vrijednost svih aktivnosti iznosi oko 200 milijuna eura, međutim uzimajući u obzir da će povezivanje krajnjih rubnih dijelova vrlo vjerojatno podrazumijevati bežični pristup, na samu širokopojasnu infrastrukturu odlazilo bi oko 80 do 100 milijuna eura, prenose mrežne stranice PGŽ.

Prva sredstva u tom smislu očekuju se na nacionalnoj razini (riječ je o sredstvima Kohezijskog fonda) za koja se raspisivanje prvog natječaja očekuje u lipnju ove godine.
“Upravo su ova sredstva za nas od iznimne važnosti budući da je riječ o bespovratnim ulaganjima“, pojasnio je Jardas.

Primorsko-goranska županija do sada je u provedbu projekta uložila 870.000 kuna, a u 2016. godini planirano je dodatnih 255.000 kuna za provedbu 4. faze projekta u okviru koje se u projekt namjerava uključiti i preostale jedinice lokalne samouprave. Za izgradnju elektroničke komunikacijske mreže u duljini od 45 km u Gorskom kotaru uloženo je 452.000 kuna.

Projekt e-Županija

Projekt e-Županija Primorsko-goranska županija pokrenula je tijekom 2012. kako bi jedinicama lokalne samouprave pružila potporu u pripremi potrebne dokumentacije za prijavu projekta elektroničke komunikacijske infrastrukture na područjima gdje ne postoji komercijalni interes operatera za ulaganje u takvu infrastrukturu na natječaje za dobivanje sredstava iz Kohezijskog i Strukturnih fondova Europske unije.

Dosadašnjom provedbom projekta Primorsko-goranska županija je financirala, a REA Kvarner u suradnji s Projektnim timom, izradila dokumentaciju za potrebe provedbe projekta e-Županija.

Tako je u okviru 1. faze projekta pribavljena i izrađena snimka stanja i raspoloživosti elektroničke komunikacijske mreže na području Primorsko-goranske županije dok je u sklopu provedbe 2. faze potpisan Sporazum o suradnji s 9 jedinica lokalne samouprave: gradovima Kastav, Opatija i Rab, te općinama Viškovo, Matulji, Lovran, Klana, Mošćenička Draga i Lopar. Sporazum se odnosi na projekt planiranja i izgradnje širokopojasne pristupne elektroničke komunikacijske mreže na cijelom području Županije, a koji započinje realizacijom pilot projekta Liburnije i otoka Raba.

U okviru 3. faze projekta e-Županija 8. ožujka 2016. potpisan je Sporazum o suradnji s dodatnih 9 jedinica lokalne samouprave: gradovima Crikvenica, Kraljevica, Novi Vinodolski i Vrbovsko, te općinama Čavle, Jelenje, Kostrena, Lokve i Vinodolskom općinom. Grad Rijeka je 29. prosinca 2015. na gradonačelnikovom kolegiju donio odluku o uključivanju u projekt čime se stekao preduvjet za potpisivanje zajedničkog Sporazuma o suradnji na projektu.

Pilot projekt e-Županija Primorsko-goranska županija prijavila je Europskoj komisiji u okviru inicijative “Digitalnih znanja i inovacije”. Po izvršenoj evaluaciji početkom 2015. projekt je uvršten u Projektnu listu Europske komisije (Junckerov plan) s planiranim financijskim sredstvima od 220 milijuna eura, i to kao jedini projekt prijavljen od strane Republike Hrvatske.

Exit mobile version