GRADFONAČELNIK PONOSAN NA REZULTATE

Svjetska banka ocijenila poslovno okruženje u Hrvatskoj – Rijeka u samom vrhu

Predstavnici Svjetske banke u Hrvatskoj, na čelu s Julienom Vilquinom, starijim specijalistom razvoja privatnog sektora i voditeljem projekta za Hrvatsku, održali su Salonu Grada Rijeke predstavljanje rezultata za Rijeku u sklopu projekta “Subnational Business Ready (B-ready) u EU – Hrvatska”

Prezentaciji su u ime Grada Rijeke nazočili, gradonačelnik Marko Filipović, pročelnica Jana Sertić sa suradnicima Dariom Dobrilovićem, Danielom Antonićem, Tajanom Jukić Neznanović, Valentinom Gnjato, Natašom Zrilić i Edijem Bukovcem. U ime Svjetske banke prezentaciji su nazočili Julien Vilquin, Senior PSD, Vanja Frajtić Comms Officer i Andrea August konzultantica.

Gradonačelnik Marko Filipović je kazao kako je iznimno ponosan na rezultate koje je pokazala ova studija po kojoj je Rijeka zauzela prvo mjesto među ispitanim gradovima. Predstavnici Svjetske banke su čestitali Rijeci i rekli su da se Rijeka zaista ima s čime pohvaliti i da je napredak uistinu evidentan u odnosu na posljednje provedenu studiju, posebice uvažavajući činjenicu da je studija provedena od jedne neovisne organizacije kao što je Svjetska banka.

Svjetska banka u Hrvatskoj predstavila je u Zagrebu, 9. prosinca rezultate studije „Subnational Business Ready“ (Regionalni B-READY) koja je detaljno, na temelju podataka analizirala poslovna okruženja na lokalnoj razini kako bi se potaknule reforme javnih politika koje promiču uravnotežen i uključiv gospodarski rast, otvaranje novih radnih mjesta i osiguranje održivosti. Na temelju analize ključnih događaja životnog ciklusa tvrtki, kao što su Pokretanje poslovanja, Mjesto poslovanja (dozvole za gradnju, okolišne dozvole i prijenos vlasništva), Komunalne usluge (električna energija, vodne usluge i internet), Rješavanje sporova i Insolventnost poduzeća, u izvješću se daju smjernice za poboljšanje administrativnih procesa i regulatornih okvira koji izravno utječu na poduzeća na lokalnoj razini.

Izvješće Subnational Business Ready pruža preporuke za poboljšanje uvjeta za hrvatska poduzeća, zaposlenike i društvo. Privatni sektor u cijelom je svijetu snažan pokretač gospodarskog rasta, ali mu je za napredovanje potrebno povoljno okruženje. U izvješću Subnational Business Ready (Regionalni B-READY) u Europskoj uniji za Hrvatsku za 2024., detaljno se, na temelju podataka, analiziraju poslovna okruženja na lokalnoj razini kako bi se potaknule reforme javnih politika koje promiču uravnotežen i uključiv gospodarski rast, otvaranje novih radnih mjesta i osiguranje održivosti.

„Rezultati projekta Business Ready jasna su smjernica za daljnje jačanje konkurentnosti hrvatskog gospodarstva i stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženja. Kroz konkretne reformske mjere i administrativno rasterećenje već smo gospodarstvenicima omogućili uštede od preko 250 milijuna eura, a s novim akcijskim planovima ciljamo dodatno rasteretiti poslovanje za više od 365 milijuna eura. Projekt Business Ready, proveden uz podršku Europske komisije i Svjetske banke, omogućio nam je detaljnu analizu administrativnih procedura i njihovog utjecaja na poduzetnike,“ izjavio je Goran Romek, državni tajnik Ministarstva gospodarstva.

„Razvoj održivog i uključivog privatnog sektora koristi svima, zaposlenicima, poduzećima i zajednicama. Međutim, znamo da uspjeh ovisi o mjeri u kojoj se javnim politikama i propisima uspostavlja povoljno poslovno okruženje, promiče pokretanje novih i olakšava rast postojećih poduzeća te stvaraju visokokvalitetna radna mjesta”, Ova stuija Svjetske banke, u partnerstvu s Europskom komisijom i Ministarstvom gospodarstva, nacionalnim i lokalnim vlastima može pomoći u prepoznavanju politika i dobrih praksi koje potiču ili ograničavaju razvoj poslovanja, ”rekao je Jehan Arulpragasam, direktor Ureda Svjetske banke za Hrvatsku.

U izvješću je utvrđeno kako postoji  puno prostora za poboljšanja  u svakom od pet hrvatskih gradova u većini analiziranih područja koristeći pritom razmjenu dobre prakse budući da  nijedan grad nije jednako uspješan u svih pet kategorija. Valja naglasiti kako je  upravo Rijeka postigla najbolje rezultate u području Komunalnih usluga te je jedan od dva najuspješnija grada u području Insolventnosti poduzeća. Od svih pet gradova ima najpouzdaniju opskrbu električnom energijom s najrjeđim prekidima. U Rijeci i predstečajni postupak traje najkraće te je za to nadležnim tijelima potrebno 18 mjeseci.

Regionalni B-READY namijenjen je širem krugu čitatelja, od javnih službenika na nacionalnoj i lokalnoj razini te dionika iz privatnog sektora do razvojnih agencija, kreatora politika i analitičara. Svrha je ove studije tim skupinama pomoći u prepoznavanju primjera najbolje prakse, smanjenju regulatornih uskih grla i poticanju ujednačenijeg i učinkovitijeg poslovnog okruženja u različitim područjima. Uz to, prikupljeni podaci lokalnim vlastima mogu služiti kao učinkovit instrument za usporedbu i praćenje rezultata tijekom vremena s obzirom na nacionalne, ali i međunarodne standarde.

Studija je provedena pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva Republike Hrvatske i financirana sredstvima Glavne uprave Europske komisije za regionalnu i urbanu politiku te je dio veće serije studija koja dosad uključuje 12 država članica Europske unije.

“Privatni sektor snažan je pokretač gospodarskog rasta, ali da bi postigao svoj puni potencijal, potrebna je potpora javnih politika koje potiču inovacije, smanjuju administrativne prepreke i osiguravaju transparentnost. Ovo izvješće Svjetske banke pruža neprocjenjiv uvid u to kako možemo unaprijediti naše poslovno okruženje kroz primjenu dobrih praksi i ciljane reforme. Ponosan sam na činjenicu da je Rijeka postigla iznimne rezultate u području komunalnih usluga te je jedan od dva najuspješnija grada u području insolventnosti poduzeća. Osigurali smo najpouzdaniju opskrbu električnom energijom i najkraće trajanje predstečajnog postupka, što potvrđuje našu predanost stvaranju povoljne poslovne klime. Ove uspjehe smatramo potvrdom ispravnosti naših napora, ali i poticajem za daljnji rad. Na razini lokalne uprave, Rijeka je predana provođenju strateških investicija koje će dodatno unaprijediti poslovno i životno okruženje. Trenutno su u tijeku veliki infrastrukturni projekti poput izgradnje novog autobusnog kolodvora, moderne marine, te energetski učinkovitih rješenja kroz obnovu toplinarstva te modernizaciju luke Rijeka, koji doprinose poboljšanju naše pozicije kao jednog od ključnih gospodarskih središta Hrvatske. Također, kontinuirano radimo na razvoju poduzetničke zone Bodulovo i revitalizaciji industrijske baštine kroz projekt Sinergane. Rezultati ovog izvješća su i za nas snažan podsjetnik da uvijek postoji prostor za unapređenje. Rijeka to zna i spremna je učiti od drugih gradova, dijeliti svoja iskustva i surađivati kako bismo zajedno doprinijeli gospodarskom razvoju naše zemlje“, zaključio je  gradonačelnik Filipović zahvalivši Svjetskoj banci, Europskoj komisiji i Ministarstvu gospodarstva na ovom vrijednom projektu.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari