
Na projektnom danu u Dvorani susreta Gradske knjižnice Rijeka predstavljene su izvannastavne aktivnosti „Moja Rijeka”, „Zdravstveni odgoj i obrazovanje“, „RinovatoRI“ te „Građanski odgoj i obrazovanje” koje se provode u osnovnim školama Grada Rijeke.
Na završetku školske godine, uobičajeno se razmjenjuju znanja, iskustva i uspjesi te se mlađim učenicima predstavljaju izvannastavne aktivnosti koje se provode u 25 osnovnih škola na području Rijeke. U uvodnom govoru, Marija Japundža Broznić, savjetnica za obrazovanje i mlade iz Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke, istaknula je važnost takvih susreta.

U prvom dijelu događanja, učenici Osnovnih škola Ivana Zajca, Vežica, Turnić i Centar prezentirali su svoje projekte i uspjehe, nakon čega su se u Dječjoj kući održale radionice, kvizovi i društvene igre. Stariji učenici su svojim iskustvima upoznali buduće sudionike, osobito učenike četvrtih razreda, s onim što ih očekuje. Posebnost ovog događanja bila je u tome što su učenici sami, uz podršku voditelja, pripremili sadržaje za svoje vršnjake, čime se potiče iskustveno učenje i međusobna razmjena znanja.

Program “Moja Rijeka” provodi se od 2012. godine i trenutno u njemu sudjeluje oko 600 učenika iz 19 riječkih osnovnih škola. Program “Građanski odgoj i obrazovanje”, koji se u Rijeci provodi od 2016. godine, ove je školske godine pohađalo oko 600 učenika u 25 škola, a interes djece i roditelja i dalje je velik. Ovaj program preuzelo je 17 drugih hrvatskih gradova i županija, a posebno je prepoznat kao primjer kvalitetne prakse u Europskoj uniji te je nagrađivan zbog svog doprinosa obrazovanju i promicanju jednakosti.

RInovatoRI je gradski program usmjeren na razvoj poduzetničkih vještina kod učenika viših razreda osnovnih škola. Pokrenut je 2008. godine pod nazivom Kreativno-edukativna škola (KEŠ), a 2018. preimenovan je i prilagođen pod današnjim nazivom. Od siječnja 2025. postat će redovita izvannastavna aktivnost u pet riječkih škola, a trenutno ga pohađa oko 70 učenika. Program ima podršku AZOO-a i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, te je nositelj brojnih nacionalnih i europskih priznanja.

Pilot projekt “Zdravstveni odgoj i obrazovanje” uveden je početkom ove školske godine u šest riječkih osnovnih škola, a pohađalo ga je približno 100 učenika. Od rujna će se taj program provoditi u svim osnovnim školama u Rijeci.

Svi navedeni programi financirani su iz gradskog proračuna, a Grad Rijeka osigurava besplatne materijale i podršku provoditeljima i učenicima.