EVO KAKO JE BILO

Galerija | U Dječjoj kući održana radionica „Slagalica naslijeđa“, dio projekta genetičkog opismenjavanja djece

Učenici 4. razreda Osnovne škole Nikola Tesla sudjelovali su u Dječjoj kući na radionici „Slagalica naslijeđa“ koja je dio projekta genetičkog opismenjavanja djece kojeg su osmislili Centar za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta i Rijeci i Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska CroMSIC, a čiju provedbu podupire i Grad Rijeka.

Radionica je namijenjena djeci rane školske dobi, od 1. do 4. razreda, a provode je genetički edukatori iz Centra za genetičku edukaciju uz posebno educirane studente studija Medicine – „studente-genetičke edukatore“ iz udruge CroMSIC.

Kao edukativni materijali, na radionici se koriste slikovnica i tri didaktičke igračke. Slikovnicu su napisali liječnici medicinski genetičari, dok je didaktičke igračke dizajnirala i osmislila odgojiteljica predškolske djece, Montessori pedagog Iva Tucić.

Slikovnica u rimi, Slagalica nasljeđa, posvećena je Perici, dječaku svijetle puti, svjetlo plavih očiju i kose, i njegovom kućnom ljubimcu, crno-bijelom mačku Feliksu, koji ima kratke noge. Nakon što Pericu u školi zadirkuju djeca iz razreda zbog njegove različitosti, nesretan, u svojem se domu obraća svojem malom, također „nesavršenom“ prijatelju Feliksu. Mačića s kratkim nogama Perica je pronašao na cesti nakon što su ga odbacili njegovi ljudi jer je, isto kao i Perica, drugačiji. Kroz priču o svojoj i Peričinoj obitelji, mačić Feliks, uz pomoć didaktičkih igračaka, poučava dječaka o sličnostima u građi tijela svih ljudi, objašnjavajući hijerarhiju od organizma do osnovne molekule života – DNA. Također, Feliks Perici objašnjava kako se pojedine osobitosti i osobine nasljeđuju unutar iste obitelji, kao i različitostima koje se mogu pojaviti. Mačić Feliks, sa svojom sestricom Sivom i mamom Makom, kroz čitavu priču provlači spoznaju da sva živa bića na Zemlji povezuje DNA molekula te da usprkos razlikama, svi jednakovrijedno zaslužuju ljubav i poštovanje.

Voditeljica Centra za genetičku edukaciju Nina Pereza, istaknula je kako su prilikom osmišljavanja radionice na umu imali ispunjavanje tri cilja. „Željeli smo upoznati djecu s hijerarhijskom građom ljudskog tijela, upoznati ih s osnovnim principima genetike odnosno procesa nasljeđivanja i možda ono najvažnije, osvijestiti djecu o važnostima poštivanja razlika među ljudima koje su proizašle iz procesa nasljeđivanja, to jest onoga što ne možemo birati“, objasnila je Pereza.

Grad Rijeka stalno promišlja o mogućnostima unaprjeđenja odgoja i obrazovanja i kontinuirano nastoji nadograditi dodatne programe koji se nude u školama stoga se uključio i u provedbu ovog projekta.

„Cilj projekta je osnažiti djecu da što bolje razumiju životne procese. Važno je naglašavati ulogu različitosti u društvu, jer ako želimo da ih djeca prepoznaju i poštuju, moramo ih na vrijeme početi učiti o različitostima među nama i na taj način spriječiti mnoge negativne posljedice neuvažavanja različitosti u daljnjem životu“, rekao je zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski i dodao kako je Grad Rijeka uvijek ulagao u obrazovanje i edukaciju. „Prvi smo u škole uveli Građanski odgoj i obrazovanje, a od sljedeće školske godine počinjemo i s eksperimentalnom fazom provedbe Zdravstvenog odgoja i obrazovanja u našim osnovnim školama. To su projekti koji su svakako nadstandard u okvirima Hrvatske i drago mi je što se tome pridružio sad i ovaj projekt genetičkog opismenjavanja djece“, rekao je Palčevski.

Provedbi radionice u sklopu projekta prisustvovali su i pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanjem kulturu, sport i mlade Grada Rijeke Iva Erceg i predsjednik Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatska CroMSIC Jakov Jurić.

Centar za genetičku edukaciju

Centar za genetičku edukaciju zasebna je ustrojstvena jedinica Medicinskog fakulteta u Rijeci, osnovana 2020. godine s osnovnim ciljem podizanja razine genetičke pismenosti u liječnika koji nisu specijalisti medicinske genetike i drugih zdravstvenih djelatnika koji su uključeni u skrb o pacijentima s (mogućim) genetičkim poremećajima, ali i šire javnosti, pacijenata i njihovih obitelji. Centar za genetičku edukaciju proizašao je iz Zavoda za medicinsku biologiju i genetiku, koji je od 1957. godine prepoznatljivi predvodnik u nastavnoj, znanstvenoj i stručnoj djelatnosti u području medicinske genetike na lokalnoj i široj razini

Naime, razlozi za osnivanje Centra za genetičku edukaciju proizlaze iz velikog nesrazmjera između, s jedne strane, tehnoloških mogućnosti koje su medicinsku genetiku učinile jednom od najbrže razvijajućih medicinskih specijalizacija i, s druge strane, izostankom pravovremenih iskoraka u naporima za genetičko opismenjavanje svih navedenih interesnih skupina. Nažalost, razine genetičke pismenosti, kao posebne vrste zdravstvene pismenosti o poznavanju osnovnih pojmova i koncepata genetike čovjeka i medicinske genetike, još su uvijek nedostatne na svim razinama.

Aktivnosti Centra za genetičku edukaciju uključuju znanstvena istraživanja, edukativno i stručno djelovanje. Od znanstvenih aktivnosti, ističe se činjenica da je Centar za genetičku edukaciju bio inicijator i organizator tematskog broja posvećenog važnosti genetičke pismenosti i edukacije u medicini u prestižnom znanstvenom časopisu Frontiers in Genetics, u čijem je stvaranju sudjelovalo gotovo 60 uvaženih stručnjaka iz svih dijelova svijeta. Istovremeno, rezultati znanstvenih istraživanja provedenih u sklopu Centra za genetičku edukaciju objavljeni su u drugim relevantnim znanstvenim časopisima, poput European Journal of Human Genetics.

Nadalje, samo neke od istaknutijih edukativnih aktivnosti za širu javnost su radionica Slagalica nasljeđa – projekt genetičkog opismenjavanja djece predškolske i rane školske dobi, kao i održavanje edukativnih predavanja za sve dobne skupine, poput projekta Sveučilišta u Rijeci – Sveučilište za 3. dob.

Naposljetku, u sklopu Centra za genetičku edukaciju provode se i izborni kolegiji za studente medicine, a najnoviji veliki iskorak Centra uključuje poticanje osnivanja Studentske sekcije za medicinsku genetiku u sklopu Studentskog zbora Medicinskog fakulteta u Rijeci, čime će se u zajedničkoj suradnji razviti brojni novi projekti za studente, zdravstvene djelatnike i širu javnost. Samo neke od njih uključuju pokretanje Škole iz medicinske genetike za studente.

Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska – CroMSIC:

Osnovana u Rijeci početkom 90-ih godina i trenutno najveća udruga studenata medicine u Hrvatskoj, CroMSIC bilježi više od 100 članova i 1000 studenata-volontera. Inače pod krovnom Međunarodnom federacijom udruga studenata medicine (IFMSA), CroMSIC čine 6 odbora: medicinska edukacija, javno zdravstvo, ljudska prava i mir, spolno i reproduktivno zdravlje i prava uključujući HIV i AIDS te profesionalne i znanstvene razmjene.

Medicinska edukacija za cilj ima osposobiti, ojačati i ohrabriti studente medicine brojnim edukacijama kliničkih vještina i interaktivnim radionica kako bi samoinicijativno jednoga dana preuzeli odgovornost pacijenta u svoje ruke.

Kroz odbor za javno zdravstvo širi se glas o vodećim uzrocima smrti u Republici Hrvatskoj (kardiovaskularne bolesti i dijabetes) akcijama mjerenja tlaka i šećera u krvi, potiče svijest o antimikrobnoj rezistenciji te se priča o važnosti cjepiva i cijepljenja.

Nešto što je mladima danas blisko, to je pričanje o temama seksualnosti, odgovornog spolnog ponašanja i briga o reproduktivnom zdravlju (Žensko reproduktivno zdravlje, Movember) što je još jedan od odbora udruge.

Također, o onim unesrećenima koji su zbog različitih životnih situacija marginalizirani, ostali bez svog doma i obitelji o brigu vodi Odbor za ljudska prava i mir.

Jedan od većih događaja koji se provode unutar udruge u kolaboraciji s drugim državama svijeta su već dugogodišnje Međunarodne razmjene studenata medicine. Vrijednim radom, volonteri skupljaju volonterske bodove na temelju kojih se prijavljuju na razmjenu te biraju željenu državu i odjel na kojemu će provesti mjesec dana u bolnici gdje pod nadzorom iskusnih liječnika širom svijeta imaju jedinstvenu priliku steći iskustvo u radu kao i obogatiti svoj vokabular stranim jezicima. Uz to sve, odlazne studente dočeka i bogat društveni program kao i obilazak grada, upoznavanje kulture, tradicije i hrane države-domaćina.

Iako se kroz ovaj dugi niz godina veliki broj puta promijenila postava CroMSIC-a obzirom da su članovi udruge studenti, ciljevi su i dalje ostali isti: međunarodna suradnja i mobilnost, promicanje i zalaganje za mir i ljudska prava, obrazovanje šire populacije, dodatne edukacije medicinara, zaštita i popularizacija zdravlja. Najvažnije od svega, studenti imaju priliku volontirati, uspostaviti odnose s drugim kolegama te svojim nesebičnim radom dati doprinos većem cilju za benefit društva, a samom izmjenom članova, udruga je svaki puta bogatija novim ambicioznim ljudima punih novih ideja.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari