Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka upriličili su u Salonu Grada Rijeke zajednički prijem povodom nastupnog posjeta veleposlanika Republike Kosovo Nj.E. Dr. Martina Berishaja.
Uz Marinu Medarić, zamjenicu Župana PGŽ i Marka Filipovića, gradonačelnika Rijeke, prijemu za veleposlanika Republike Kosovo Nj.E. Dr. Martina Berishaja su nazočili Ermina Lekaj Prljaskaj, posebna savjetnica ministra vanjskih poslova i europskih integracija za zapadni Balkan, Gani Xharrahi, predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine PGŽ, Gjergj Lekaj predsjednik Zjednice Albanaca PGŽ i Sefadin Kuçi, ataše za migracije u Veleposlanstvu Kosova.
U svojem uvodnom obraćanju zamjenica Župana Marina Medarić naglasila je izuzetno dobru suradnju sa Zajednicom Albanaca PGŽ i Vijećem albanske nacionalne manjine za PGŽ, naglasivši kroz pojedinačne primjere kako se Albanci na području naše županije osjećaju kao kod kuće i izuzetno dobro surađuju sa Županijom na svim poljima.
Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović je istaknuo kvalitetnu suradnju, ne samo s Veleposlanstvom Republike Kosovo, nego s cijelom albanskom zajednicom koja je izuzetno jako integrirana u naše društvo. „Rijeka i Primorsko-goranska županija su sredine koje žive i ističe toleranciju različitosti i to nije samo deklarativno. Suradnja između Republike Kosovo i Hrvatske jača iz godine u godinu, a okrunjena je svojedobnim posjetom predsjednice Kosova Rijeci“, kazao je Filipović te dodao kako u dinamičnom gospodarstvu kakvo je riječko s čitavim nizom kapitalnih ulaganja ima mjesta i za gospodarstvenike s Kosova..
Veleposlanik Republike Kosovo Nj.E. dr. Martin Berishaj je kazao kako dobro poznaje Rijeku jer u naš kraj dolazi još od 80-ih godina prošlog stoljeća i fasciniran je odnosom Grada i Županije prema njegovim sunarodnjacima koji ovdje uživaju sva svoja prava kao nacionalna manjina. „Albanci su dobro integrirani u društvo u Hrvatskoj. Imamo jako dobre odnose kako s jedinicama lokalne uprave i samouprave, tako i s državnim vlastima”. Kao primjer je naveo skori posjet predsjednika Vlade Republike Kosovo Zagrebu gdje će se ujedno održati i Gospodarski forum. “Sa svih razina vlasti Republike Hrvatske Kosovu je ponuđena razmjena iskustava u korištenju predpristupnih fondova kako Vlada Republike Kosova ne bi ponovila iste greške koje je svojedobno činila Hrvatska“, kazao je veleposlanik Berishaj te uputio gradonačelniku Filipoviću i zamjenici župana Medarić poziv da posjete Kosovo. Veleposlanik je naglasio kako smatra poželjnim uspostavljanje gospodarskih i prijateljskih veza s gradom Podujevom gdje je koncentrirana industrija i razvijeno gospodarstvo.
Posebna savjetnica ministra vanjskih poslova i europskih integracija za zapadni Balkan Ermina Lekaj Prljaskaj dodala je kako razmjena iskustava u korištenju predpristupnih fondova od izuzetne važnosti za Republiku Kosovo i na tome se radi na najvišoj razini hrvatskih i kosovskih vlasti. Što se tiče uspostavljanja prijateljskih odnosa i gospodarske suradnje s Podujevom kazala je kako se radi na objedinjenom posjetu gradovima Skadru i Draču u Albaniji te Podujevu i Prizrenu, koji bi se trebao održati u veljači iduće godine.
Prema posljednjem provedenom popisu stanovništva 2021. godine u gradu Rijeci živi 12.104 pripadnika nacionalnih manjina što čini 11,20 % stanovništva Grada. Albanaca u gradu Rijeci ima 552. U Rijeci djeluju Zajednica Albanaca PGŽ, Vijeće albanske nacionalne manjine za Grad Rijeku, Vijeće albanske nacionalne manjine za PGŽ.
Gani Xharrahi, predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine PGŽ kazao je kako u Osnovnoj školi Nikola Tesla, ako i na Krku djeca uče albanski jezik, kulturu, povijest po modelu “C”. Zajednica Albanaca i Vijeće, zajednički koriste prostor u zakupu od Grada na Pavlinskom trgu, te lijepo surađuju i zajednički organiziraju programe. Grad financira udrugu s oko 12.000 eur godišnje, dok se Vijeće albanske nacionalne manjine financirano temeljem Odluke Gradskog vijeća o financiranju manjina.
Grad Rijeka i Grad Drač su početkom 80-ih imali suradnju. Potpisan je i Ugovor o suradnji, no ta suradnja nažalost nije zaživjela dugoročnije. Lučka uprava Rijeka isto tako ima Ugovor o suradnji potpisan s Lučkom upravom Drač 2018.g., po pitanjima gospodarske promocije kojom će se povećati trgovinska razmjena. Taj sporazum omogućuje predstavljanje komercijalnih potencijala, razmjenu iskustava koja se odnosi, prije svega na pružanje lučkih usluga, informatički razvoj i logističku tehnologiju kroz brojne mogućnosti za sastanke, pregovore i konzultacije o prevladavajućim regionalnim pomorskim prilikama.
Početkom rujna 2021. u Rijeci je potpisan ugovor o suradnji između Pomorskog fakulteta u Rijeci i Fakulteta stručnih studija iz Drača, Sveučilište “Aleksander Moisiu”, a 25. listopada 2021. godine otvoren je Počasni konzulat Republike Albanije u Rijeci na adresi Dolac. Počasni konzul je Bashkim Enesi.