U sklopu projekta “Claustra – kameni branici Rimskog imperija” snima se dokumentarni film o kasnorimskom obrambenom sustavu Claustra Alpium Iuliarium. Film se snima pod pokroviteljstvom projektnog partnera Žmergo u suradnji s ostalim partnerima i udrugama.
U sklopu projekta Claustra Žmergo je u suradnji s Udrugom Ukus snimila promotivni film o Claustri Alpium Iuliarum, najvećem rimskom građevinskom i vojničko-obrambenom sustavu na području današnje Hrvatske i Slovenije.
Za digitalne rekonstrukcije producenti zahvaljuju Narodnom Muzeju Slovenije, a za glumce Kulturnom društvu Vespesjan.
Projekt provode Zavod za zaštitu kulturne baštine Slovenije (Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije) (vodeći partner), Hrvatski restauratorski zavod, Narodni muzej Slovenije, Udruga Žmergo, Primorsko-goranska županija i Institut Ivan Michler iz Ljubljane; a predviđeno trajanje projekta „Claustra – Kameni branici rimskog imperija“ je od 1. Siječnja 2014. do 17. rujna 2015. Godine.
Projekt je dio programa Europskog teritorijalnog sudjelovanja Slovenija-Hrvatska 2007-2013., a u kojemu su partneri Primorsko-goranska župaija i Zavod za zaštitu kulturne baštine Slovenije.
Kameni branici rimskog imperija protežu se od riječkog Principija u starom gradu, preko Kalvarije, do Klane, prezida u Gorskom kotaru pa kroz Sloveniju sve do Alpa. Taj kasnoantički sustav obrambenih bedema okupio je hravatske i slovenske stručnjake u projektu Claustra.
Cilj projekta je očuvanje i valorizacija kasnorimskog obrambenog sustava Claustra Alpium Iuliarium, kojeg po strateškoj i povijesnoj važnosti, monumentalnosti i visokom stupnju očuvanosti uspoređuju s ostacima limesa na vanjskim granicama rimskog imperija.
Kao takav nudi potencijal za razvoj turizma pa se kroz projekt razmatra kako taj potencijal što bolje iskoristiti, odnosno kako ostacima obrambenih zidova što bolje upravljati kako bi postali važni poput drugih sličnih spomenika, kao što su slavni limesi na popisu UNESCO-ve svjetske baštine.
Stručnjaci iz područja arheologije, restauratorstva i turizma iz Slovenije i Hrvatske održali su predavanja na kojima je bilo riječi o potencijalima korištenja arheološke baštine u turizmu te o upravljanju arheološkom baštinom u praksi.
Budžet cijelog projekta je 600.050,09 €; a Žmergov udio: 64.177,74 €. Financijska podršku pružaju Europska unija (85%) u okviru Operativnog programa prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska za programsko razdoblje 2007.-2013.
Žmergov udio sufinanciran je od strane Ureda Vlade Republike Hrvatske za udruge te Primorsko-goranske županije; a međufinanciranje je omogućila Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva u sklopu programa Europa Plus.
Projekt uključuje slijedeće aktivnosti:
– arheološko istraživanje: dokumentiranje sačuvanih dijelova CAI, pridobivanje podataka iz različitih izvora, rad na terenu, izrada i interpretacija LIDAR snimki, izrada skupne digitalne baze podataka
– izrada konzervatorskog plana
– izrada plana upravljanja Claustra Alpium Iuliarum na području Hrvatske i Slovenije,
radionice s ciljem razvijanja svijesti javnosti i ciljnih skupina (turističko gospodarstvo, poduzetništvo, lokalna zajednica) na temelju prepoznavanja Claustre i njezinoga potencijala o razvojnim mogućnostima očuvanja i održivog korištenja tog baštinskog resursa za lokalnu kohezivnost i gospodarstvo i razvijanje konkretne suradnje među kulturnim ustanovama obiju država
– predavanja za zainteresiranu javnost
– predavanja i radionice za mlade u obrazovnim institucijama razmjenom dobrih praksa uz primjenu naprednih tehnologija daljinskog pregleda i nedestruktivnih metoda rekognosciranja te ujednačavanjem konzervatorskih stajališta
– izrada filma i publikacije
– postavljanje izložbe (Rijeka, Opatija, Klana i Ljubljana)
– organizacija Rimskih dana u Rijeci
– izrada web stranice i aplikacije