Paradoksalno – dok Hrvate nema tko izvesti na svježi zrak, Njemačka traži njegovatelje koje je spremna i dobro platiti
Od 3 do 5 tisuća kuna mjesečno košta smještaj u državnom domu za starije osobe, a kad čovjek plati takav iznos onda očekuje da se za te starije osobe netko brine, da ih vodi u šetnju i na zrak. Ali nije tako. Pučka pravobraniteljica poslala je nadzor u tri državna doma i u sva tri rezultati su bili porazni.
U domu za starije i nemoćne osobe u Osijeku u trećoj smjeni samo jedna njegovateljica i to na 100 korisnika. U domu u Viškovu, zbog manjka djelatnika teže pokretni korisnici ne traže ustajanje iz kreveta. Dom u Makarskoj teško pokretne i osobe s demencijom u pravilu ne izlaze. Jedna korisnica nije izašla na svjež zrak pet godina.
Ovo je samo dio izvješća koje je pučka pravobraniteljica uputila u Hrvatski sabor. Nadzirali su tri doma i u sva tri doma isto.
“Pokazalo se da zapravo neovisno o tome u kakvom je vlasništvu domu i gdje se nalazi u Hrvatskoj problemi su zapravo isti. Jedno je pitanje uvjeta smještaja, drugo je pitanje broja zapslenih, vidimo da je nedostatan broj njegovateljica. Postoje i neki problemi koji proizlaze iz pristupa koji nije utemeljen na ljuduskim pravima”, rekla nam je pučka pravobraniteljica Lora Vidović.
A to je uskraćivanje slobode kretanja. Vidović kaže: svaki nadzor je nenajvljen i takva će biti i nova kontrola.
“Problema je jako puno, jedan od njih je nedostatan isnpekcijski nadzor, zato mi godinama poručujemo ministarstvu za soc. politiku i mlade da poveća broj inspektora kako bi se moglo kontrolirati stanje u domovima, a onda i poboljšati situacija, dodaje Vidović.
Da nedostaje djelatnika i da se ne odnose primjereno prema korisnicima tvrdi naša sugovornica koja je tražila zaštitu identiteta jer traži posao.
Radila je kao njegovateljica i kaže svjedočila nemaru i ponižavanju medicinskih sestara.
“Kad smo odlazili jednoj korisnici, ona je dobacila: ona ti je malo agresivna, ali slobodno je ti udari. Strašno se izderavaju na njih. Nekome tko je nepokretan i stvarno nije ništa kriv znaju reći: usrala si se ko krava, fuj”. Kaže nitko im se ni ne stigne posvetiti. Na 90 korisnika su 4 sestre. Dodaje kako ona nikada nije doživjela da je netko tko je nepokretan bio izveden van.
I sve to nije jeftino. Ako ste u privatnom domu plaćat ćete ga izmđu 5 i pol do 7 i pol tisuća kuna. Državni, gdje se često dodatno plaćaju primjerice obroci koštaju između 3200 i 5300 kuna.
No, ima i domova u kojima je njega starijih zadovoljavajuća. U privatnom domu koji se plaća više od prosječne hrvatske plaće radi 13 djelatnika, među kojima većina medicinskih sestara brine o pokretnim i nepokretnim korisnicima i to njih 20-ak.
Socijalna radnica u domu za starije osobe Sanja Vukelić kaže kako su im prednosti te što imamju pojačanu medicinsku njegu, fizikalnu terapiju te se briga vodi o svakom korinsku individualno, a prehrana im je prilagođena.
Vukelić dodaje da se kod njih nikad ne može dogoditi da netko od korisnika ne iziđe na svjež zrak.
Leona Šiljeg