Na pitanje o donošenju novog brdsko-planinskog zakona župan je istaknuo kako je i premijer Plenković najavio donošenje tog zakona po novim kriterijima
Župan Komadina na današnjoj press konferenciji rekao je kako je Primorsko-goranska županija područje s više nacionalnih inicijativa i problema, od situacije u Gorskom kotaru, pitanja mostarina i cestarina, plutajućeg LNG terminala do problematike brodogradnje koja će ovog petka biti tema sjednice GSV na kojoj se očekuje i Uprava Uljanika.
Župan je podsjetio da su priroda i klimatske promjene zadnje četiri godine donijele čak četiri elementarne nepogode u Gorskom kotaru. A sada postoje naznake da bi Vlada RH prirodi i stanovništvu Kvarnera mogla donijeti i novu elementarnu nepogodu s plutajućim LNG terminalom.
“Zbog raznih energetskih infrastrukturnih projekata koji su ostavili traga u okolišu, a nisu još danas riješeni, opečeni smo i pušemo na hladno. Mi nismo protiv energetskog razvoja Republike Hrvatske, ali želimo visoke standarde zaštite okoliša koji jamče veću sigurnost u verziji kopnenog terminala. Naša predstavnica Koraljka Vahtar Jurković stoga će 8. ožujka glasati negativno na Povjerenstvu za ocjenu utjecaja na okoliš plutajućeg LNG terminala,” rekao je župan te dodao kako je prosvjed protiv plutajućeg LNG terminala pokazao veliki stupanj zajedništva cijele lokalne zajednice.
Župan se zahvalio svim službama koje su sudjelovale u čišćenju snijega u Gorskom kotaru napomenuvši kako postoji mogućnost nastavka akcije ukoliko dođe do naglog zatopljenja i otapanja snijega. Također se zahvalio i svim lokalnim snagama koje su pomogli u čišćenju napomenuvši kako su dečki i cure iz Viškova, Kastva i Kostrene kao lokalne postrojbe civilne zaštite bili u pomoći u Fužinama i Lokvama.
Zamjenik župana Petar Mamula rekao je da je u slučaju Gorskog kotara sustav Civilne zaštite funkcionirao, a stvari koje se trebaju popraviti prvenstveno se odnose na fiskalno povećanje kapaciteta gradova i općina koji su sada nedostatni da bi se obavljale sve usluge prema stanovništvu, kao što je čišćenje prometnica. Također je istaknuo da se u svim gradovima i općinama mogla vidjeti pomoć PGŽ u strojevima, opremi i ljudima koji su pomogli u čišćenju snijega. Dodao je kako se Županija borila i nastavit će se boriti za bolji status Gorskog kotara, prvenstveno u vidu donošenja zakona i propisa koji će definirati bolju poreznu raspodjelu i prihode gradova i općina.
Na pitanje novinara o konkretnoj financijskoj pomoći Goranima, župan je rekao kako PGŽ sustavno pomaže Gorskom kotaru te da ni u ovom slučaju pomoć nije i neće izostati. No, napomenuo je da bi država dio novca trebala vratiti putem Fonda fiskalnog izravnanje u proračun gradova i općina te da će se dio isplatiti iz posebne stavke Ministarstva mora, prometa i infrastrukture za čišćenje snijega.
Nakon toga sa svim gradonačelnicima i načelnicima utvrdit će se što su učinili, što su mogli učiniti i što bi trebali učiniti kod narednog planiranja svojih proračuna, a to vrijedi i za Županiju. Župan je samo na primjeru Grada Delnica istaknuo da Županija već godinama umjesto Grada Delnica plaća sve troškove i ljude koji rade u raznim sportskim infrastrukturama na području grada.
Na pitanje o donošenju novog brdsko-planinskog zakona župan je istaknuo kako je i premijer Plenković najavio donošenje tog zakona po novim kriterijima.
“Mi ćemo dati naše prijedloge jer po starom Zakonu glavni kriterij je bio ekonomska razvijenost po glavi stanovnika. Zastupat ćemo stav da treba uzeti u obzir kriterije kilometara nerazvrstanih županijskih i lokalnih cesta te nadmorske visine, klimatskih uvjeta i ostalih.
“Gorski kotar je jedino područje u Hrvatskoj gdje 100% stanovništva živi u planinskom području, u niti jednoj drugoj hrvatskoj županiji nema takvog područja”, zaključio je župan.