SJAJAN PREOKRET I POBJEDA “ISPREMIJEŠANE” RIJEKE: Dovedite nam više i taj Olympiacos!

Sve je mirisalo na “žrtvovanje” bodova zarad uspjeha u utorak s Olympiacosom, a onda se Rijeka potkraj utakmice, nakon ulaska Hebera, Gavranovića i Mišića, razgoropadila!

RIJEKA – LOKOMOTIVA 2:1 (0:1)

RIJEKA – Stadion HNK Rijeka na Rujevici. Utakmica 6. kola Hrvatski telekom Prve lige. Gledatelj: 4.500. Sudac: Duje Strukan (Split)

Strijelci: Majer (16), Bradarić (80) Matei (90+2)

RIJEKA: Prskalo, Martić (od 54′ Heber), Župarić, Punčec, Zuta, Bradarić, Đoković (od 71′ Mišić), Vešović, Matei, Črnic, Jelić (od 62′ Gavranović)

LOKOMOTIVA: Šemper, Musa, Ivanušec, Majer (od 86′ Kolar), Soldo, Babić, Kolinger, Doležal (od 57′ Burić), Karačić, Šunjić, Capan (od 74′ Valentić)

Nakon dva uzastopna prvenstvena poraza (Osijek, Dinamo) nakon kojih je stigao i pomalo nesretni poraz od Olympiacosa u srijedu u prvom susretu play-offa Lige prvaka gdje je Rijeka „pala“ u drugoj minuti sudačke nadoknade utakmice u Pireju, Riječane je u vrlo kratkom roku dočekala i subotnja obveza igranja utakmice 6. kola Hrvatski telekom Prve lige s Lokomotivom. (Što je s nekadašnjom praksom odgađanja prvenstvenih utakmica u slučaju stiješnjenog rasporeda a uoči važnih utakmica europskoga ranga, mogućnošću koju je svojedobno obilto koristio zagrebački Dinamo kada mu je trebalo?!).

U situaciji kada je nemjerljivo važnija utakmica za riječku momčad ona sljedećeg utorka, uzvrat s Olypiacosom na rasprodanoj Rujevici – a riječ je o susretu koji bi u slučaju prolaza Bijelih u natjecanje po skupinama Lige prvaka Riječanima mogao donijeti izdašnu financijsku inekciju odnosno poprilično premašivanja planiranog budžeta za ovu sezonu – večerašna utakmica s Lokomotivom shvaćena je u redovima riječke momčadi gotovo kao „nužno zlo“.

Preteško bi bilo reći da je večerašnji susret s Lokomotviom „odrađen“ jer nema previše zamjerki na voljni moment Matjaža Keka i ekipe, no ako bi se poslužili šahovskim rječnikom mogli bi reći da su Bijeli večeras „žrtvovali pješake za kralja“. A Kralj je, u to nema nikakve sumnje, prvi plasman HNK Rijeke u natjecanje po skupinama Lige prvaka! Taj cilj je zapravo tako blizu (Riječanima je nakon pirejskih 1:2 za prolaz dovoljna pobjeda od 1:0, ili svaka pobjeda s dva gola razlike) a opet i tako daleko, zbog objektivno veće igračke kvalitete grčke momčadi odnosno šesterostruko većeg budžeta Olympiacosa od kluba s Rujevice.

Ipak, uspjeh u utorak vrijedan je nadanja, i sve klupske snage očito su bačene na stvaranje što boljih uvjeta i mogućnosti za jedan takav podvig. Stoga je Kekova momčad večeras istrčala u sastavu koji je prvi , a vjerojatno i zadnji put zaigrao u toj formaciji, a povratnikom Prskalom na golu, Punčecom u obrani umjesto Eleza, Đokovićem koji je započeo svoj prvi susret u bijelom dresu od prve minute, Črnicem na lijevoj strani napada, Mateijem kao glavnim kreatorom napadačke formacije i Jelićem u vrhu napada.

Ipak , kako je utakmica vrlo rano poprimila neželjeni rezultatski tijek po domaće (Lokomotiva je povela u 16. minuti nakon jednog „karambola“ na ivici šesnaesterca koji je rezultirao izlaskom Doležala pred Prskala i „podvaljivanjem“ lopte za Majera koji ju je samo proslijedio u praznu mrežu) Kek je u drugom poluvremenu bio primoran izvući svoje najjače karte ofanzivnog dijela momčadi pa su u igru ušli i Heber i Gavranović, a 20 minuta prije kraja i Josip Mišić kako bi bolje povezao niti u momčadi; no unatoć većem posjedu lopte i izrazitoj terenskoj premoći Bijeli nikako nisu uspijevali – unatoč „milijun“ pokušaja – nekom smislenijom kombinacijom i matnim „zadnjim pasom“ probiti čvrstu i pokretljivu obrambenu fomaciju gostiju.

I tako je bilo sve do 80. minute kada je Bradarić silovito odapeo po lopti s nekih 20-tak metara, a uspavani vratar Šemper nije uspio ukrotiti prevrtljivu loptu koja je završila u mreži iza njegovih leđa! Kao da smo “pozitivno ureknuli” dokapetana Bijelih: u nedavnom razgovoru za portal Riječanin (OVDJE), na pitanje o tome “o čemu razmišlja kada se namješta na udarac s 20-tak metara”, Brada nam je odogovorio otprilike “o čemu ću razmišljati kad već tako dugo nisam zabio gol”. Eto Brada, vidiš da itekako možeš, ma ne moraš razmišljati o ničemu, samo naciljaj, udari i tresi mreže!

Samo par minuta kasnije Heber je izborio najstožu kaznu koju ne koristi Matei: njegov izuzetno mlak i predvidiv udarac s 11 metara u Šemperov lijevi donji kut vratar Lokomotive lako brani i na taj način djelomično isklupljuje svoju grešku kod Bradarićeva zgoditka. Mogao je to biti potpuni rezultaski preokret Rijeke u svega par minuta, no inače vrijedni i pokretljivi Matei izvođenju udarca s 11 metara prišao je nedopustivo nonšalantno.

Ipak, sreća prati hrabre: isplatilo se Kekovo uvođenje najboljih igrača, u samom finišu susreta, u sudačkoj nadoknadi vremena, Matei je nakon jedne malonogometne akcije za divljenje i Bradarićeva proigravanja u prazan prostor (petom!), odlično poentirao pored nemoćnog Šempera, i na taj način Rijeci donio nekoliko stvari – prekid niza rezultatskih neuspjeha, vrijedna tri boda i daleko bolju atmosferu pred utakmicu sezone za Riječane u utorak.