Sportski psiholozi analiziraju: ‘Ovo je dobar moment, momčadi se nakon takve utakmice oslobode’

Što se događalo u unutrašnjoj, mentalnoj igri za Vijesti.hr tumače ugledni stručnjaci i licencirani sportski psiholozi

Na sportskom terenu možete vidjeti sve, ili uglavnom sve. Nema puno toga što se odlučuje iza zatvorenih vrata kao u politici. Zato smo uz pomoć stručnjaka pokušali protumačiti prosječnom gledatelju nevidljivu stranu jučerašnje utakmice između Hrvatske i Danske.

Usponi, padovi i – šokovi

Ne možemo, još, ući u nečije misli, ali možemo na temelju ponašanja dokučiti uzroke i posljedice. Što je, dakle, uzrokovalo hrvatsku pobjedu?

“Ključno je što momčad niti u jednom trenutku nije gubila nadu”, podvući će Renata Barić, profesorica na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu i licencirana sportska psihologinja, koja je dio stručnog stožera vaterpolske reprezentacije (aktualni svjetski prvak) te niza drugih hrvatskih sportaša.

Na terenu su se izmjenjivali usponi i padovi, praćeni šokovima. Već od prvih minuta. S dva gola.

“Sreća je sastavni dio života. Jednostavno se Dancima sretno odbila lopta, nakon toga je i Hrvatska dala gol. Bitno je da su odmah izjednačili, to pokazuje koliko su karakterni”, smatra profesorica Barić.

Povratka nema

Amir Zulić, također licencirani sportski psiholog smatra da je udio u kaotičnom početku djelomice imao pritisak. “Nema povratka u ovakvim utakmicama. Nakon što izgubite jednom u skupini još se možete vratiti, ali u fazi na ispadanje svaka pogreška je skupa, možda je upravo to bilo u mislima igrača”, tumači.

Nakon uvodnih šokova i jedni i drugi su stali na kočnicu. Rizik su smanjili, bivajući svjesni da povratka u slučaju nove pogreške neće biti.

Što je značila 116. minuta kada Luka Modrić nije iskoristio kazneni udarac.

“Bio je to šok. Pozitivnije je djelovao na Dance, koji su prije raspucavanja izgledali nešto bolje. To je malo razbudilo i hrvatske igrače, iako bi vjerojatno to doživjeli i uoči raspucavanja”, smatra Renata Barić.

Tešku situaciju između neiskorištenog kaznenog udarca i raspucavanja jedanaesteraca Modrić je karakterno prebrodio, pokazavši fokusiranost, temelj za pobjeđivanje.

“Nisam mislio da Modrić neće pogoditi prvi jedanaesterac, pa nisam bio siguran ni da će pogoditi u raspucavanju. Kod jedanaesteraca postoji određen postotak promašaja, oko 30 posto, tako da nitko ne može pogoditi svaki put”, ističe Zulić.

Barić je pak bila uvjerena da će Modrić pogoditi u raspucavanju.

“On je igrač koji je karakteran, bila sam sigurna da će pogoditi. Danski vratar je pokušavao poremetiti koncentraciju hrvatskim igračima, koji su to izdržali. U tom trenutku fokus mora biti samo na izvedbu. Sve drugo, primjerice misli poput ‘hoću li zabiti’, ‘što će biti ako ne zabijem’, remeti koncentraciju. Potrebno je fokusirati se samo na udarac koji treba izvesti, vizualizirati u koji kut pucati”, naglašava Barić.

Ostati fokusirani

Događaj iz 116. minute razbudio je igrače.

“Najbolje smo izgledali upravo nakon tog jedanaesterca”, kazao nam je Amir Zulić, koji smatra da će pobjeda u danskoj drami biti dobra pozicija za četvrtfinale protiv Rusije.

“Ovo je dobar moment. Iz iskustva, nakon takvih situacija momčadi se oslode i to im može biti poticaj. Ali najbitnije je da se igrači posvete svojim svakodnevnim obavezama. Možemo mi kao navijači maštati, komentirati, ali sve je na njima.”

S time se slaže profesorica Barić.

“Sada im je lakše. Nije lako, ali je lakše jer je ispunjen cilj. Mogu biti sretni, ali ne i zadovoljni, kako se ne bi opustili. Sudeći prema izjavama, mislim da je izbornik Dalić toga svjestan”, zaključuje.

J. Godina

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari