PLJUŠTE REAKCIJE

Berošu odobreno zamrzavanje saborskog mandata. Grmoja: “Kako je to moguće?”

Photo: Luka Batelic/PIXSELL

Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP) Hrvatskog sabora odobrilo je bivšem ministru zdravstva Viliju Berošu aktivaciju i istodobno zamrzavanje zastupničkog mandata, što je izazvalo rasprave među zastupnicima. Odluka je donesena s pet glasova za, jednim protiv, dok se jedna zastupnica suzdržala od glasanja.

Grmoja: “Kako je moguće dva puta zamrznuti mandat?”

Mostov Nikola Grmoja problematizirao je odluku, istaknuvši da Zakon o izborima zastupnika u Sabor predviđa pravo na zamrzavanje mandata samo jednom tijekom četverogodišnjeg razdoblja. Upozorio je da su ranije slične odluke za razriješene ministre dovele do presedana i osporavao opravdanost takve prakse.

Grmoja je argumentirao da Poslovnik jasno određuje da zastupnik može zamrznuti mandat jednom, dok su dvije zamrzavanja – prvo zbog nespojive dužnosti, a potom iz osobnih razloga – pravno dvojbena.

Jankovics: “Postoji pravna osnova”

Predsjednik MIP-a Robert Jankovics branio je odluku pozivajući se na članke 13. i 14. Zakona o izborima zastupnika u Sabor, koji reguliraju nespojive dužnosti i zamrzavanje mandata iz osobnih razloga. Pojašnjavajući kako Beroš nije iznimka, Jankovics je istaknuo da su ranije slični zahtjevi bili odobravani. Potporu je dao i Hrvoje Zekanović (HDS), koji je naglasio da članak 12. Poslovnika jasno dopušta mirovanje mandata za vrijeme nespojive dužnosti.

Miloš: “Zakon treba mijenjati”

Jelena Miloš (Možemo!) izjavila je da je cijela situacija nelogična, posebno s obzirom na to da je Beroš razriješen ministarske dužnosti zbog istrage o ozbiljnim kaznenim djelima. Miloš nije sudjelovala u glasanju, smatrajući da bi zakonski okvir trebalo revidirati kako bi se spriječilo da osobe pod istragom budu u poziciji zastupnika.

Konfliktna praksa i poziv na promjene

Dok su glasovi većine bili za odobrenje, kritike iz oporbe otkrile su šire nesuglasice o interpretaciji zakonskih odredbi. Grmoja je izrazio nezadovoljstvo praksom višestrukog zamrzavanja mandata, dok je Miloš pozvala na izmjene zakona koji omogućuju takve situacije.

Uz to, MIP je na istoj sjednici odbio zahtjev za skidanje imuniteta zastupnici Viktoriji Knežević (Centar) zbog privatne tužbe, jer se time povjerenstvo bavi samo na zahtjev Državnog odvjetništva (DORH). Također, razmatrani su zahtjevi za očitovanje Ustavnog suda vezani uz slučajeve dviju ustavnih tužbi, koje su podnijele političke stranke Pravo i pravda, Blok za Hrvatsku, te Zlatko Hasanbegović.

Odluka MIP-a u slučaju Beroš postavlja pitanja o konzistentnosti zakonske regulative i praksi zamrzavanja mandata, otvarajući prostor za potencijalne promjene u zakonskom okviru.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari