DHMZ-OV voditelj Službe za vremensku analizu Krunoslav Mikec i HRT-ov meteorolog Zoran Vakula tvrde da je iza nas jednog od najtoplijih proljeća u povijesti mjerenja te dodaju da je pred nama vrlo vjerojatno i iznadprosječno toplo ljeto, piše Index.
Na nekim meteorološkim postajama DHMZ-a srednja proljetna temperatura zraka diljem Hrvatske bila je čak i rekordno visoka, i to ne samo od sredine prošlog stoljeća, kao primjerice na Zavižanu i u zagrebačkom Maksimiru, nego i u Osijeku, gdje se temperatura zraka mjeri još od 1900. godine.
Ukupna proljetna količina oborine je varirala. Tako je na istoku i jugu Hrvatske većinom manja od prosječne, a veća u mnogim mjestima zapadnih kopnenih krajeva i sjevernog dijela Jadrana, gdje je nakon ožujka, ekstrema ponegdje bilo i u svibnju, primjerice u Krku, gdje je zabilježena ne samo nova rekordna dnevna količina oborine za svibanj (168 mm), nego i ekstremna ukupna mjesečna količina oborine – 275,3 mm, barem prema trenutačno još neslužbenim podacima.
Osim tih ekstrema, ponavlja se i fenomen s kraja travnja – srednja temperatura zraka i najnovijih posljednjih 12 mjeseci, od lipnja 2023. do svibnja 2024., nikad u povijesti mjerenja nije bila tako visoka kao sada.
Kakvo ljeto nas očekuje?
“Prema prognostičkim izračunima velika je vjerojatnost iznadprosječne topline bez izraženijeg signala za odstupanje od prosječne sezonske količine oborine.
Detaljnije, nije zahvalno, ali može se pokušati prognozirati, u prvom dijelu lipnja vjerojatan nastavak svibanjskih vremenskih prilika – zbog povremenih pritjecanja vlažnijeg zraka te zadržavanja topline postojat će uvjeti za nastavak promjenjivog i nestabilnog vremena uz mjestimične pljuskove, pa i nevremena, ali i za dalje manje kiše na jugu Hrvatske.
U drugom dijelu lipnja povećava se vjerojatnost za posvuda stabilnije vrijeme te većinom vrlo toplo i vruće”, navodi Mikec.
“Srpanj i kolovoz vjerojatno zamjetno topliji od prosjeka”
Zamjetno toplije od prosjeka izgledno je i tijekom srpnja. Naravno, nije isključeno u dijelu mjeseca promjenjivije vrijeme, barem u unutrašnjosti, i to posebno na zapadu, te moguće i na sjevernom Jadranu, pri čemu može biti uvjeta za jače nestabilnosti. Prema jugu kiše i dalje vjerojatno malo ili nimalo, uz tople i vrlo tople noći i vruće dane.
U kolovozu će vjerojatno biti podjednako toplo ili čak još malo toplije nego u srpnju, uz sve vjerojatniji manjak oborine u odnosu na prosjek, na jugu Hrvatske i izraženiju sušu.”
“Hoće li tijekom ljeta, uz najavu iznadprosječne topline, biti toplinskih valova? Velika je vjerojatnost da hoće. No, kada točno, koliko intenzivnih i koliko dugotrajnih, ne može se pouzdano prognozirati.
Isto tako, mnogi se s pravom pitaju, može li se ponoviti olujno nevrijeme kakvo nas je pogodilo prošlog srpnja. Nažalost, kako je u uvjetima velike zagrijanosti energija u atmosferi iznimno velika, mogu postojati uvjeti za ponavljanje nečeg sličnog”, prognozirao je DHMZ-ovac Mikec, piše Index.