Dodali su da se izvidi provode vezano uz javno objavljene podatke i informacije koji se odnose na istragu Ureda europskog javnog tužitelja u Zagrebu protiv osam fizičkih osoba, uključujući bivšeg ministra zdravstva
Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu pokrenulo je izvide zbog curenja informacija o istrazi u slučaju Beroš i velikoj korupcijskoj aferi u zdravstvu zbog koje je uhićen i smijenjen ministar zdravstva.
“Općinsko kazneno državno odvjetništvo u Zagrebu provodi izvide zbog osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djela neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje iz članka 307.a Kaznenog zakona, radi utvrđivanja identiteta nepoznatog počinitelja te prikupljanja činjenica i dokaza potrebnih za donošenje meritorne državnoodvjetničke odluke”, objavio je DORH, koji je prvi put pokrenuo izvide po članku 307. zakona poznatog i kao Lex AP.
Dodali su da se izvidi provode vezano uz javno objavljene podatke i informacije koji se odnose na istragu Ureda europskog javnog tužitelja u Zagrebu protiv osam fizičkih osoba, uključujući bivšeg ministra zdravstva i odgovorne osobe dviju zagrebačkih bolničkih ustanova te dvije pravne osobe zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili kaznena djela primanja i davanja mita, zlouporabe položaja i ovlasti te pranja novca.
‘Objavljivanje informacija iz istrage nije normalno’
Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić u utorak je najavio da će općinsko državno odvjetništvo utvrditi kako su podaci iz istrage EPPO-a dospjeli u javnost. Kazao je da Uskok još ne raspolaže WhatsApp porukama, ali će ih uskoro imati na raspolaganju.
Premijer Andrej Plenković dan ranije se pobunio protiv objavljivanja informacija iz istrage poručivši da to “nije normalno”, ali i da je protuzakonito.
“Svi iskazi, sve informacije su u medijima. To je protuzakonito i nečuveno. Ovo je primjer onoga što gledamo posljednjih 30 godina u pravosuđu. To nije normalno”, smatra Plenković.
Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić odlučio je da će za istragu oko preplaćenih medicinskih uređaja, u kojoj je osumnjičen dojučerašnji ministar zdravstva Vili Beroš, biti nadležan Uskok, a ne Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) jer kazneno djelo iz potencijalne nadležnosti EPPO-a “predstavlja tek mali dio ukupne kriminalne aktivnosti okrivljenika”. Turudić naglašava da je kriminalna aktivnost Beroša i njegovih suosumnjičenika počinjena u dužem periodu te da je kazneno djelo iz potencijalne nadležnosti Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) po zapriječenoj kazni jednako ili blaže od kazni za nedjela izvan njihove nadležnosti.
EPPO i Uskok do tog su trenutka provodili dvije paralelne istrage o istom slučaju korupcije oko nabave preplaćenih medicinskih uređaja u hrvatskim bolnicama. Uskok je u petak osim Beroša uhitio i predstojnika zagrebačke Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera, kojima je svima određen istražni zatvor osim Rotimu.
S druge strane, EPPO je cijelu priču proširio na Beroša i još sedam osoba, među kojima su Hrvoje Petrač i njegovi sinovi Novica i Nikola, kao i ravnatelj dječje bolnice u Klaićevoj Goran Roić te Tomo Pavić iz krapinskog područnog ureda HZZO-a. Roić i Pavić također su završili u Remetincu, kao i Novica koji se nakon nekoliko dana odlučio predati.
Hrvoje Petrač i sin Nikola još uvijek su nedostupni hrvatskom pravosuđu iako im je također određen istražni zatvor. U međuvremenu su u javnost iscurile poruke iz WhatsApp grupe Petrači i Pozder koje otkrivaju na koji je način funkcionirala korupcijska hobotnica.
‘Niti jedan podatak iz Uskokove istrage nije izašao u javnost’
Turudić je kazao da Uskok raspolaže s većim dokaznim materijalnom, odnosno oko 800 stranica nasuprot 150 stranica dokaznog materijala EPPO-a.
Potvrdio je, ipak, da ne raspolažu s WhatsApp porukama iz grupe Petrači i Pozder koje danima cure u javnost, no da će ih imati čim ih dostavi nadležni optužitelj. Napomenuo je također da “niti jedan podatak o istrazi koju je vodio Uskok nije izašao u javnost, dok su neki dnevni listovi objavljivali sadržaje tih poruka, iskaze svjedoka. Zna se tko je imao koje podatke”.
Valja napomenuti da je istraga EPPO-a trajala od srpnja ove godine, a izvidi Uskoka o cijelom slučaju trajali su svega nekoliko tjedana zbog čega su neki ocijenili da se Uskok požurio i krenuo u akciju kako bi cijeli slučaj preoteo europskim tužiteljima. Turudić je to ranije demantirao, optuživši EPPO za nelojalnu suradnju.
Za razliku od Uskoka, u čijoj se istrazi ne spominju ni trojica Petrača, EPPO Beroša tereti za primanje mita, a Turudić je ranije na konferenciji za novinare kazao da bivšeg ministra sumnjiče za trgovanje utjecajem dok je mito primila ‘druga osoba’. EPPO je, pak, izvijestio kako sumnja da je Beroš u zamjenu za primljeno mito odobravao nabavu operacijskih mikroskopa po neosnovano uvećanim cijenama te osigurao sredstva za financiranje javne nabave, prenosi Danas.hr.