Od 1. siječnja na snagu je stupilo nova mjera oporezivanja koja je zatekla studente
S početkom 2017. godine, studenti će se s praznika polako vratiti fakultetima, učenju, a oni među njima koji rade – i manjoj zaradi.
Naime s 1.1. 2017. na snagu je stupila promjena zakona prema kojoj će se studentima, kada prekorače zaradu od 15 000 kuna, svaka sljedeća plaća biti oporezivana s čak 24 % poreza, na koju se još dodaje i prirez, čija stopa ovisi o prebivalištu studenta. U 2016., neoporezivi primitak je bio 50 000 kuna.
Ako je primjerice dosada student zarađivao 3000 mjesečno prvih pet mjeseci na tu svotu neće plaćati porez i prirez. Od šestoga mjeseca kreće mu oporezivanje zarade, pa bi tako student s prebivalištem u Zagrebu, u kojemu je prirez 18%, svaki mjesec državi “davao” 849, 6 kuna.
Ipak, kako objašnjavaju na stranicama Studentskog centra u Osijeku, taj novac neće biti zauvijek u vlasništvu države, već će studentima biti vraćen kroz “Poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak” – laički, “povrat poreza”- koji će provesti Porezna uprava u narednoj godini.
“Za ostvareni primitak iznad 15.000,00 kuna na koji je plaćen porez u 2017.g. (60.600,00-15.000,00= 45.600,00) student će dobiti povrat uplaćenog poreza jer je toliko osobni odbitak studenta. Proizlazi da student može zaraditi 60.600,00 kuna neoporezivo ako ostvaruje samo studentsku zaradu”, objašnjavaju na stranicama Studentskog centra u Osijeku.
No to znači da će za novac zarađen u 2017., studenti povrat ostvariti u 2018. godini. Što mnogima koji rade kako bi pokrili životne troškove za vrijeme studija i nije neka utjeha.
Studenti novim zakonom, blago rečeno, nisu oduševljeni, ako je suditi po reakcijama na društvenim mrežama.
Naročito jer im je prije rujanskih izbora program za mlade HDZ-a poručivao “Biraj bolju budućnost”, i spominjao “zaradu do 50 000 kuna bez straha od ikakvih dodatnih poreza, tj. gubitka olakšica”.
Vijesti.hr
Reagirao i Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci
Na novonastalu situaciju reagirao je i Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci koji putem društvenih mreža moli sve članove, riječke studente, da iznesu sve svoje komentare, pitanja, prijedloge i opaske na novonastalu situaciju “kako bi dopis koji spremamo kao reakciju na ovu novonastalu situaciju bio što opširniji i detaljniji”.
Ujedno, iz Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci napominju kako je bitno da “kao zajednica odreagiramo na sve situacije koje direktno udaraju na studentsku populaciju što smatramo nedopustivim.”
Iz Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci naglašavaju: “Izrazito nam je žao što studentski predstavnici nisu bili uključeni u donošenje ovakvih odluka te je to rezultiralo neugodnim iznenađenjem.”.
Peticija
U peticiji koja je pokrenuta odmah nakon objave kontroverzne odluke i koja već broji preko 6.000 potpisa traži se da se vrati neoporeziv iznos na 50.000 kuna godišnje.
Peticija je postavljena u ranim jutarnjim satima, a možete je potpisati ovdje: peticija24.com.
Na Facebook grupi u kojoj studenti organiziraju prosvjed, ako ništa drugo ne upali, stoji:
“Ajmo ljudi, skupilo nas se 140 u par minuta, šerajte stranicu, zovite prijatelje, ako peticije i medijski istupi ne daju nikakve rezultate, ići će se u prosvjede. Zadnji VELIKI prosvjed u hrvatskoj je bio davne 1996 godine. Dignimo glas!”