
Od srijede, 1. srpnja, zdravstveni radnici u Hrvatskoj pristupat će Centralnom zdravstvenom informacijskom sustavu Republike Hrvatske (CEZIH) na novi način. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) objavio je kako dosadašnje HZZO pametne kartice prestaju vrijediti te će se sustavu ubuduće moći pristupati isključivo pomoću novih iskaznica ovlaštenog zdravstvenog radnika.
HZZO je o promjeni već obavijestio sve zdravstvene ustanove i zdravstvene djelatnike, podsjetivši da stare pametne kartice vrijede još samo do 30. lipnja. Riječ je o karticama koje su se godinama koristile za pristup nacionalnim zdravstvenim informacijskim sustavima.
Veća sigurnost i jednostavniji rad
Nova iskaznica služi kao službeni dokument kojim se potvrđuje status zdravstvenog radnika, ali ujedno omogućuje sigurnu elektroničku identifikaciju i pristup digitalnim zdravstvenim sustavima.
U nju su ugrađeni kvalificirani certifikati koji omogućuju elektroničko potpisivanje medicinske dokumentacije i drugih digitalnih transakcija, uključujući kvalificirani elektronički potpis s vremenskom oznakom te pristup udaljenim certifikatima.
Iz HZZO-a poručuju da će uvođenje jedinstvenog sustava identifikacije i elektroničkog potpisivanja dodatno unaprijediti sigurnost, pouzdanost i učinkovitost digitalnih procesa u zdravstvu, a zdravstvenim radnicima olakšati svakodnevni rad.
Zavod je ujedno zahvalio svim korisnicima koji su na vrijeme proveli potrebne pripreme za prelazak na novi sustav te još jednom podsjetio da od 1. srpnja pristup CEZIH-u više neće biti moguć korištenjem dosadašnjih HZZO pametnih kartica.







