PANDEMIJA U NASTAJANJU?

Kakav se to virus ponovno širi i izaziva paniku u Kini? HZJZ otkrio ima li razloga za strah

Ilustracija: Unsplash

Humani metapneumovirus otkrili su nizozemski virolozi 2001. godine u uzorcima djece s bolestima dišnog sustava

Svjetska zdravstvena organizacija priopćila je u siječnju 2025. da su razine akutnih respiratornih infekcija u Kini, uključujući one uzrokovane virusom hMPV sličnim gripi, “unutar očekivanog raspona” za zimu. No, unatoč tome dezinformacije su nastavile kružiti internetom o navodnom izvanrednom stanju u Kini zbog izbijanja slučajeva hMPV-a, javlja AFP. U Indoneziji su postovi na društvenim mrežama širili lažne tvrdnje i zlorabili slike iz pandemije Covida-19. Izvješća da u Kini raste broj slučajeva humanog metapneumovirusa izazvala su zabrinutost, no stručnjaci su odbacili strahove da je situacija usporediva s počecima Covida-19.

Sve je to odjeknulo u svjetskim i domaćim medijima, ali sve pokazuje da je to bila lažna uzbuna.

Odgovor na to što je humani metapneumovirus i ima li potrebe strahovati od njega dao je  HZJZ.

“Humani metapneumovirus otkrili su nizozemski virolozi 2001. godine u uzorcima djece s bolestima dišnog sustava (prehlada, bronhitis, bronhiolitis, upala pluća). To ne znači da taj virus nije ranije uzrokovao bolest u ljudi. Naime, u uzorcima krvi pohranjenima polovicom 20. stoljeća, nađena su protutijela na ovaj virus”, objasnili su za Danas.hr iz HZJZ-a.

Simptomi i liječenje

Virus izaziva upalu dišnih puteva koja može varirati od blage prehlade do teške upale pluća. Najčešće se očituje kao blaga bolest slična prehladi ili gripi, koja traje 5-6 dana. Liječi se simptomatski, tj. snižavanjem tjelesne temperature, nadoknadom tekućine i po potrebi ublažavanjem kašlja i začepljenog nosa. Kod težih oblika bolesti koji zahtijevaju hospitalizaciju, liječi se intenzivnijim suportivnim mjerama, ovisno o težini zdravstvenog stanja. Specifičan lijek ne postoji. Prenosi se kapljičnim putem i indirektnim kontaktom putem kontaminiranih predmeta, kao većina ostalih zimskih infekcija.

Kako su istaknuli u HZJZ-u većina ljudi se zarazi prvi put u djetinjstvu i to je jedan od najčešćih uzročnika akutnih upala dišnih puteva, osobito u dječjoj dobi.

Kako cirkulira među populacijom?

Grupiranja oboljelih i intenzivna cirkulacija virusa u stanovništvu javljaju se sezonski, najčešće tijekom zime ili proljeća. Hrvatski su virolozi 2005. godine pregledali uzorke krvi na protutijela za humani metapneumovirus, kao pokazatelj nekadašnjeg kontakta s virusom. Našli su da u dobi od šest do 12 mjeseci, 18,7% djece ima protutijela na taj virus, a u dobi iznad 20 godina, 100% ispitanika je imalo protutijela, kao dokaz nekadašnjeg kontakta s ovim virusom.

Nadalje, od 2009. do 2012. godine su hrvatski istraživači prikupljali uzorke sluzi gornjih dišnih puteva djece mlađe od deset godina koja su zaprimljena u bolnicu zbog upale dišnih puteva i tražili humani metapneumovirus (hMPV). Pregledani su uzorci 2610 djece tijekom tog razdoblja i hMPV je detektiran u 8,4%  malih pacijenata, najčešće u djece u dobi od dvije do pet godina.

Ima li oboljelih u Hrvatskoj?

Broj oboljelih od respiratornih bolesti uzrokovanima hMPV-om ne znamo jer se ne prati kao zaseban identitet, kao što se ne prate niti brojevi oboljelih od brojnih drugih respiratornih virusa, poput respiratornog sincicijskog virusa, rinovirusa, adenovirusa, uobičajenih korona virusa i slično, napominju iz HZJZ-a.

Trebamo li strahovati od pandemije?

Na pitanje može li se virus iz Kine proširiti svijetom iz HZJZ-a kažu:

“Ne treba se širiti iz Kine, jer je ionako prisutan svuda u svijetu sa sezonskim javljanjem poput, primjerice, virusa gripe i respiratornog sincicijskog virusa”.

Iz HZJZ-a su nam potvrdili da ne trebamo strahovati da će ovaj virus izazvati pandemiju.  “Ne, ne prijeti pandemija od ovog virusa. Svi smo u ranom djetinjstvu već dolazili u kontakt s njim i kasnije tijekom života, kao i s drugim respiratornim virusima te imamo određenu razinu imuniteta”, istaknuli su za Danas.hr iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, piše Net.hr.

Preporučeno
video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari