KOBNI SUSRET SA ZMIJOM Muškarac iz Neuma preminuo od ugriza poskoka

Idi na originalni članak

Jedan muškarac preminuo je u ponedjeljak u Sveučilišnoj kliničnoj bolnici u Mostaru nakon što ga je ugrizla zmija poskok nedaleko obiteljske kuće kod Neuma, izvijestili su u utorak tiskani mediji u BiH.

Oglas

Kako javljaju BiH mediji, Josip Bjeloper iz mjesta Dubravica, u zaleđu Neuma, preminuo je nakon što ga je ugrizla zmija otrovnica, iako je brzo po ujedu primio potrebni serum.

Sve se to dogodilo dok je nesretnik u nedjelju u popodnevnim satima u vrtu brao rajčice. Odmah po ugrizu Bjeloper je otišao u neumski Dom zdravlja, gdje je oko 17.00 sati primio serum koji se daje ozlijeđenima u slučaju zmijskog ugriza.

Iz Doma zdravlja pacijent je potom hitno upućen na dalje liječenje u bolnicu u Mostar, ali je na putu do tamo povraćao i gubio vid, što je bio znak da nešto nije u redu, javljaju mediji.

U mostarsku bolnicu Bjeloper je primljen između 18.00 i 18.30 sati, ali je, uprkos naporima liječnika, preminuo u ponedjeljak u 4.00 sata, odnosno 12 sati nakon zmijskog ugriza.

BiH mediji navode kako je serum bio ispravan, i nije bilo propusta u liječenju stradalog. Ugriz poskoka je često smrtonosan, ali u mostarskoj bolnici posljednjih godina nisu zabilježeni fatalni slučajevi.

Podsjetimo, poskok (lat. Vipera ammodytes) je najotrovnija i najopasnija europska zmija iz porodice ljutica. Živi na kamenitim i sunčanim područjima južne Europe i Male Azije. Područja njegove rasprostranjenosti obuhvaćaju sjevernu Italiju, Ticino, Južnu Austriju, Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Makedoniju, Rumunjsku, Bugarsku i Malu Aziju u Kavkazu.

U Hrvatskoj živi i na otocima: Krku, Pagu, Viru, Ugljanu, Pašmanu, Korčuli, Hvaru, Braču i Mljetu. Može se naći i u Lici, na Medvednici, Žumberku, Banovini, Kordunu, Ravnoj Gori, Kalniku, Istri, Zagori i Hrvatskom Zagorju.

Boja mu je promjenjiva, pa mu je leđna strana siva, žuta ili smeđa s tamnom cik – cak prugom. S trbušne strane je bjelkast s crnim točkama. Mužjak naraste do 1 metar.

Uz izlomljemnu prugu na leđima, prepoznatljiv je po trokutastoj plosnatoj glavi, okomitoj zjenici i roščiću na vrhu njuške. U ustima ima dva duga otrovna zuba povezana s otrovnom žlijezdom. Jezik mu je dug i rašljast.

Poskok voli suha kamenita područja s dosta grmlja. Aktivan je većinom noću, a danju sklupčan spava probavljajući hranu. Posebno je opasan u jesen, kada se penje na drveće gdje dočekuje ptice, a tada lako strada i čovjek, ako neoprezno prolazi i dotakne ga.

Ugriz poskoka je često smrtonosan. Otrov se pretežno sastoji od hemotoksičnih tvari, koje zgrušavaju krv i izazivaju šok. Njegov snažan otrov može ubiti manje kralješnjake u roku od nekoliko sekundi. Za čovjeka je smrtna doza u prosjeku 25 – 40 mg ovisno o dobi, zdravlju i mjestu ugriza. Snaga njegovoga otrova čak je jača i od nekih kobri kod kojih je smrtna doza u prosjeku 30 – 50 mg.

Prvi simptomi trovanja su bol i/ili oticanje ugriženog dijela tijela. Otok se javlja 2 – 3 minute nakon ugriza i brzo se širi. U velikih primjeraka zubi mogu biti i 1 cm dugi, pa otrov može biti unesen u mišić što ubrzava razvoj simptoma trovanja.

Mjesto ugriza treba podvezati, da bi se spriječilo kruženje otrova po tijelu, a ugrizenog treba što hitnije odvesti liječniku kako bi mu pružio jedinu djelotvornu pomoć – injekciju protuotrova (seruma).

Exit mobile version