ILO

Međunarodna organizacija rada: Iz Hrvatske odlaze kvalificirani mladi radnici

Prema izvješću Međunarodne organizacije rada (ILO), svjetska nezaposlenost u 2025. godini bit će na razini od 5%, s obzirom na usporavanje globalnog gospodarstva koje sprječava potpuni oporavak tržišta rada. Očekuje se da će rast svjetskog gospodarstva u ovoj godini biti smanjen s 3,3% na 3,2%, što će ograničiti broj novih radnih mjesta. Globalna stopa nezaposlenosti zabilježila je povijestni minimum, no unatoč tome, mnoge skupine stanovništva i dalje se suočavaju s ozbiljnim izazovima.

Jedan od zabrinjavajućih trendova je visoka nezaposlenost među mladima, koja iznosi 12,6%, uz značajnu rodnu neravnotežu – žene su i dalje podzastupljene na tržištu rada. Osim toga, u zemljama s niskim prihodima, posebno među mlađim muškarcima, bilježi se rast broja onih koji nisu zaposleni, ne školuju se i nisu uključeni u programima strukovne obuke, što čini problem poznat pod nazivom NEET (Not in Education, Employment, or Training). U zemljama s visokim prihodima, suprotan trend prisutan je među starijim radnicima i ženama, gdje je stopa zaposlenosti porasla, dok manjak radne snage ostaje evidentan u mnogim europskim zemljama, uključujući Hrvatsku.

S obzirom na demografske promjene, mnoge zemlje suočavaju se s nedostatkom kvalificiranih radnika, posebno u sektorima poput tehnologije, zdravstva i inženjeringa. U 2023. godini posebno su pogođene zemlje poput Norveške, Danske, Njemačke i Belgije, dok istočnoeuropske zemlje, uključujući Hrvatsku, bilježe pogoršanje zbog iseljavanja mladih i kvalificiranih radnika. Iako se predviđa blagi pad nezaposlenosti mladih u 2025. godini u Europi, to neće biti dovoljno da se u potpunosti riješi problem manjka radne snage.

Iz ILO-a ističu kako je ključni problem u ovoj situaciji nesklad između vještina koje poslodavci traže i onih koje nezaposleni mogu ponuditi. Na globalnoj razini, broj nezaposlenih i onih koji su odustali od traženja posla prošle godine iznosio je 402 milijuna, a očekuje se da će se ta brojka zadržati na istoj razini do 2027. godine.

Preporučeno
video dana
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari