NOVI ZAKON

Video | Na odmoru ste, ali vas šef zove. Jeste li se dužni javiti? Evo što kaže Zakon

Dok ste na odmoru, poslodavac, prema novom Zakonu o radu, prvi put od ove godine, ne smije kontaktirati radnika izvan radnog vremena, ali može, ako je riječi o prijekoj potrebi, zbog prirode posla ili je to utvrđeno ugovorom. Ipak, ako ne poštujete obvezu – kazna nije propisana

Surfanje na novigradskoj plaži, ali na službenom telefonu. Za ove turiste to je, kažu, ništa čudno.

“Zato što posao nikada ne završava”, govori Lorenzo vlasnik kafića u Udinama.

“Imam na telefonu službeni mail, čekiram mail, odgovaram, ako je hitno, šalju SMS”, kaže Damjana, prodajna predstavnica u Celju u Sloveniji.

Za brojne građane je već 5 do 12 i sitno broje do ljetovanja. Dio njih zna da će idući tjedan spakirati sa sobom i laptop, a telefone neće isključiti. Neki su sami svoji šefovi, izvještava Donna Diana Prćić za RTL Danas.hr.

“Ja sam privatni poduzetnik. Ja godišnji kao takav niti nemam. Moj telefon je u funkciji 24 sata dnevno, kaže nam Tatjana, poduzetnica iz Zagreba.

“Ovisi koji posao radiš. Ponekad je bitno da imaš mobitel, nekad je bitno da ne”, govori Kristijan, djelatnik u veleprodaji u Zagrebu.

“Javljate li se šefu na mobitel ako ste na godišnjem? Naravno jer imamo prijateljski odnos i profesionalni tako da kad god treba tu smo, jedna za drugu. Kako ona meni, tako ja njoj”, kaže Anita, obrtnica iz Vinkovaca.

A neki su se ovih dana na putovanju u potpunosti isključili iz poslovnog svijeta. Na miru razgledaju znamenitosti Zagreba.

“Isključujem sve. Posao dok sam na odmoru? Nikako”, kaže Zdroje Lishkina, odgojiteljica u vrtiću u Litvi.

Na pitanje javljaju li se šefovima dok su na odmoru, Katarina i Danijel iz Njemačke odgovaraju:

“Ne. Ja ne. 30 dana imamo godišnjeg odmora u godini i dosta.”

“Sve isključim. Kad je godišnji, godišnji je”, kaže Malina Smits, djelatnica u uredu tvrtke za javni transport u Nizozemskoj.

“Isključila sam telefon. Potpuno sam izvan zbivanja”, kaže Sophy Pazleey programerka iz Velike Britanije, a Raheem May-Thomspon dodaje: “Ja se još čujem s trenerima”

“Samo jedan tjedan sam na godišnjem odmoru. Moram raditi! Sada sam na detoksu”, govori Sangoa Aglas, djelatnica Odjela ljudskih resursa u kompaniji u Francuskoj.

A na godišnjem odmoru Hrvati provedu u prosjeku 24,7 dana. Najviše godišnjeg imaju zaposlenici u državnim i javnim službama i državnim tvrtkama. Prema posljednjem istraživanju, njih 35 posto uzima 3 tjedna, a pola mjeseca na poslu nije 24 posto zaposlenika.

Odmor od tri tjedna je optimalan – poručuju psiholozi.

“Treba uzeti u obzir prirodu posla koju osoba radi, količinu umora s kojim ide na godišnji, sposobnost uočavanja s pritiscima i stresom, a ako je osobi došlo do burnouta tri tjedna neće biti u potpunosti dovoljna”, govori nam Dajana Čopec, psihologinja i mentalna trenerica.

A dok ste na odmoru, poslodavac, prema novom Zakonu o radu, prvi put od ove godine, ne smije kontaktirati radnika izvan radnog vremena, ali može, ako je riječi o prijekoj potrebi, zbog prirode posla ili je to utvrđeno ugovorom. Ipak, ako ne poštujete obvezu – kazna nije propisana, izvještava Donna Diana Prćić za RTL Danas.hr.

Iz naše mreže
Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari