Apoksiomen je konačno došao kući. Dvije godine trebalo je da ga izvuku iz mora, baš na jučerašnji dan
Apoksiomen je konačno došao kući. Visok je 192 centimetra, a teži 300 kilograma. Dvije godine trebalo je da ga izvuku iz mora, baš na jučerašnji dan.
“S dubine 45 metra, riječ je o slučajnom arheološkom nalazu koji je pronašao jedan belgijski turist Rene W koji je danas nažalost pokojni, nakon toga je obaviješteno Ministarstvo kulture koje je odmah shvatilo o kakvom je nalazu riječ. 1999. godine je on ugledao svjetlo dana”, rekla je arheologinja Zrinka Ettinger Starčić.
Restauracija je trajala sedam godina, nakon čega počinju njegova svjetska putovanja. Izlagan je u Firenzi, Parizu, Londonu i Americi. Nakon 17 godina konačno je pronašao svoj dom u Malom Lošinju.
“Postojeća palača Kvarner je po uvjetu konzervatora morala ostati sačuvana, ali se moglo izvaditi iz nje sve, sav unutrašnji dio i onda smo shvatili zapravo da je to idealno da napravimo kuću u kući, te unutra te kuće napravimo devet tematskih soba”, kazao je arhitekt Idis Turato.
Arhitektonsko čudo ubačeno je kroz otvoreni krov, a svaka soba u kavezu koji lebdi iznad predvorja ima svoju boju, miris i ugođaj. U crnoj ili znanstvenoj sobi dostupni su svi podaci o kipu iz enciklopedija. U sobi obloženoj tepihom koji daje osjećaj ronjenja ili šetnje kroz žito gleda se film o Apoksiomenu. Tu je hodnik od maslinovog drva, ali I žuta, medijska soba sa svim objavljenim novinskim člancima o kipu.
“Ja bih to voljela u budućnosti vidjeti, dakle da ovaj muzej s Apoksiomenom bude poticaj stručnjacima u Hrvatskoj, da se sustavno počne istraživati i baviti podvodnom arheologijom”, rekla je Ingrid Stanković, privremena ravnateljica Muzeja Apoksiomena.
Jer Jadran možda čuva još gomilu vrijednih nalaza s kojima se može napuniti ovaj ili neki novi muzej. Koji će pričati neku svoju priču, baš kao i Apoksiomen.
Maja Brkljača