
Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru uputila novi Zakon o grobljima, koji predviđa nekoliko važnih promjena. Jedna od ključnih mjera odnosi se na uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. svibnja 1990. godine koji veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku, poput mauzoleja Vukašina Šoškočanina u Borovu Selu.
Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Branko Bačić, istaknuo je kako je novi zakon potreban jer prvi Zakon o grobljima donesen prije 27 godina nije bio u skladu s današnjim potrebama. Novim Zakonom groblja i krematoriji ostaju u vlasništvu lokalnih jedinica, ali se ujednačava postupanje svih upravitelja groblja. Zakon detaljno uređuje postupke izgradnje, rekonstrukcije, proširenja, preseljenja groblja te dodjele i gubitka prava na korištenje grobnog mjesta.
Jedna od novina je i javnost grobnih očevidnika, što će omogućiti građanima da budu informirani o broju slobodnih grobnih mjesta te korisnicima postojećih, s ciljem povećanja transparentnosti i lakšeg pristupa grobnim mjestima. Zakon također predviđa uklanjanje spomenika koji vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje, kao i onih koji veličaju agresorsku vojsku iz Domovinskog rata. Takvi spomenici morat će biti uklonjeni u roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu. Prijavu takvih spomenika moći će podnijeti bilo tko, a povjerenstva na razini županija ocijenit će njihovu prikladnost.
Ako korisnik grobnog mjesta ne ukloni sporan spomenik u zakonskom roku, uklanjanje će obaviti treće osobe, uz mogućnost kazne od 1000 do 5000 eura. Novi zakon također uređuje status memorijalnih groblja za poginule branitelje, koja će biti pod upravom Ministarstva hrvatskih branitelja.
Osim toga, zakon propisuje kraće razdoblje između dva ukopa na isto grobno mjesto. Posmrtni ostaci mogu se premjestiti u produbljenje groba nakon 10 godina, dok premještanje u grobnici zbog potrebe za novim ukopom može biti obavljeno nakon 20 godina, uz ispunjenje drugih uvjeta. Također, zakon skraćuje razdoblje za premještanje groblja, s dosadašnjih 100 godina na 30 godina, a u izuzetnim slučajevima groblje se može premjestiti već nakon 10 godina, ako je to potrebno radi izvođenja radova u javnom interesu.
Jedinice lokalne samouprave također će moći propisivati mjesta za prosipanje pepela kremiranih osoba, dok će biti uređeni i postupci dodjele grobnih mjesta i gubitka prava korištenja grobnog mjesta u slučaju neplaćanja grobne naknade, koja mora biti plaćena za najmanje deset godina.