
Ministar obrane Ivan Anušić, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH Tihomir Kundid i ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut iznijeli su nove pojedinosti o ponovnom uvođenju vojnog osposobljavanja u Hrvatskoj.
Radi se o prijedlogu izmjena Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama, koji se šalju u javno savjetovanje. Planira se uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja, koje bi trajalo dva mjeseca i provodilo se u vojnim kampovima u Kninu, Slunju i Požegi. Godišnje se očekuje oko 800 obučenih ročnika, s mogućnošću proširenja kapaciteta ako se ukaže potreba.
Obuka će biti obavezna za muškarce od 18 do 30 godina, koji zadovolje zdravstvene kriterije. Ročnici će poziv biti upućeni u godini kada navrše 19, dok će žene moći pristupiti dobrovoljno. Studenti će moći odgoditi služenje do završetka obrazovanja.
Tijekom obuke ročnici će primati naknadu od 1100 eura mjesečno, a taj će period biti upisan u radni staž. Imat će osigurane troškove prehrane, smještaja i prijevoza, a nezaposleni ročnici steći će prednost pri zapošljavanju u javnom sektoru. Po završetku obuke, ročnici ulaze u pričuvni sastav Hrvatske vojske do 55. godine života.
Program uključuje rukovanje osobnim naoružanjem, osnovne pješačke taktike, vojnu komunikaciju, prvu pomoć, psihološku i fizičku pripremu, te osnovnu obuku s dronovima. Radni dan uključuje rano ustajanje, jutarnju tjelovježbu, obuku prije i poslije ručka, večeru i slobodno vrijeme. Nedjelja je jedini slobodan dan.
Postoji mogućnost priziva savjesti – u tom slučaju osobe neće ići na vojnu obuku, već će služiti u civilnoj zaštiti ili u lokalnoj samoupravi. Civilna služba traje tri do četiri mjeseca, ovisno o vrsti zaduženja. Oni koji se odluče za službu u sustavu civilne zaštite dobit će naknadu od 250 eura, te će biti osposobljeni za hitne intervencije poput spašavanja iz ruševina, poplava, ili kemijskih nesreća. Imat će pravo na prehranu, smještaj i civilnu odoru.
Za osobe koje ne žele ni vojnu ni civilnu službu predviđeno je da četiri mjeseca budu raspoređene u jedinicama lokalne ili regionalne samouprave. U tom slučaju imaju pravo samo na trošak prijevoza i jedan topli obrok dnevno, bez novčane naknade, doznaje Net.hr.