U potresu u Zagrebu oštećeno je 26 tisuća građevina
Premijer Andrej Plenković i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić razgovarali su sa suradnicima u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) o posljedicama potresa u glavnome gradu kao i planu sanacije.
“Moja zahvala u ime cijele vlade svim službama Grada Zagreba koje su promptno reagirale. Hvala svima na solidarnosti i strpljenju”, poručio je premijer Plenković nakon sastanka.
Dogovorene su, kako je rekao, tri točke zajedničkih aktivnosti.
“Prva je nastavak rada na sigurnosti naših građana. Vlada će poduprijeti sanaciju oštećenih zgrada, da se osigura građevinska mehanizacija. Dogovorena je i daljnja suradnja na raščišćavanju materijala koji su na cesti. Drugo, u aktivnostima procjene šteta angažirat će se svi stručnjaci koji su radili proteklih tjedan dana na volonterskoj bazi. Krećemo u suradnju sa zajedničkom radnom skupinom u izradu posebnog zakona koji će regulirati cijelu situaciju nakon potresa u Zagrebu”, istaknuo je Plenković.
Treba vidjeti i izvore finacniranja za sanaciju šteta, što je treća točka dogovora Vlade i Grada Zagreba.
“Apeliram sve da budu oprezni i izbjegavaju zgrade gdje nije dobro hodati, da nam se ne dogode sekundarne posljedice. Imali smo težak gubitak gospodina koji je pao sa zgrade. Molim sve da budu maksimalno oprezni”, poručio je premijer.
“Ne može Grad Zagreb obnavljati privatnu imovinu”
Gradonačelnik Milan Bandić rekao je: “Ovo možemo napraviti samo zajedno. Zahvaljujem svima koji su uložili dio sebe i onima koji su najviše strpljivi, a najviše pretrpjeli. Izražavam sućut obitelji poginule djevojčice i branitelja koji je poginuo u Domjanićevoj na radovima. Vrijeme volonterskog rada će ovih dana izrasti u osmišljeni pristup unutar Gradskog ureda za izgradnju gdje smo osigurali ljudske potencijale i ostale potrebne resurse.”
“Iznad vode ostat će oni koji budu imali snage, solidarnosti, zajedništva, dobrote…”, poručio je gradonačelnik i zamolio medije da ne nasijedaju na provokacije.
Odnosilo se to na njegovu konferenciju za medije u nedjelju ispred doma umirovljenika zbog čega je došlo i do intervencije policije.
Grad Zagreb, naglasio je premijer, u obnovi grada nakon potresa će imat ključnu ulogu.
“Stvorit će se zakonski okvir. Što se tiče sredstava: jedna je mogućnost Grad, druga je državni proračun, treća su europska sredstva, a i sami vlasnici mogu sanirati štetu. Donijet ćemo zakon koji će biti precizan. Nije jednostavno uspoređivati Zagreb i Gunju, jer je Zagreb puno kompleksniji”, pojasnio je Plenković.
“Bez izmjene zakonskog okvira Grad ne može obnavljati privatnu imovinu. Grad će obnoviti svoju imovinu, država svoje, a vlasnici svoje. Oni vlasnici koji su proteklih godina ulagali u svoju imovinu bolje su prošli, oni koji nisu… oni nisu”, rekao je Bandić.
Premijer je kazao da procjene štete za sada nema.
“To je bio veliki potres, razmjere štete ćemo znati kada se sve popiše. No, ono što sam osobno vidio štete su ogromne, a ima puno toga što nisam vidio”, istaknuo je.
Gradonačelnik je najavio moguću izgradnju nekoliko stotina zamjenskih stanova u Podbrežju za socijalno ugrožene kojima su u potresu uništeni domovi.
Premijer se osvrnuo na situaciju s koronavirusom te je još jednom apelirao na građane da poštuju preporuke epidemiologa.
“Kao Vlada reagirali smo promptno. Nikakvog gospodarskog stožera neće biti. Osnovat ćemo savjet ekonomskih stručnjaka koji nam eventualno mogu pomoći. Slušat ćemo, ali konačne odluke na planu ekonomske politike vodit će Vlada”, rekao je premijer.
Bandić: “Nikoga ne krivim, ali obaveza je svakoga da održava svoje vlasništvo”
Milan Bandić nije želio odgovarati na novinarska pitanja o tome jesu li oštećenja od potresa tako velika jer Grad nije ulagao u objekte i u svojem vlasništvu, primjerice škole.
“Ja sam ulagao u škole više nego itko drugi. Škole su održavane, ali ne dovoljno. No, škole su oštećene vrlo malo u odnosu na privatno vlasništvo. Vrtići – nisu, starački domovi – nisu. U sklopu postojećeg zakona imamo malo ili nimalo manevarskog prostora. Zakon o građenju i Zakon o zaštiti kulturnih dobara. Nikoga ne krivim, ali pravo je i obaveza svakoga da održava svoje vlasništvo i svoj prostor”, kazao je Bandić.
Rekao je i da ako se kriza s koronavirusom nastavi Grad će imati novca za plaće za travanj, ali za svibanj, naglasio je da nje.
“Nismo svjesni još što se dogodilo. Uzdaj se u se i u svoje kljuse. Imam ja previše godina i previše mandata”, rekao je Bandić na kraju.
Na sastanku su bili i potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić, potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar, ministar državne imovine Mario Banožić i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek.
Grad Zagreb i njegovu okolicu pogodila su prije tjedan dana dva potresa jakosti 5,5 i 5,0 po Richteru te više od 90 manjih, pri čemu je oštećeno više od 26 tisuća građevina, među kojima i brojni spomenici kulture, sakralni objekti, te kulturne i obrazovne institucije.
Vijesti.hr