OPREZ Imate račun u PBZ-u? Ovo morate znati!

Ilustracija: Pixsell

Iz još jedne banke u Hrvatskoj pozivaju na oprez, pogotovo kada se radi o kupnji putem interneta

Iz PBZ-a objašnjavaju da postoje razne mogućnosti hakiranja kartica, primjerice, po društvenim mrežama znaju kružiti lažne poruke s raznim nagradnim igrama, a uvijek se tiču poznatih robnih marki ili besplatnih avionskih karata, piše Slobodna Dalmacija.

Korisnici odgovaraju na dobivene linkove i šalju podatke o karticama, a tek kasnije postaju svjesni da se radilo o lažnim ponudama.

“Zato uvijek savjetujemo korisnicima da provjere stranice prije nego što na njima ostave podatke o kartici, pogotovo ako se radi o stranicama na kojima do tada nisu obavljali redovne kupnje.”

“Na ponude raznih nagradnih igara, izrazito dobre i povoljne ponude, visoke novčane dobitke i slično savjetujemo da uopće ne odgovaraju, odnosno da prethodno na stranicama vlasnika te marke provjere je li nagradna igra uopće pokrenuta,” napominju iz ove banke.

Kako se zaštititi?

Evo kako se možete zaštititi prilikom podizanja gotovine na bankomatu:

pokriti tipkovnicu prilikom upisa PIN-a; na taj način se može spriječiti snimanje broja kamericom, ako ništa drugo
koristiti karticu koja na sebi ima integriran čip – kopiranje informacija s magnetne trakice kartice je relativno jednostavno, a čip je druga priča
od banke zatražiti slanje SMS poruka kad god se povlači novac s kartice; što prije dobijete informaciju o nečem takvom, prije ćete i reagirati
koristite bankomate smještene na jasno vidljivim i zaštićenim lokacijama, poput samih ulaza u banke i druge objekte pod videonadzorom
kad putujete u inozemstvo koristite zasebnu karticu, te postavite limite na sredstva koja je moguće dignuti s nje.
Splićanki ukrali 15.000 kuna
Iz PBZ.a su reagirali upozorenjem nakon što im se javila Splićanka koja je putem internetske prevare ostala bez 15.000 kuna.

“Da nisam izrazito oprezna prilikom kupnje na internetu, možda se ne bih toliko šokirala što mi je netko hakirao bankovnu karticu, a ovako sam zamalo pala u nesvijest”, ispričala je Splićanka Slobodnoj Dalmaciji.

Manjak na računu uočila je provjeravavši stanje putem mobilne aplikacije.

“Na popisu je bilo otprilike 12 do 13 transakcija po 1000 kuna i još nekoliko na manje iznose koje, naravno, nisam sama napravila. Te su veće sve išle na račun jednog prodavača koji je registrirao svoje poslovanje na web stranici Wish, internetskoj trgovini koja prodaje različitu robu, i to uglavnom po izrazito povoljnim cijenama.

Kupovala sam i ja na Wishu, ali zadnji put prije godinu dana. Osim toga, iz opreza nikad ne kupujem direktno preko kartice nego preko svog PayPal računa. Svi znaju da je taj sistem siguran, odnosno da PayPal vodi računa o sigurnosti podataka svojih klijenata. Na ovaj način učestalo kupujem preko Amazona, eBaya i AliExpressa, i nikad dosad nisam imala neugodnih iskustava”, ispričala je Splićanka.

Čim je shvatila da joj je kartica hakirana, odmah je kontaktirala nadležne u PBZ-u koji su, prema njezinim riječima, promptno reagirali.
Vijesti.hr
Foto: Marijan Susenj/PIXSELL

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari