Ovaj soj ima stopu mutacija od oko 41,8 godišnje, a to je gotovo dvostruko više od bilo koje varijante do sada, navode stručnjaci
Otkrivena je nova varijanta koronavirusa koja bi mogla još spretnije izbjegavati cjepiva i biti zaraznija od svih dosadašnjih mutacija, upozoravaju znanstvenici, prenose Vijesti.hr.
Soj C.1.2 je prvi put pronađen u Južnoj Africi u svibnju i povezan je s pojačanom transmisijom. Od tada je potvrđen u Engleskoj, Kini, Novom Zelandu, Portugalu i Švicarskoj. Ovaj soj ima stopu mutacija od oko 41,8 godišnje, a to je gotovo dvostruko više od bilo koje varijante do sada, navode stručnjaci s Nacionalnog instituta za zarazne bolesti Južne Afrike.
VIDEO DANA:
Njihovo je izvješće objavljeno u časopisu Nature. Pratili su genome južnoafričkog soja tijekom ove godine. Konkretno ova mutacija imala je skok zaraze s 0,2 posto u svibnju na dva posto u srpnju.
Varijanta C.1.2 je evoluirala iz varijante C.1, koja je dominirala u prvom valu pandemije COVID-19 u Južnoj Africi i koja otkrivena u siječnju ove godine.
Znanstvenici su naveli kako se nova linija SARS-CoV-2 s nekoliko mutacija šiljaka vjerojatno pojavila u velikom gradskom području u Južnoj Africi.
„Epidemiološki podaci i saznanja o genomu mutacije ukazuju na to da ova varijanta ima selektivnu prednost – od povećane prenosivosti, imunološkog bijega ili čak oboje“, naglašavaju znanstvenici koji su pozvali zdravstvene vlasti na potrebu hitnog ograničavanja prenosivosti, odnosno daljnje evolucije virusa, prenosi Metro.