NAJČEŠĆE SE PRODAJU JEDNOKRATNI

POŠAST MEĐU MALOLJETNICIMA Zbog njih se pojavila nova upala pluća! ‘Imamo oko 3000 novooboljelih…’

U Hrvatskoj zabrana prodaje vape uređaja postoji, ali samo ako su kupci maloljetne osobe. Postoji li mogućnost da i kod nas budu zabranjene?

U Hrvatskoj zabrana prodaje vape uređaja postoji, ali samo ako su kupci maloljetne osobe. Postoji li mogućnost da i kod nas budu zabranjene?

Martina koja prodaje vape uređaje ističe da se češće prodaju jednokratni, a upravo ti jednokratni najveća su pošast među maloljetnicima. Dime doslovno na svakom koraku, unatoč tome što im je zakonom zabranjeno, piše Danas.hr.

“Znam da neki znaju pušiti u WC-u. Neki prodavači ne uzimaju u obzir da se to ne smije prodavati djeci”, opisuju Domagoj i Lovro iz Zaboka.

Njihova majka Ivana smatra da potpuna zabrana po uzoru na Belgiju nije rješenje. No, kao i većina odraslih, svjesna je opasnosti e-cigareta.

“Mislim da svaka cigareta je štetna, pa tako i ta. Za odrasle osobe mislim da je okej kao i u svim pravima, da samostalno odlučuju pa tako i o tome”, govori.

Prošle godine u Hrvatskoj e-cigarete najviše su konzumirali oni od 15 do 24 godine. Odraslih do 55 godina koji koriste elektroničke cigarete je 12 posto. Dok stariji od 55 najmanje koriste ovu vrstu cigareta, njih samo 4 posto. Žene e-cigarete puše nešto više. Prošle godine njih 13 posto, a muškaraca 10 posto.

Štetne – ne samo za zdravlje

Iako do kraja neistražen, utjecaj na zdravlje je katastrofalan. Štetno djeluju na krvožilni sustav, pluća i mozak. E-cigarete, kažu stručnjaci, uzrokuju i novu smrtonosnu bolest.

“Ono što za sada znamo, što je opasno da se pojavio novi entitet, nova upala pluća koja je povezana s e-cigareta. Već sama činjenica da imamo oko 3000 novooboljelih odnosno 3000 oboljelih od e-vali upale pluća od lipoidne pneumonije, a oko 70 imamo smrtnih slučajeva osoba koje su koristile e- cigarete”, objašnjava nam Dijana Mayer iz HZJZ-a.

Osim za zdravlje, e-cigarete, pogotovo jednokratne, loše su i za okoliš. Napravljene su od plastike, sadrže bateriju, a u njima zaostaje i kemikalija. Dakle, opasan su otpad koji bi se u skladu s time trebao i zbrinjavati, što uglavnom nije slučaj.

“Sada od 1. siječnja kreće na snagu novi pravilnik s kojim bi se trebala urediti naknada koju će proizvođači te trgovci koji stavljaju na tržište takve uređaje plaćati naknadu Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji će dalje kroz sustav se baviti zbrinjavanjem toga”, kaže nam Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada.

Sve ovo dovoljno je razvijenijim članicama Unije da počnu razmišljati o potpunoj zabrani vape uređaja, dok kod nas to i dalje nije slučaj.

“Zabranjena je uporaba e-cigareta, mlađima od 18 godina i to je našim zakonom dobro regulirano člankom 19. o e-cigaretama. Znači zabranjena je prodaja, konzumacija na javnim površinama – već su i to dovoljno velike zabrane”, smatra Mayer.

A apel svima, ne samo mladima, je da e-cigarete ne koriste nikada, piše Danas.hr.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari