Istraživanje iz Austrije utvrdilo je da osobe koje su preboljele koronavirus, neovisno o tome jesu li imali blage simptome ili je njihova klinička slika zahtijevala bolničko liječenje, tjednima i mjesecima nakon ozdravljenja i dalje osjećaju posljedice zaraze poput kašlja i gubitka daha.
Proces ozdravljenja je dugotrajan
Znanstvenici su objavili da je riječ o dugotrajnim i ozbiljnim oštećenjima pluća.
“Oni koji su preboljeli Covid-19 imaju problema s plućima tjednima nakon ozdravljenja”, konstatirala je dr. Sabine Sahanic sa Sveučilišne klinike u Innsbrucku, koja je sudjelovala u istraživanju.
Kako prenosi The Guardian, rezultati su pokazali da čak 88 posto pacijenata, šest tjedana nakon otpuštanja iz bolnice, na CT-snimkama ima tako oštećena pluća da se čini kao da se unutra nalaze komadići stakla. Nakon šest tjedana, 47 posto pacijenata imalo je problema s gubitkom daha.
Ovi simptomi nisu nestali ni nakon tri mjeseca pa se tako s gubitkom daha borilo 39 posto pacijenata, a oštećena pluća CT-snimke pokazale su u 56 posto slučajeva.
Istraživanje je pokazalo i to da je kod 28 posto pacijenata mjesec i pol dana nakon ozdravljenja kapacitet pluća bio manji od 80 posto u prosječne odrasle osobe. Tri mjeseca od ozdravljenja, još uvijek je tako nizak kapacitet pluća imalo 19 posto pacijenata.
Slično kao sa SARS-om
Sahanic je naglasila da se pacijenti s daljnjom terapijom naposljetku oporave, odnosno, pluća im ne ostanu trajno oštećena te da simptomi nestaju, ali riječ je o dugotrajnom procesu.
Čak i pacijenti koji su bili na intenzivnoj njezi, s vremenom u većini slučajeva pokazuju tendenciju da se oporave jednako kao i pacijenti koji su ranije hospitalizirani
Sahanic je kazala i da je prije nekoliko godina slično primijećeno i za SARS; oko 30 posto preživjelih imalo problema s plućima i tjednima nakon izlječenja.
Tom Wilkinson sa Sveučilišta Southampton, konstatirao je da se istraživanje iz Austrije uklapa u sliku koja se bilježi generalno, da pacijenti i 12 tjedana od izlječenja trpe probleme sa srcem i plućima.
U proljeće se, naime, pojavio niz slučajeva gdje su pacijenti nakon što su preboljeli Covid-19 i dalje trpjeli zdravstvene poteškoće, a neki od njih nisu bili sposobni za obavljanje uobičajenih životnih funkcija.
Znanstvenici tek otkrivaju što stoji iza drugih dugotrajnih problema poput stvaranja ugrušaka, problema s krvnim žilama, odnosno organima poput bubrega, mozga ili jetara.
Vijesti.hr