Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) napisao je u priopćenju da ne postoji znanstveno utemeljena povezanost između zaraze novim koronavirusom i 5G tehnologije.
Priopćenje HAKOM-a prenosimo u cijelosti:
“U posljednje vrijeme svjedočimo širenju vijesti o 5G tehnologiji putem društvenih mreža i medija koje nisu ni znanstveno niti stručno utemeljene. Ne postoji znanstveno i stručno utemeljena veza 5G tehnologije, kao niti bilo koje od prethodnih generacija (2G, 3G i 4G), sa širenjem koronavirusa.
Svi smo svjesni da nam elektroničke komunikacije, a naročito pokretne komunikacije, u ovim kriznim vremenima omogućavaju rad od kuće, pohađanje nastave, kontakt s obiteljskim liječnikom ili hitnim službama, komunikaciju s obitelji i prijateljima te koordinaciju hitnih službi, stožera civilne zaštite i svih ostalih koji se brinu o našoj sigurnosti i zdravlju.
Nakon nedavnog potresa u Gradu Zagrebu, za sve koji su morali privremeno ili trajno napustiti svoje domove, pokretne komunikacije bile su jedini način komunikacije. Nažalost, mnogi su objekti značajno oštećeni i zahtijevaju sanaciju, a ukoliko su na njima bili postavljeni antenski sustavi baznih postaja isti su morali biti uklonjeni. Uklanjanjem takvih sustava smanjuje se kapacitet mreža pokretnih komunikacija što može značajno utjecati na mogućnost korištenja usluga pokretnih komunikacija u pojedinim područjima grada.
Fotografije antenskih sustava baznih postaja iz centra Grada Zagreba koje ovih dana kruže internetom predstavljaju upravo te sustave koji su morali biti uklonjeni sa zgrada oštećenih potresom i primjer su lažnih vijesti povezanih s 5G tehnologijom.
U RH se trenutačno vrše isključivo testiranja funkcionalnosti 5G tehnologije u frekvencijskom pojasu 3,6 GHz. Za testiranje su sva tri operatora pokretnih komunikacija zatražila privremene dozvole za testiranje radiofrekvencijskog spektra. HAKOM je izdao privremene dozvole za potrebe tehničkog ispitivanja 5G tehnologije na područjima Grada Zagreba, uključujući područje Grada Samobora i Grada Svete Nedelje te ZL Franjo Tuđman, Grada Osijeka, Grada Rijeke, Grada Splita, otoka Krka, Grada Dubrovnika, Grada Hvara, Grada Novalje, Grada Jastrebarskog, Grada Raba i Grada Bjelovara. Prije početka rada bilo koje bazne postaje, operatori su dužni prijaviti sve tehničke parametre koji se provjeravaju i utvrđuje se radi li bazna postaja u skladu s propisima.
HAKOM, kao neovisni regulator, uvijek provjerava usklađenost postavljenih baznih postaja s dopuštenim razinama elektromagnetskih polja (EMP) propisanim pravilnikom Ministarstva zdravstva. Ako u postupku provjere pojedine bazne postaje postoji sumnja da razine EMP-a nisu u skladu s dopuštenim razinama, HAKOM za tu postaju provodi dodatna kontrolna mjerenja na terenu. Mjerenja EMP-a obavljaju se i temeljem opravdanih zahtjeva građana. Svi rezultati HAKOM-ovih mjerenja EMP-a javno su objavljeni u sklopu GIS portala na internetskim stranicama HAKOM-a, a za svaku mjernu točku moguće je pristupiti detaljnom mjernom izvješću na poveznici. Niti jedna bazna postaja ne smije raditi ako se time prekoračuju dozvoljene razine.
O utjecaju 5G na zdravlje ljudi Svjetska zdravstvena organizacija (World Health Organization – WHO) objavila je svoje stajalište te zaključuje da se, uz poštivanje postojećih međunarodnih preporuka za ograničenja razina elektromagnetskih polja, ne predviđa utjecaj na javno zdravlje. Propisane granične vrijednosti u RH strože su od međunarodnih te su za javna područja dodatno smanjena 2,5 puta ako je u pitanju jakost električnog polja, odnosno 6,25 puta ako se promatra gustoća snage.
HAKOM će i dalje nastaviti dosljedno provoditi kontrolu uporabe radiofrekvencijskog spektra. Dodjela radiofrekvencijskog spektra za 5G i komercijalno pružanje 5G usluga se očekuje tek u sljedećem razdoblju, što će biti pravovremeno komunicirano javnosti”, stoji u priopćenju HAKOM-a.