RTL U SLUNJU

Video | Profesorica svjedoči: ‘Učenica mi kaže da s 30 migranata bude sama na stanici’. Evo što su otkrili reporteri RTL-a

Malo je trebalo da u Slunju sretnemo 30-ak migranta, ali gradonačelnica kaže da se osjeti da je manji priljev migranta zbog kojih su mnogi stanovnici uznemireni. Ekipa RTL-a razgovarala je i s bivšim policajcem koji je pojasnio što se događa kad policija nađe migrante

U centru Slunja nismo dugo čekali da naiđemo na prvu skupinu migranata. Ali, u pratnji policije.

Pitali smo ih kako su došli tamo, znaju li engleski. Samo jedan je znao i pitao nas zašto nas to zanima. Objasnili smo da smo novinari, da mnogo migranta prolazi kroz Slunj, pa da samo želimo znati kako su tamo došli i što dalje planiraju, izvještavaju reporteri RTL Danas.hr.

“Možete ih poslije pitati, sad moraju ići”, rekla nam je policajka koja je bila u pratnji.

Odvedeni u policijsku stanicu na obradu

Prije nego što nas je prekinula, uspjeli smo doznati samo da je mladić koji zna engleski i da je iz Afganistana. I on i cijela skupina odvedeni su u stanicu na obradu.

Stali smo iznad dvorišta policijske stanice u Slunju i snimali skupinu od 30-ak migranata koliko ih je u tom trenutku ondje bilo.

Kako smo doznali, riječ je grupi koja se već bila ukrcala na autobus za Zagreb, ali ih je policija izvadila iz autobusa i dovela na registraciju. Htjeli smo policiju pitati za točnu proceduru obrade, ali nisu imali odobrenje govoriti za medije.

Zato smo slučajno nabasali na njihova bivšeg kolegu koji je 30 godina radio u slunjskoj policiji, pa i nadzirao granicu, i dobro poznaje proceduru.

“Prvo ih dočekaju i provjere dokumente, da vide imaju li ta rješenja o napuštanju RH, i ako imaju, ne postupaju prema njima”, objasnio nam je bivši policajac Joso Bogović.

“Ove koji nemaju, koji ilegalno dolaze preko granice, njih pokupe i vode u postaju. Onda ide zahtjev za azilom ili dobiju rješenje o napuštanju zemlje, uzmu im otiske i to je to. U roku od sedam dana moraju napustiti Hrvatsku. Sad, kuda oni dalje idu, idu li ilegalno, u to ne bih ulazio, ali vjerojatno idu prema Sloveniji. I navečer i ujutro ih ima po gradu puno”, otkriva nam detalje.

‘Svađaju se i tuku, malo se bojim’

U gradskom parku u tom trenutku nije bilo nikoga, ali građani su nam pričali kako je bilo ovih dana.

“Smetaju nam, da. Svađaju se i tuku, malo se bojim. Mada mi ih je i žao, to su djeca još. Ne znam zašto bježe i zašto rade to što rade”, kaže Mirjana Novaković iz Slunja.

Iako zasad nema zabilježenih incidenata niti kaznenih djela vezanih uz migrante, većina Slunjana nije naviknuta na tako brojne strance na gradskim ulicama.

Situacija koja im posebno smeta jest kod autobusnog kolodvora, gdje dolaze autobusi s migrantima.

Tamo ih iskrcavaju i onda vode ulicom idu do policijske stanice pedesetak metara iznad. A odmah iznad policijske stanice je osnovna škola, što znači da se na dnevnoj bazi događa da djeca i migranti zajedno šeću istom ulicom.

Neugodnu situaciju ispričala nam je Paulina Cindrić, profesorica u gradskoj srednjoj školi.

I roditelji se žale

“Naguravaju se i po autobusu, a naši vam učenici putuju s njima u busu. I roditelji se žale. Imam jednu učenicu iz Rakovice koja mi je rekla da zna ujutro doći na autobusnu stanicu, i da bude ona sama uz 30 migranata. I to curica od 14 godina. I ona i roditelji tražili su pomoć policije i načelnika, sad će se navodno nešto riješiti. Ali, zamislite tu situaciju. To su mladi muškarci mahom, bilo bi i meni neugodno, kako neće curici od 14 godina”, govori nam profesorica.

Da je posljednjih dana smanjen priljev migranata u sam grad potvrđuje i gradonačelnica.

“Vjerujem da je građanima jasno, ovo je zaista problem koji nije nastao jučer, niti će završiti sutra, ali svakako pozdravljamo put prema rješavanju tog problema”, kaže Mirjana Puškarić.

A taj je put, očito, kako smo se i sami uvjerili, izmjestiti migrante dalje od gradova.

Izgrađen privremeni prihvatni centar

Jer nakon što smo pratili tri policijska kombija dvadesetak minuta vožnje od Slunja, do stare napuštene škole u mjestu Gojkovac, uvjerili smo se da je tamo izgrađen privremeni prihvatni centar, gdje se one koji su registrirani u Slunju dovodi nakon obrade.

Što se dalje s njima zbiva, nismo mogli pitati, jer od policije nismo dobili dozvolu razgovarati s migrantima.

Iako tamo imaju i nadzor i šatore i toalete i vodu, i policija potvrđuje da je riječ samo o lokaciji za kratkotrajni smještaj.

Tamo nisu samo mladi muškarci, vidjeli smo čak i neke obitelji s djecom, i svi bi oni odande trebali biti pušteni da nastave svoj put. Ako ih i ne bude na ulicama gradova poput Slunja, na prostoru Hrvatske – ostaju, piše RTL Danas.hr.

Preporučeno
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video?
Pošaljite na Whatsapp, Viber, MMS 097 64 65 419 ili na mail vijesti@riportal.hr ili putem Facebooka i podijeliti ćemo ju sa tisućama naših čitatelja.
Komentari