
Europska unija odobrila je uvođenje protumjera u obliku carina na oko 22 milijarde eura američkih proizvoda poput soje, motocikala i soka od naranče. Za to je glasalo 27 članica, odnosno sve osim Mađarske, objavila je Europska komisija.
“EU smatra da su američke carine neopravdane i štetne te nanose gospodarsku štetu objema stranama, kao i globalnom gospodarstvu. EU je jasno poručila da preferira pregovore sa SAD-om koji bi rezultirali uravnoteženim i obostrano korisnim rješenjima”, stoji u priopćenju Europske komisije.
Kao odgovor na carine koje je američki predsjednik Donald Trump uveo na europski čelik i aluminij, EU će svoje protumjere uvoditi u tri faze. Prvi val stupa na snagu idući tjedan, drugi sredinom svibnja, a treći krajem godine, u prosincu.
Mađarska jedina protiv
Prema informacijama četiri diplomata upućena u glasanje, jedina članica koja se usprotivila paketu bila je Mađarska, dok su preostalih 26 država glasale za.
“Daljnja eskalacija nije rješenje. Takve mjere dodatno bi naštetile europskom gospodarstvu i građanima kroz poskupljenja. Jedini izlaz su pregovori, a ne protumjere”, objavio je mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine Péter Szijjártó na mreži X.
Da bi prijedlog bio odbijen, protiv je moralo glasati najmanje 14 članica, što se smatralo malo vjerojatnim s obzirom na demonstracije jedinstva posljednjih tjedana.
Nove mjere protiv Trumpovih carina
Ove mjere zasad ne odgovaraju na Trumpovu jednostranu odluku o uvođenju 20-postotnih “recipročnih” carina na sve izvoze iz EU, koje su stupile na snagu danas u ponoć, niti na njegovih najnovijih 25 posto carina na automobile. Trump je također najavio da će uskoro uvesti carine i na farmaceutske proizvode.
Europska komisija razmatra vlastite protumjere i na te Trumpove poteze, a prema riječima glasnogovornika za trgovinu Olofa Gilla, mogle bi biti predstavljene već idući tjedan. “Bit će vrlo brzo. Očekujem da bi to moglo biti već sljedeći tjedan”, rekao je Gill u utorak.
Trump od EU traži da smanji trgovinski suficit sa SAD-om, primjerice kupnjom nerealno velikih količina plina ili ublažavanjem sigurnosnih standarda za automobile.
Iako Europa doista izvozi više robe u SAD nego što uvozi, Amerika zato ostvaruje suficit u sektoru usluga. Ukupna trgovinska razmjena dviju strana vrijedna je oko 1,3 bilijuna eura, a stvarni disbalans iznosi oko 50 milijardi eura. Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen ovog je tjedna ponovno predložila ukidanje svih industrijskih carina – kroz tzv. “nula za nula” dogovor – koji bi vrijedio obostrano, piše Index.