Ravnatelj Državne uprave za zaštitu u spašavenje (DUZS) Jadran Perinić izjavio je u nedjelju na stručnom skupu o ronjenju u vatrogastvu kako su hrvatski vatrogasci, bude li potrebno, spremni intervenirati i u ronilačkim aktivnostima u sklopu spasilačkih akcija.
“Vatrogasci mogu odgovoriti izazovima i uključiti se i u ronilačke aktivnosti kada to bude potrebno”, rekao je Perinić u Centru za specijalističko osposobljavanje u Divuljama, na završetku četvrodnevnom stručnog skupa o ronjenju u vatrogastvu.
Istaknuo je važnost takvih stručnih skupova, jer pripremaju vatrogasce za osposobljavanje za vještine ronjenja, s obzirom da su i prošlogodišnje poplave u Slavoniji pokazale da vatrogasci trebaju biti spremni i za spasilačke intervencije na vodi. Napominjući kako su ronjenja u rijekama i zamućenim vodama nešto drukčija od ronjenja u moru, Perinić je kazao kako će ubuduće vetrogasci iz jadranskog priobalja dolaziti u kopneni dio Hrvatske da bi trenirali takva ronjenja. Također, vatrogasci iz kontinentalnog dijela Hrvatske dolazit će na jadransku obalu radi vježbanja ronjenja u morskoj vodi.
Na četverodnevnom stručnom skupu su, osim hrvatskih, sudjelovali i vatrogasci iz Mađarske, Slovenije, BiH i Crne Gore, a Perinić je istaknuo kako je u takvim djelatnostima nužna suradnja susjednih zemalja, kojom će se lakše osigurati sredstva iz EU fondova namijenjena opremanju ronilačkih postrojbi.
U okviru skupa u nedjelju je u svih sedam Kaštela održana i najveća poslijeratna ekološka akcija čišćenja podmorja od otpada, na oko 20 kilometara dužine Kaštelanskog zaljeva, u kojoj su sudjelovali vatrgosasci ronioci iz Hrvatske, Mađarske, Slovenije, BiH i Crne Gore.
Gradonačelnik Kaštela Ivan Udovičić zahvalio im je na toj akciji, rekavši kako je iznimno važna zbog predstojeće turističke sezone. “Želimo vratiti turiste u svih sedam Kaštela, gdje ove godine planiramo otvariti više od 250.000 turističkih noćenja, te nakon ove ekološke akcije gostima jamčimo čisto more”, poručio je Udovičić.