Od sutra, na graničnom prijelazu Goričan kod Čakovca vojska, a na Duboševici kod Belog Manastira Civilna zaštita. Ondje će biti i veterinari
Zbog zaraze slinavke i šapa koji su poharali farme u Mađarskoj i Slovačkoj na hrvatskim granicama nove mjere. Od sutra će biti dopušten uvoz mlijeka, a RTL Danas ekskluzivno doznaje detalje. Na dva granična prijelaza uvoz iz Mađarske kontrolirat će hrvatska vojska i Civilna zaštita.
Od sutra, na graničnom prijelazu Goričan kod Čakovca vojska, a na Duboševici kod Belog Manastira Civilna zaštita. Ondje će biti i veterinari.
“Dopušta se provoz kroz Slovačku i Mađarsku na dva granična prijelaza. To su prelazi koji će biti otvoreni za papkare, na njima će biti punktovi na kojima će se vršiti dezinfekcija vozila i bit će veterinarska služba koja će pisati potvrde o provedenoj dezinfekciju koja treba pratiti onda pošiljku do neke druge zemlje ili do odredišta u Hrvatskoj”, rekao je Ivan Zemljak, predsjednik Hrvatske veterinarske komore.
Posljednjih 10 dana nema novih žarišta
Kako doznaje RTL, uvoz mlijeka će biti dopušten, jer novih žarišta nema posljednjih deset dana. “Epidemiološka situacija se popravila i baš danas Austrija je otvorila svoje granice, mi pripremamo u skladu s tim i eventualno relaksaciju što se tiče pojedinih dijelova uvoza”, rekao je ministar poljoprivrede David Vlajčić.
Tako bi od sutra slovačko i mađarsko mlijeko ponovno trebalo biti na hrvatskim policama. Njihov uvoz je zabranjen prošlog utorka. Sirovo mlijeko iz tih zemalja morat će se obvezno preraditi.
“Informacija koju danas imamo je da bi bio odobren uvoz mlijeka s područja Mađarske. Druge države rade na produljenju svojih mjera zabrane i pooštravanju tih mjera. Nadam se da ćemo se svi odgovorno ponašati prema tim mjerama”,rekao je Igor Rešetar, predsjednik Odbora za mljekarstvo Hrvatske poljoprivredne komore.
Životinje, meso i mesna prerađevine još nisu dobrodošli
Životinje, goveda, ovce, svinje, meso i mesne prerađevine iz tih zemlja još u Hrvatsku nisu dobrodošli.
“Mi na ovaj način sprječavamo ulaz slinavke i šapa kao jedne od najzaraznije bolesti koja bi nam se mogla dogoditi u Hrvatsku. Mjera je privremena, ne treba tu biti straha, ne radimo ništa na štetu naših stočara, naprotiv štitimo stočare kako ne bi došlo do zaraze i još veće devastacije stočnog fonda u Hrvatskoj”, rekao je Zemljak. Prazni kamioni koji služe za prijevoz živih životinja, odnosno papkara, na graničnim prijelazima i dalje moraju biti oprani, očišćeni i dezinficirani i o tome imati potvrdu. Veterinari mole stočare, ako primijete bilo kakve promjene, da ih odmah prijave.
“Ako bi se slučajno dogodilo da slinavka dođe na hrvatsko područje to bi jednostavno bilo, pogotovo na sektoru mljekarstva, zaustavljanje proizvodnje”, rekao je Rešetar.
Veterinari mole stočare ako primijete bilo kakve promjene da ih odmah prijave. “Bilo da je to neko slinjenje kod goveda, bilo da je to neko šepanje, afte, mjehurići u međupapčanom sustavu, ili je to nešto an nosu, ustima ili vimenu, da to prijave veterinaru koja onda to u kontaktu s nadležnom Veterinarskom stanicom provodi daljnje mjere”, poručio je Zemljak. Vojska, veterinari i pripadnici Civilne zaštite na dva granična prijelaza s Mađarskom bit će 24 sata na dan, piše Net.hr.