Stranih radnika u Hrvatskoj – nikad više. U prvih šest mjeseci izdano je više od 100 tisuća radnih dozvola. Zašto su istodobno deseci tisuća Hrvata nezaposleni?
Iz Perua u Hrvatsku Paolo Rodriguez stigao je prije dva mjeseca i u jednom restoranu radi kao kuhar. Iako mu je u početku bilo teško, u novom okruženju brzo se snašao.
“U mojoj zemlji možete postati dobar profesionalac, ali ondje ste samo broj. Ovdje si više, ovdje si osoba. I za mene je to važno”, kaže Rodrigez za RTL Danas.hr.
Jako mu se sviđaju hrvatska kultura i hrana, a jedno jelo posebno.
” Kako se kaže? Ćevi.. meso…Ćevapi. Sviđaju mi se ćevapi. Tradicionalno je, jednostavno, ali s dobrim pivom, ćevapi su sve”, oduševljen je ovaj Peruanac.
Stranih radnika u Hrvatskoj je nikad više. Samo u prvih šest mjeseci izdano je gotovo 113 tisuća radnih dozvola, 20 tisuća više nego u istom razdoblju lani. U cijeloj protekloj godini izdano ih je pak nešto više od 170 tisuća.
“Ovim trendovima, ako se održe oni od prošle godine bi moglo biti oko 20-ak posto više u odnosu na prošlu godinu. Najviše je u zagrebačkoj regiji, Istri, Dalmaciji – tamo gdje su u ovom trenutku najveće ekonomske aktivnosti”, ističe ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
No, broj radnih dozvola ne pokazuje i stvarni broj stranih radnika.
“Na današnji dan u Hrvatskoj radi 135 tisuća stranih radnika i u evidenciji su Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Velika većina su iz nama susjednih zemalja – BiH, Srbije i Sjeverne Makedonije”, kaže ministar rada Marin Piletić.
Kao iz Nepala, Indije i s Filipina, a sve ih je više iz Uzbekistana i Egipta. Najviše ih je zaposleno u turizmu i ugostiteljstvu.
“Mi procjenjujemo da će ove godine stranih radnika iz trećih zemalja biti između 50 i 55 tisuća, lani je izdano oko 46 tisuća radnih dozvola”, ističe direktor Hrvatske udruge turizma Veljko Ostojić
Pred stručnjacima brojna pitanja – kako integrirati strane radnike u društvo. I to kroz Zakon o strancima koji omogućava i učenje hrvatskog jezika. Bez stranih radnika naše tržište, očito, ne može, a Zakon koji bi to sve trebao bolje regulirati, u Sabor će stići na jesen, piše Danas.hr.