Prošle su školske godine s nastave učenici izostali više od 40 milijuna sati. I gotovo svi ti milijuni sati izostanaka su na kraju opravdani, a škole upozoravaju da je za njihov povećani broj velika odgovornost na roditeljima, piše Net.hr.
Zbog bolesti ili zbog ispita, svaki učenik u prosjeku na nastavi nije bio 90 sati, odnosno tri tjedna. U ovoj školi kažu sve je više izostanaka koje opravdavaju roditelji.
„Neki roditelji to stvarno koriste u krajnjoj nuždi. Međutim, ima onih koji zlorabe taj institut opravdavanja sati. Dijete tri dana ne ide u školu, onda dva dana dođe, pa ga opet nema i tako cijelu godinu. Zato imamo taj povećano broj izostanaka“, kaže Denis Žvorc, ravnatelj OŠ Petra Preradovića u Zagrebu.
Roditelji bez liječničke ispričnice mogu neograničen broj puta tijekom školske godine opravdati do tri dana izostanka svog djeteta iz škole.
„Ako dijete nije naučilo ili se boji da će dobiti lošu ocjenu onda dijete ostaje kod kuće što smatramo da nije dobro. Njih treba učiti da usvajaju radne navike, a ne da dobiju veću ocjenu“, smatra Zvonimir Radić, pedagog u OŠ Petra Preradovića u Zagrebu.
Prošle školske godine oboren je rekord u izostancima. Učenici na nastavi nisu bili više od 40 milijuna i 500 tisuća sati. To je milijun sati više nego godinu prije, ali i 10 milijuna sati više nego prije 10 godina, piše Net.hr.
„Nemamo toliko puno tih neopravdanih izostanaka jer se djeca s roditeljima sve više dogovaraju oko toga kad neće doći zbog ispita. Tako da s neopravdanima više nema problema, ali broj opravdanih izostanaka jako je visok“ kaže Zvonimir Radić, pedagog u OŠ Petra Preradovića u Zagrebu.
To potvrđuju i podaci na razini cijele zemlje. Opravdanih izostanaka iz škole bilo je 98 %, dok su učenici neopravdano izostali tek nešto manje od 2 %. Najviše su izostali učenici osmog razreda.
„Kod nas u školi učenici imaju između 60 i 70 sati izostanaka. U nižim razredima to uglavnom je kad su djeca bolesna pa ih nema neko duže vrijeme, a u višim razredima se malo više koristi ta ispričnica od tri dana. Kad su neke pisani provjere naglo svi obole pa se drugi dan vrate u školu“, kaže Denis Žvorc, ravnatelj OŠ Petra Preradovića u Zagrebu.
Na ovaj način smanjen je administrativni posao liječnika. Oni smatraju da svoje pravo roditelji ne bi trebali koristiti u krive svrhe i tako opravdavati izostanke koji nemaju veze s bolešću.
„To je nama olakšalo jer za neke stvari stručno gledano nema potrebe za dolazak liječniku, a onda i traženje tog administrativnog dijela izdavanja ispričnica. Govorimo o manjim prehladama, virozama od dva do tri dana kod kojih se djeca simptomatski liječe“, objašnjava Jelena Rakić Matić, liječnica obiteljske medicine.
U odnosu na godinu prije, učenici su zaradili više kaznenih pedagoških mjera, dok je broj pohvala nešto manji, piše Net.hr.